bolderman.nl Najaarsreizen met vertrekgaranties! bolderman.nl k Kamer wil alle informatie boven tafel 4 De onthulling dat Nederland een extremistische Syrische groep gesteund heeft met goederen, brengt het kabinet in verlegenheid. De regeringspartijen zijn verdeeld. ORKAAN OOSTKUST VS Toen CDA en Christenunie nog in de oppositie zaten, probeerden ze al op de rem te trappen: moest Ne derland echt gewapende troepen in het door burgeroorlog geteis terde Syrië steunen? Want hoe weet je in wespennest Syrië wie goed is en wie fout? Nu de partijen in het kabinet zitten, lijkt hun vrees bewaarheid. Groepen in Syrië die oppositie voeren tegen de regering van Bas- har al-Assad kregen tussen voor jaar 2015 en voorjaar 2018 voor 25 miljoen euro aan goederen. Afzen der: de Nederlandse regering, die de gewapende strijd wilde steu nen, overigens zonder zelf wapens te sturen. Het kalifaat van IS rukte immers op en niemand wilde het regime van Assad steunen. Welke groepen wel steun kregen, bleef geheim. 'Uit veiligheidsoverwe- i De Sultan Murad Brigade zette kindsoldaten in en doodde Koerdische burgers gingen', schreef minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken in juli nog aan de Tweede Kamer. Uit onderzoek van Nieuwsuur en Trouw bleek maandag dat Neder landse pick-uptrucks en unifor men bij extremistische groepen terechtkwamen. Dat waren groe pen als Jabhat al-Shamiya en de Sultan Murad Brigade. Jabhat al-Shamiya is volgens het Openbaar Ministerie een 'crimi nele organisatie met een terroris tisch oogmerk'. De Sultan Murad Brigade sloot in 2015 een militair verbond met Al-Qaeda, zette kindsoldaten in en doodde Koer dische burgers. Het kabinet had beloofd dat het Nederlandse belastinggeld uitslui tend naar 'gematigde groepen' zou gaan. Die werden gecheckt, 'om samenwerking met extremisti sche groepen uit te sluiten'. 'Tijdig bij juiste groepen' In juli leek er nog geen vuiltje aan de lucht. In antwoord op de zo veelste Kamervragen van CDA'ers Pieter Omtzigt en Martijn van Helvert schreef Blok dat er 'voor zover bekend' nooit voertuigen in handen zijn gevallen van extre mistische bewegingen. Alle goe deren zijn, aldus Blok, 'tijdig bij de juiste groepen' terechtgekomen. Zorgelijk, zo noemt minister Blok de onthullingen nu. Maar, be nadrukt hij keer op keer, het pro gramma is inmiddels gestopt. Het was 'te risicovol', stelt hij. In de Ka- merbrief uit maart, waarin de be ëindiging ervan bekendgemaakt wordt, worden alleen het verlies van grondgebied en de 'complexe situatie op de grond' als redenen voor het stopzetten van de leve ranties genoemd. De namen van de organisaties waaraan Nederlandse goederen werden verstrekt, zijn volgens Blok geheimgehouden, omdat 'in een gebied met een verschrikke lijke burgeroorlog' niet bekend mag worden welke groepen steun krijgen van westerse landen. „Dat gebeurde om mensenlevens te be schermen." Blok gaat 'de informatie uit de media nu naast de informatie van het ministerie leggen'. „Dan zal ik de Kamer zo snel mogelijk infor meren." Daar krijgt hij de tijd voor. De Kamer wil eerst alle informatie boven tafel krijgen. Het debat hier- W Christenunie en CDA zien vrees over leveranties aan strijdgroepen in Syrië bewaarheid over wordt daarom pas gepland in de week na Prinsjesdag. De kwestie zorgt voor hoog spanning in de coalitie. Als de ont hullingen kloppen, hebben zowel VVD-minister Blok als D66-mi- nister Sigrid Kaag (voor Buiten landse Handel en Ontwikkelings samenwerking) een probleem. Hoe kon het dat niemand wist dat Nederlandse hulp ook bij extre misten terechtkwam? En waarom werd die hulp pas dit voorjaar stopgezet, terwijl al veel eerder, na een alarmerend rapport van Am- nesty International, bekend was dat de Sultan Murad Brigade oor logsmisdaden pleegde? Geen bezwaar Het is de vraag of Blok zich over twee weken kan blijven verschui len achter de kreet 'staatsgeheim'. De betreffende groepen hebben er zelf, zo blijkt uit de rondgang van Nieuwsuur en Trouw, geen bezwaar tegen om te vertellen dat ze steun uit Nederland kregen. Orkaan Florence be reikt naar verwach ting komende nacht de Amerikaanse oost kust, op de grens van de staten North en South Carolina. Het is de zwaarste storm in drie decennia, met windsnelheden tot 120 kilometer per uur. In South Carolina hebben een miljoen mensen het dringende ad vies gekregen te vertrekken. Daar staat de ravage die orkaan Hugo in 1989 veroorzaakte, nog op het net vlies gebrand: 27 mensen kwamen toen om. Ook mensen in gebieden die ge makkelijk overstromen, moeten weg. Zo hebben 245.000 mensen in Virginia het dringende advies gekregen Florence niet af te wach ten. Aan de kust kan het water meer dan 3,5 meter opgestuwd worden door de wind. Overvloe dige regenval van 50 tot 75 centi meter kan in het binnenland voor overstromingen zorgen. In Washington is per direct de noodtoestand afgekondigd, in na volging van de nabijgelegen staten Virginia en Maryland. Meteorolo gen verwachten dat de hoofdstad vooral te maken krijgt met dagen lang heel veel regen. Gehamsterd Meteoroloog Helga van Leur is momenteel in het bedreigde ge bied. „Water, brandstof en voedsel vliegen hier de winkels uit. Er w Florence woensdag 12 september 2018 Gift aan milities splijt kabinet Helga tegen Hanneke Keultjes Den Haag De oostkust van de Verenigde Staten zet zich schrap voor de komst van orkaan Florence. Ter wijl ruim anderhalf miljoen men sen op de vlucht slaan, gaat weervrouw Helga van Leur (48) juist de confrontatie aan met de superstorm. Tom Tates Plaats Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 nna /ïnoan1 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten 8-daagse najaarsreis Drautalin Karinthië 8-daagse najaarsreis Istrië, Opatija 8-daagse najaarsreis Florence, Pisa en Elba 8-daagse najaarsreis Gardameer, Verona en Venetië 8-daagse najaarsreis Bijzonder Moravië, Blansko 8-daagse najaarsreis Venetië Vertrekdatum: 13 okt. Vertrekdata: 13, 22 okt. Vertrekdatum: 13 okt. Vertrekdata: 13,22 okt. Vertrekdata: 13, 22 okt. Vertrekdata: 13, 22 okt. Voorspelde route van de orkaan (in Nederlandse tijden) zo 02.00 uur r* za 02.00 r- vrij 02.00 1 r do 02.00 North- en South Carolina woe 14.00 woe 02.00 di 05.00 O Grote orkaan O Orkaan O Tropische 1209181 BRON: NHC. parool depressie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4