II Geen uitwas: militair vrijuit Dikkerd omarmt extra kilo's Justitieminister vreest voor veiligheid Prinsjesdag 3 Smeekbede aan minister Blok om Britt (18) en baby Yassin Britt van Baarlen (18) is de wanhoop nabij. Nog steeds mag ze Egypte niet uit met haar pasgeboren zoon Yassin. Ineen noodkreet smeekt oma Sylvia minister Stef Blok om hulp. Ze proberen sterk te blijven, maar van binnen slaat de paniek inmid dels toe. Ruim twee weken nadat de Rotterdamse Britt van Baarlen (18) onverwachts in Egypte beviel van zoontje Yassin, mogen ze nog steeds het land niet uit. Omdat niet bekend is wie de vader is, weigeren de Egyptische autoriteiten een ge boorteakte af te geven. Daardoor krijgt Yassin geen paspoort. In een ultieme poging vraagt oma Sylvia van Baarlen minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken rechtstreeks om hulp. In een open brief aan deze krant smeekt ze hem contact op te nemen met zijn ambt genoot in Egypte. „U begrijpt toch wel dat dit zo niet langer kan duren?" schrijft ze. „Tot nu toe zijn we sterk gebleven, omdat we geen keus hebben. En we weten waar we het voor doen. Voor de kleine Yassin! Maar van binnen borrelt het. We zijn onrustig en angstig voor wat nog komen gaat." Zeker, ze waren eerst verbaasd, maar al snel intens blij met de ge boorte van Yassin. Nu zijn ze vooral bang voor wat komen gaat. Van de Nederlandse ambassade kregen ze tegenstrijdige berichten. Eerst zou den ze geen geboorteakte krijgen en moest oma zelf maar een advo caat regelen. Daarna belde de am bassade dat Yassin toch een pas poort zou krijgen. Dat zou in het hotel worden afgeleverd. Een ver klaring van het ziekenhuis en een uitreisstempel waren voldoende, volgens de ambassade. Bij het paspoortcentrum werd toch duidelijk dat het zonder ge boorteakte niet zou lukken. „De zelfde dag zijn we naar het politie bureau en de rechtbank geweest. We hebben ongeveer zes uur rond gereden met een baby van twaalf dagen in 45 graden. En wat hebben we nu? Nog helemaal niets! Ze wil len hier op geen enkele manier meewerken." Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Cairo wordt er alles aan gedaan om de zaak bij de Egyptenaren onder de aandacht te brengen. Het is een juridisch lastige zaak, stelt diplomatie-expert Jan Melis sen van het Instituut Clingendael. „Een zojuist geboren kind heeft recht op de allerbeste bescherming. Iedereen is erbij gebaat als deze baby geregistreerd wordt en naar Nederland kan. Maar ambtenaren Van binnen borrelt het. We zijn onrustig en angstig voor wat nog komen gaat kunnen de regels niet eigenhandig aanpassen. Ik verwacht dat dit naar een hoger niveau moet worden ge tild", zegt Melissen. Door alle media-aandacht is de morele druk op minister Blok groot. „Hij zal aan zijn Egyptische collega moeten vragen om in dit specifieke geval een oogje toe te knijpen en toch een handtekening onder de geboorteakte te zetten." Actie Diplomaatdeskundige Robert van de Roer denkt dat Blok na de open brief van oma Sylvia van Baarlen wel in actie moet komen. „Hij kan niet op zijn handen blijven zitten. Hij moet in ieder geval intern na gaan of er prioriteit wordt gegeven aan deze zaak. Als het de ambassade niet lukt, zal hij zelf zijn Egyptische counterpart moeten aanspreken om dit op te lossen." Melissen denkt overigens dat het niet met één belletje lukt. „Egypte heeft een koloniaal verleden en is een trots land. Dat gaat niet direct uit de startblokken omdat Neder land dat wil. Daar gaat wat tijd overheen." Dat heeft het Openbaar Ministe rie de beschuldigde militairen gisteren laten weten. De vijf ver volgde militairen wordt onder meer verweten dat ze drie ex- collega's hebben aangerand, be dreigd en mishandeld. Eén lei dinggevende moet zich voor de rechter verantwoorden omdat hij niet ingreep. Voor de zwaarste aantijging, verkrachting, is geen bewijs. En ook vervolgt het OM de militair niet die bij zijn collega een vinger in de kont zou hebben willen steken. Wel moeten militairen zich verantwoorden