BUITEN Wantsen in de tuin B i 9 Sinds 2009 is Het Zeeuwse Landschap eigenaar van het waterwingebied tussen Clinge en Heikant. Anno 2018 is dit stuk natuur een van de meest bezochte gebieden van de stichting. Onder wandelaars zijn de Clingse Bossen erg po pulair. Hoog tijd dus voor een mooie zater dagochtendwandeling in het gebied. De auto parkeren we bij de parkeerplaats aan de Molen straat in Clinge. De fraai uitgezette paden en bosrijke omgeving maken het dat ook op deze late zomerdag veel mensen de weg naar Clinge we ten te vinden. Na het verlaten van de parkeerplaats begint het bos direct in volle glorie, de buitenwereld is in een klap mijlenver weg. Zeker het verloop van de seizoenen vind ik prachtig in een bos als dit Al snel komen we een eerste pas sant tegen. Rudy woont vlak over de grens in België en heeft een fototoe stel om zijn nek bungelen. „Het is een prachtig gebied om in te wandelen en mijn passie uit te oefenen, het maken van foto's. De natuur en dan met name dieren is mijn favoriete onder werp om vast te leggen. In het bos wonen verschillende dieren. Het is natuurlijk altijd weer de uitdaging om te proberen ze op de foto te krij gen. In Nederland en België is trou wens zoveel mooie natuur, dat wordt echt nog wel eens onderschat, vind ik. Zeker het verloop van de seizoenen vind ik prachtig in een bos als dit." Misschien dat het er de dag niet voor is of ik er simpelweg te weinig oog voor heb, maar veel dieren kom ik tij dens de wandeling nog niet tegen. Wel kom ik na een stukje wandelen uit bij een soort tribune, die uitkijkt over een stukje open vlakte. Waar de tribune voor dient, durf ik echt niet te zeggen. In gedachten afdwalend maak ik er een overblijfsel van een arena uit de Romeinse tijd van. De waarheid zal waarschijnlijk wat min der avontuurlijk zijn. Een stukje ver derop kom ik niet voor het eerst een vriendelijk groetende fietser tegen. Jan is gepensioneerd en komt uit Hulst. „Het voelt voor mij echt als een luxe om zo'n mooi natuurgebied zo dicht bij huis te hebben. Vanaf mijn huis is het maar een kwartiertje fiet sen. Ik kom hier meestal meerdere keren per week. Zeker als je op leeftijd bent, is het natuurlijk belangrijk om regelmatig te bewegen. Het natuurge bied is eigenlijk ideaal qua grootte om een mooi rondje te fietsen." Na het gesprek met Jan zoek ik met mijn ge zelschap vrolijk verder naar de vol gende kabouter. Kabouters zegt u? In het bos zijn verschillende houten paaltjes uitgezet in de vorm van ka bouters. Tot groot vermaak van het jeugdige gedeelte van het gezelschap. Speelbos Uiteindelijk belanden we in het speelbos, de enige plaats in het bos waar van het gebaande pad mag wor den afgeweken. Na een tijdje daar rondgestruind te hebben, lopen we weer richting de parkeerplaats. Daar komt net een grote groep nordic wal kers aangelopen. In vol ornaat, met stokken bewapend. Na het bos uit ge lopen te zijn, heb ik het gevoel dat er nog genoeg te ontdekken is in dit mooie gebied. Het zal dan ook niet de laatste keer zijn dat ik de auto rich ting de Clingse bossen stuur. NATUURJOURNAAL I ij sociale insecten, zoals ho- ^ningbijen en limonadewe- "spen worden de larven zorgvuldig verzorgd, maar onder insecten is dat eerder uitzonde ring dan regel. Erg veel soorten leggen eieren en bekommeren zich daarna nooit meer om hun koost. Dat is een kwestie van de aard van het beestje. Wel is het bij voorbeeld bij bijen en wespen ge bruikelijk dat de eitjes gelegd wor den in een broedcel waar eerst flink wat voedsel in is onderge bracht; hetzij in de vorm van stuif meel en nectar bij bijen, of in de vorm van -vaak nog levende prooien bij wespen. Een enkeling, zoals de in onze duinen voorko mende harkwesp, verzorgt zijn nakomelingen door ze regelmatig van voedsel te voorzien. Wantsen bemoeien zich in veel gevallen ook nauwelijks met hun jongen. Zo vond ik dit voorjaar op een roos in de tuin acht prachtige goudkleurige eitjes, die vastgeklit waren op een rozenblad. De roos stond naast het pad naar de voor deur, dus ik kon dag in dag uit in de gaten houden of de eigenaar van de eitjes zich vertoonde. Dat gebeurde niet. Maar na een aantal weken waren er uit de eitjes kleine larven geboren, en na het nodige speurwerk kwam ik er achter dat het ging om nimfen van de Smalle randwants. Die doorlopen, nadat ze eenmaal geboren zijn, vier ver schillende stadia voordat ze vol wassen zijn. Inmiddels zijn ze vol wassen geworden en dagelijks is te zien hoe ze zich laven aan de bes sen van de Rode kornoelje in onze tuin. Dat levert overigens voor de kor noeljes geen enkele zichtbare schade op. En dat geldt voor de meeste wantsen, wanneer die zich met bepaalde planten voeden. De hoeveelheden die zij tot zich ne men zijn zo gering dat er zelden of nooit sprake is van enige zichtbare schade. Dat geldt zelfs voor de zu- ringwantsen die ontdekt hebben dat onze frambozen een prima voedselbron vormen. De Klinge Clinge woensdag 12 september 2018 GO Kabouters in Clingse bos Bas Dingenouts Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Clingse Bossen tussen Clinge en Heikant -Rudy, fotograaf Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Eitjes van de Smalle rand wants. FOTO CHIEL JACOBUSSE Houten kaboutertji weg door de bossei Molenstraat Sint Jansteen „„«ril rond te"»™»" Houten kaboutertji weg door de bossei Molenstraat Een tribune biedt uitzicht een open vlakte in het bos. Kapellebrug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41