12 ZE Je nier afstaan om er een terug te krijgen voor je kind. Hussein uit Nijmegen deed het voor zijn zoon Jan. Een nieuw begin. i m m zv. Jan (6) uit Nijmegen heeft eindelijk een nieuwe nier. Vader Hussein heeft er één minder. Hij heeft de zijne afgestaan. Maar niet aan Jan, zijn eigen kind. Aan iemand anders met een fa milielid dat op zijn beurt een nier aan Jan heeft gegeven. Wie dat andere duo is? Hij heeft geen idee. „Ik wil het graag weten, om te be danken ook. Maar het mag niet van het ziekenhuis", zegt Hussein (om veiligheidsredenen zonder achter naam). Hij heeft wel een kaartje ge stuurd. Via het ziekenhuis. Maar de kruislingse nierdonatie was anoniem, een van de voorwaarden van het crossover-donatieprogramma van de Nederlandse Transplantatie Stich ting, waaraan Jan en Hussein hebben meegedaan. Zowel de vader als de moeder van Jan waren geen match voor hun doodzieke zoon, die om te overleven vier dagen per week in het Nijmeegse Radboudumc aan de dialyse moest. Hussein heeft zich daarom met Jan voor dit programma aangemeld. Een computerprogramma zoekt elke drie maanden duo's die bij elkaar passen. De eerste twee keer dat Jan en Hussein meedraaiden, leverden geen match op. Pas de derde ronde was het raak. Hussein weet alleen dat het an dere duo waarschijnlijk uit Rotter dam of omgeving komt. Want Jan kreeg zijn nieuwe nier gewoon in het Radboudziekenhuis, maar Hussein moest naar Rotterdam om zijn nier te laten verwijderen. De operaties gebeurden ongeveer gelijktijdig. Moeder Foulia bleef in Nijmegen, bij Jan. Dat was voor alle bei best lastig, zegt Hussein. „Maar dat heb je over voor je kind." Blozend Het is alweer een tijdje geleden. Jan lijkt wel een ander kind. Het kleine, magere jongetje met twee kunststof slangetjes uit zijn borst (de aanslui ting voor het dialyse-apparaat) is een van gezondheid blozend kind gewor den. Een jongen die naar school gaat, met vriendjes speelt en eindelijk alles mag eten wat hij lekker vindt. Bana nen, walnoten, melk. En chocola. „Het eerste waar hij om vroeg na de operatie", vertelt zijn moeder. Na- tüürlijk is ze dat meteen gaan halen. Het hele gezin - naast Jan is er dochter Faya - kan aan een nieuw le ven beginnen, nu er niet meer vier dagen per week iemand met Jan naar het ziekenhuis moet. Niet dat het daar zo naar was: „De mensen van de dia lyse-afdeling zijn ongelofelijk aardig", zegt Hussein. Maar je zit er wel da genlang naast een apparaat dat je kind in leven houdt. Terug naar het leven dat eraan vooraf ging, kan ook niet meer. Het Koerdische gezin kwam begin 2017 naar Nederland. Op uitnodiging van de regering. Vanwege de doodzieke Jan. Ze komen uit een plaats in de buurt van de door de burgeroorlog verwoeste miljoenenstad Aleppo in Syrië. Door gevechten tussen het re geringsleger en rebellen was het zie kenhuis niet meer bereikbaar en wa ren er ook geen medicijnen meer te krijgen. Jan werd steeds zieker. Ze vluchtten na een bombarde ment op de flat naast hun woning, waar ze zich zes uur in de wc verscho len hielden: de meest veilige plek als een bom zou inslaan. Te voet staken ze de grens met Turkije over. Een ze nuwslopende tocht. In Turkije kon Jan tenminste naar het ziekenhuis, al waren de leefomstandigheden er slecht. Verenigde Naties Tot Hussein en Foulia te horen kre gen dat allebei Jans nieren niet meer werkten en zij geen van beiden een match waren. Ze vluchtten verder, naar Griekenland. In het Griekse vluchtelingenkamp verslechterde Jan en ze werden op het vliegtuig gezet naar Athene, waar het hele gezin maanden in het ziekenhuis kam peerde. Hussein schreef in zijn wan hoop de Verenigde Naties. Daarop volgde het aanbod om naar Neder land te komen, waar ze nog nooit van hadden gehoord. Als mijn kind maar een leven kan leiden als alle andere kinderen Ze grepen de kans met beide han den aan. En zo belandden ze in de kleine huurwoning in de wijk Ha- tertse Hei. Van waaruit ze nu de rest van hun leven uitstippelen, als het even kan in Nijmegen. Want ze zijn verknocht geraakt aan de stad. „Toen ik uit het ziekenhuis in Rotterdam mocht, was ik blij dat ik weer in Nij megen was", zegt Hussein. Hij blijft voorlopig nog in het Rad boudumc komen. Bij Jan is de nieuwe nier aangeslagen. Hij moet weliswaar de rest van zijn leven medicijnen ne men en onder controle blijven, maar de vooruitzichten zijn goed. Maar Hussein kreeg drie weken na de ope ratie pijn. Het is aan hem te zien. Hij kan ineens heel wit wegtrekken. Mis schien dat een zenuw is geraakt, is te gen hem gezegd. Dat kan bij het ver wijderen van een nier. Het wordt uit gezocht. Maar zelfs de pijn heeft hij ervoor over: „Zodat mijn kind een le ven kan leiden als andere kinderen." woensdag 12 september 2018 Saskia Wassenaar Nijmegen Jan kan eindelijk chocola eten Jan en zijn vader Hussein. De één een nier armer, de ander een nier rijker, fotopaulrapp - Hussein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44