voor het ontgroeningsritueel 'drie man tillen'. Daarbij krijgt een militair de billen van een collega in zijn gezicht gedrukt. Voor advocaat Michael Ru- perti, die zes cliënten bijstaat in deze zaak, maken de vijf sepots duidelijk dat er vrijwel niets overblijft van alle zware aantij gingen van de hoofdaangever waarmee deze zaak vorig jaar in de publiciteit kwam. Volgens advocaat Ruth Jager, die de hoofdaangever bijstaat, is haar cliënt teleurgesteld dat het OM niet al zijn aangiftes voor de rechter laat komen. „Maar mijn cliënt is opgelucht dat dit wel ge beurt voor meerdere feiten. En ook dat zijn niet de minste." Rico Goldbach, die werd be schuldigd van verkrachting, hoeft niet voor de rechter te ver schijnen. „Dit is de bevestiging waar ik zo lang op heb zitten wachten. Het is gewoon gewel dig. Ik zit helemaal te stralen." ROTTERDAM Meer dan de helft van de Nederlanders met overge wicht is tevreden met zijn ge wicht, ondanks de extra kilo's. Mensen met ernstig overgewicht (obesitas) zijn iets minder vaak in genomen met hun overtolloge ki lo's. Meer dan 20 procent noemt zichzelf tevreden. Dat blijkt uit nieuwe cijfers over de periode 2015 tot en met 2017 die het CBS vandaag publiceert. Gemiddeld genomen is 65 procent van alle Nederlanders boven de 18 jaar tevreden met het gewicht dat de weegschaal aangeeft. Mannen blijken vaker tevreden dan vrou wen (70 tegen 60 procent). Mensen met een normaal ge wicht (dat past bij hun lengte en Tevredenheid over gewicht leeftijd) zijn het vaakst in hun sas met hun gewicht: 84 procent geeft aan tevreden te zijn en nog eens 12 procent is niet uitgesproken tevre den of ontevreden. Slechts 4 pro cent van deze groep wordt deson danks niet vrolijk als hij of zij op de weegschaal gaat staan. Mensen met ondergewicht zijn vaker ontevreden dan gemiddeld: 19 procent geeft aan niet blij te zijn tegenover het gemiddelde van 12 procent bij de totale bevolking. Toch zijn ze over het algemeen nog net iets blijer dan mensen met overgewicht. Bijna de halve bevolking sjouwt te veel vet mee, zo blijkt uit de Ge zondheidsenquête en Leefstijlmo nitor van het CBS en het RIVM. We worden steeds dikker: begin jaren 80 kampte nog 33 procent van de bevolking met overge wicht. Nu is dat 50 procent. DEN HAAG Minister Ferd Grapperhaus van Justitie maakt zich zorgen over de veiligheid tijdens Prinsjesdag. Hij vreest dat 'noodzakelijke oefeningen' met paarden en motorrijders niet kunnen worden uitgevoerd vanwege protestacties door agenten. De politiebonden heb ben gedreigd komend week einde op grote schaal het werk neer te leggen. Ze eisen een ho ger loon en vermindering van de werkdruk. Minister Grap perhaus stapt naar de rechter om deze acties te voorkomen. Volgens NPB-voorzitter Jan Struijs is de veiligheid bij 'de zwaarste actie in de historie' niet in het geding. „Daar heb ben we goed over nagedacht. De veiligheid van burgers zullen we nooit uit het oog verliezen." Dat Grapperhaus via de rechter wil toetsen of de bonden te veel risico's nemen, noemt Struijs 'zijn goed recht'. „Wij leggen graag onze belangen aan de rechter uit. Agenten zijn zó boos na zes jaar overbelasting en onderbezetting, dat wij deze actie nodig vinden." Eerder verwierpen de bonden een loonbod van 7 procent. woensdag 12 september 2018 GO 'Help ons alstublieft Egypte te verlaten! Marlies van Leeuwen Hurghada Britt van Baarlen en haar oma Syl via verblijven nog altijd in Egypte. Ze hebben van de Egyptische au toriteiten nog altijd geen ge boorteakte en paspoort voor de baby gekre gen. PRIVÉFOTO —oma Sylvia van Baarlen Vijf van de tien militairen die werden beticht van ernstige misstanden op de Oranjeka zerne in Schaarsbergen, wor den vervolgd. Vijf anderen gaan vrijuit, onder wie de van verkrachting beschuldigde Rico Goldbach uit Kerkrade. Raymond Boere Den Haag volwassenen 45 35 19 11 Ernstig Matig Normaal Onder- over- over- gewicht gewicht gewicht gewicht (man n.b.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3