'Ik voelde dat het niet goed was' SoLmaR.nl PM 289 Spanje 10 dagen Miami Platja 7 ONDERZOEK CULTUURSOCIOLOOG Het werk als topmodel stelt zulke zware eisen, dat het voor modellen bijna onmogelijk is daar op een normale, natuurlijke wijze aan te voldoen. SUPER DEAL! V. 0495 - 588740 Spanje 8 dagen Malgrat de Mar Cultuursocioloog en onderzoe ker Sylvia Holla van de Univer siteit van Amsterdam dook twee jaar lang in de modellen- wereld, om met eigen ogen te zien hoe het leven van modellen echt is. Vrijdag hoopt ze te promoveren op haar on derzoek. Ze sprak zowel met modellen in Parijs, waar highfashion en de topmerken domineren, als met modellen in Amster dam en Warschau, waar het draait om de minder dure merken. Daarbij ontdekte ze hoe streng de eisen zijn aan de top. Holla: „Vooral modellen in het hogere segment proberen het ideaal van natuur lijke schoonheid hoog te houden, door te laten zien dat zij daarvoor geen moeite hoeven te doen en dus als model gewoon 'zichzelf zijn'. Maar zij hebben het eigenlijk het zwaarst. Het is namelijk nagenoeg on mogelijk om op natuurlijke wijze te vol doen aan de in dat segment gestelde schoonheidsnormen", aldus de onderzoe ker. „Ontwerpers en merken in topsteden als Parijs willen modellen die dunner, jon ger, langer en vaak ook witter zijn, in tegen stelling tot die in de meer commerciële ste den als Amsterdam." Het werk in het topsegment vraagt veel van de modellen. Zo moeten ze gezond eten, regelmatig sporten, maar daarnaast ook over een sterke persoonlijkheid be schikken. Daarbij is het taboe om toe te ge ven dat het modellenwerk moeite kost. Holla: „Er gebeurt veel achter gesloten deu ren. Eten doen sommige modellen bijvoor beeld buiten het zicht van anderen, zodat die niet zien hoeveel moeite het ze kost." Holla noemt de modellenindustrie een 'gulzige wereld'. Een groot deel van de mo dellen verdient bijna niets en slechts zeer weinigen van hen weten door te dringen tot de kleine top waar wel wat valt te verdie nen. „De modewereld eist veel, maar geeft er niet veel voor terug." W De modewereld eist heel veel, maar geeft er volgens cultuursocioloog Sylvia Holla weinig voor terug Het werk heeft invloed op de persoonlijk heid van de modellen. Holla: „Modellen staan altijd aan. Ze worden als het ware ge koloniseerd door de industrie. En keuzes maken ze vaak niet zelf, dat wordt voor hen gedaan. Ze moeten dus sterk in hun schoe nen staan als ze tegelijkertijd trouw willen blijven aan zichzelf." Deze nadelen om het te maken als top model wegen volgens Holla nauwelijks op tegen de voordelen. Ze raadt beginnende modellen dan ook aan hun verwachtingen bij te stellen. „Ik begrijp de droom van roem en glamour als topmodel en wil die ook niet kapotmaken. In steden als Amsterdam en Warschau wordt de koek echter veel eerlij ker verdeeld. Daar is het leuker werken en verdien je ook een goede boterham. Ga dus niet automatisch mee in die hang naar sta tus en faam, maar blijf realistisch. Dan krijg je er veel meer voor terug." Thuis aan de Costa Hotel Neptuno 10-daagse busvakantie o.b.v. half pension Vertrek op 12 oktober 2018 le kind t/m 12 jaar verblijft gratis in het hotel (betaalt alleen busreis). Incl. Royal Class touringcar Appartementen Tropikana 10-daagse busvakantie o.b.v. logies Vertrek op 5 oktober 2018 Gelegen op slechts 200m van het strand. Incl. Royal Class touringcar Hotel Rosa Nautica 8-daagse vliegvakantie o.b.v. vol pension Vertrek op 25 september 2018 Gelegen op ca. lOOm van het strand. woensdag 12 september 2018 GO Modewereld legt topmodel op pij nbank Karolien Koolhof Amsterdam Lisa Jasperina Bommer- son(25)begon op haar 17de als model. „Ik had toen totaal nog geen vrou welijke vormen, dus dan vinden ze je al gauw ama- zing." Rond haar 19de kreeg ze bredere heupen en grotere borsten, waar door er ineens allerlei eisen aan haar werden ge steld. „Instinctief voelde ik dat dat niet goed was." Dat was reden voor Lisa om haar modellencarrière aan de wilgen te hangen. Bommerson: „Het voelde voor mij tegenstrijdig om eruit te zien zoals anderen dat wilden, terwijl dat niet was hoe ik er zelf wilde uit zien. Met mijn maat 36 zou ik nu ineens curvy zijn. So wieso vreemd dat 16-jarige modellen de jurken van bij voorbeeld Oscar de la Renta dragen, terwijl die bedoeld zijn voor oudere vrouwen." Wat de diverse steden be treft, zag ze vooral op het vlak van voeding een groot verschil. „Bij een klus in Amsterdam was er een keer catering aanwezig en namen we echt de tijd om even te lunchen, terwijl er in Milaan een paar crackers op tafel lagen." Opmerkingen die tegen haar werden gemaakt en de bijbehorende interne worstelingen gaven voor Bommerson de door slag. Ze werkt nu als foto graaf. „Ik sluit niet uit dat ik het modellenwerk ooit weer oppak. De modewe reld verandert. Mijn advies aan beginnende modellen is: blijf altijd bij jezelf." 99 Incl. retourvlucht Eindhoven - Barcelona en transfer Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-persoonskamer, incl. eventuele vroegboekkorting,. Adm. kost. vliegreis bedragen €17,50, voor busreis €10,00. Kijk op solmar.nl voor onze voorwaarden. Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7