tt Betonwagenf ile door uitbreiding COVRA 8 KUNSTWERK PAALHOOFDPAAL Aannemingsbedrijf Van der Straaten in Hansweert kocht een ruim vier meter hoge paalhoofdpaal van kunstenaar Johnny Beerens Het schilderijbeeld domineert de ontvangsthal van het bedrijf. Zo mooi, dat directeur Leonard Pekaar tegen iedereen zegt: „Kom kijken." Het was meteen het enige minpuntje in alle opgetogenheid over de onthulling van het kunstwerk, juni van dit jaar. Oculus Maris, Oog van de Zee: de uit geschept papier opgebouwde paalhoofdpaal hangt in het aannemerskantoor aan de Westerschelde alsof hij er voor gemaakt is. Maar ja, een aan nemer is een aannemer en geen galerie. Behalve het eigen perso neel en een toevallige klant kan niemand het kunstwerk met het daarin verwerkte beeldscherm be kijken. Directeur Leonard Pekaar heeft nu de knoop doorgehakt. Wie het nieuwste kunstwerk van Bressi- aander Johnny Beerens in het echt wil zien is welkom in het bedrijfs- kantoor: de komende donderdag middagen in september, de laatste donderdagen van oktober en no vember en de voorlaatste donder dag van december. Er is veel be- langstelling, weet de directeur. Afgelopen zondag ging tijdens het festival Film by the Sea in Vlis- singen de documentairefilm in première, die Beerens maakte van het scheppingsproces in zijn ate lier. Daar waren al volop bezoe kers, die vervolgens ook het echte werk in Hansweert wilden zien. Die belangstelling zal komende zaterdag na de twee volgende ver toningen in CineCity alleen maar toenemen, verwacht Pekaar: Het moest iets te maken hebben met ons bedrijf, met onze werken op land en water „Eerst de film bekijken en dan het kunstwerk zien, dat is de goede volgorde." Johnny Beerens (1956) is in Zee land vooral bekend van zijn drup pels op de watertoren van Oost burg en de broden en vissen op de havensilo in Breskens. Zo kende ook Pekaar hem. In 2015 kwam de directeur terecht op de expositie van Beerens in deWillem3 in Vlis- singen. Daar werd alles duidelijk: Pekaar: „We zochten een blikvan ger voor in de hal van ons toen pas opgeleverde kantoor. Het moest iets te maken hebben met ons be drijf, met onze werken op land en water. Kademuren, glooiingen - dat zijn onze kunstwerken, maar dan anders. Het moest bij onze lo catie passen, buitendijks bij Hans weert met zicht op de Wester schelde. Al die elementen vonden we bij Beerens. Land en water, de kleurstelling met schelpen, zee wier en korstmossen, het paste perfect." Klik Ook qua persoon voelde de direc teur een klik. Hij zegt: „Wij willen graag maatschappelijk verant woord ondernemen. Dat hield in, dat we hoe dan ook werk van een Zeeuwse kunstenaar wilden aan schaffen. Johnny Beerens is een ty pische Zeeuw, nuchter en beschei den. Wij zijn dat ook. Ik zeg wel eens: Beerens zou zo bij ons kun nen werken." Zeker sinds de personeelsleden de film in Vlissingen hebben ge zien, is iedereen binnen het aan nemingsbedrijf trots en zelfs ver liefd op het Oog van de Zee. Die liefde willen ze delen. Er zijn bankjes besteld, die in de hal voor het kunstwerk worden opgesteld. Om in alle rust elk schelpje en elke andere verrassing in de paalhoofd paal rustig te kunnen bekijken. Covra kreeg in 2015 vergunning om een nieuw gebouw neer te zetten voor de opslag van verarmd ura nium. De knalblauwe VOG-2 werd in september vorig jaar door prin ses Beatrix geopend. Tegelijkertijd verkreeg de organisatie toestem ming om het HABOG uit te brei den. Momenteel ligt er 105 kubieke meter hoogradioactief afval opge slagen bij Covra. Met de uitbreiding komt er 50 kuub extra bij voor op slag van warmteproducerend hoogradioactief afval. Er is meer ruimte nodig door besluiten om de kerncentrale Borssele en de onder zoeksreactoren in Petten en Delft langer open te houden. Borssele sluit eind 2033. Aardbevingen Een HABOG moet uitzonderlijk stevig zijn. Het gebouw moet be stand zijn tegen extreem weer en Het gebouw moet bestand zijn tegen extreem weer en aanslagen aanslagen. Het HABOG met zijn 1,7 meter dikke betonnen muren doorstaat zware windhozen, ex plosies, aardbevingen en overstro mingen. Het gebouw is robuust door het gebruik van 32.000 ku bieke meter beton en 5.500 ton staal. De zware constructie is niet alleen bedoeld om invloeden van buitenaf te weerstaan, het moet ook de buitenwereld behoeden voor straling van opgeslagen hoog radioactief afval. Het nieuwe deel van het gebouw komt medio 2021 in bedrijf. Radio actief afval zal nog meer dan 100 jaar in Borssele worden bewaard. Pas rond het jaar 2130 volgt de eindberging: afval wordt dan waarschijnlijk diep in de aarde op geslagen. Rond die tijd ligt er bij de COVRA zo'n 70.000 kuub radioac tief afval, waarvan ruim 400 ku bieke meter hoogradioactief afval. Eindberging Hoogradioactief afval moet dui zenden tot een kwart miljoen jaar veilig worden beheerd tot het stra lingsniveau zover is gedaald dat het niet meer gevaarlijk is. Voorlo pig is het idee radioactief afval diep na 2130 in de aarde te bergen in klei- of zoutlagen. Het kabinet kiest ervoor pas rond het jaar 2100 een methode voor de eindberging te selecteren. Nederland wil de keuzes openhouden, want wel licht ontstaan er de komende de cennia nieuwe inzichten. Tegen standers zoals antikernenergie-or ganisatie Laka verwijten het kabi net het besluit over de eindberging 'absurd' ver voor zich uit te schui ven. woensdag 12 september 2018 Kom kijken naar de nieuwe Beerens Jan van Damme Hansweert M Directeur Leonard Pekaar van Van der Straaten Aannemings maatschappij in Hansweert voor het kunstwerk van Johnny Bee rens. FOTOMARCELLEDAVIDSE -Leonard Pekaar Bezichtiging Oculus Maris van Johnny Beerens in het kantoor van aannemingsbedrijf Van der Straaten aan de Werfdijk in Hansweert: 13,20 en 27 septem ber, 25 oktober, 29 november en 20 december, telkens van 14.00 tot 16.00 uur. Registreren voor het bezoek kan via een mail naar aanmelden@vd-straaten.nl Een file bij de Centrale Organi satie Voor Radioactief Afval (COVRA) in Borssele komt zel den voor. Maar dinsdag staan 130 vrachtwagens in colonne voor de poort van het nationale depot voor radioactief afval. Ze brengen 1300 kubieke meter beton voor de uitbreiding van het gebouw voor hoogradioac- tief afval, kortweg HABOG. Frank Balkenende Borssele Bij de COVRA in Borssele brengen dinsdag 130 vrachtwagens beton voor uitbreiding van het HABOG. fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40