Camnaane Zeeland heeft de meeste miljonairs Terneuzense over brute moord op zusje: Tijd voor de waarheid 2 JANVANDAMME mmi Column Bietenboer, een vak apart. Bij ons thuis ging het over aardappelen en stro. Voor suikerbieten hadden we geen ge voel en geen apparatuur. Ik keek wel eens met ontzag en jaloezie naar de bietenrooiers, die als bui tenmaatse ruimtevaartuigen over de groene velden trokken. Soms waren ze bezig, terwijl wij de doodgespoten aardappels van het veld aan het halen waren. Klei, knollen en herfstige luchten, zo klonk het en zo was het. volle tevredenheid. Een trotse Ka- rel Martinet bij Heikant vertelde het op de voorpagina van het Zeeuwse katern. Misschien wat droogtestress, maar de Suiker Unie 'betaalt een beste prijs'. Eén keer heeft mijn vader het geprobeerd, een perceeltje bieten pal achter het hertenkamp aan de Gerard de Moorsweg bij Groede. Rond eind augustus begin sep tember, zijn we er met een hele kooi volk overheen getrokken om de grootste distels - wij noemden ze stekels - weg te halen. Ik liep mee in het kielzog van de landar beiders. Mijn handschoenen wa ren te dun om de stekels aan te pakken. Het vervoer van bieten paste be ter bij ons bedrijf, de vrachtwa gens hadden we. Dat bleek jaren later. Met onze twee spruiten, nog maar net halverwege de basis school gevorderd, liftten we vanaf Vlissingen mee naar de suikerfa briek in Dinteloord. Hoog in de Volvo, uitzicht tot aan de Bra bantse Wal, dertig ton of meer sui kerbieten in onze nek. Koningen van de weg, dat waren we. Op het terrein van de suikerfa briek reden we een weegbrug op. 'En nu d'r uit', zei onze chauffeur. Hij maakte de kleppen aan de zij kant open. Na een signaaltje naar een regelpunt kiepte onze truck op zijn zij, de bietenlading gleed bommerdebom in een grote trech ter. Allemaal suikerklontjes, ver telde ik, de zonen stonden met grote ogen te kijken. De bietencampagne is begon nen. Rij voorzichtig met z'n allen. Dertig ton of meer suikerbieten in onze nek, koningen van de weg waren we DESTELLING Vandaag: Zorgpremie wordt onbetaalbaar Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters STEEDS MEER MILJONAIRS Geluidsoverlast airco's dreigt Kunstwerk Huis te duur en te onveilig MIDDELBURG Toertocht voor Gerard Brouwer Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal miljonairs is in tien jaar tijd met ruim 50 procent gegroeid. Telde Nederland begin 2006 nog 72.000 miljonairshuis houdens, een decennium later was dat m.ooo. Zeeland telt relatief de meeste miljonairs, aldus het CBS. Tien jaar geleden stond de provincie Utrecht nog op de eerste plaats. De minste miljonairs zijn te vinden in Gronin gen, Flevoland en Limburg. De meeste huishoudens met een miljoen of meer wonen op Schou- wen-Duiveland (500), gevolgd door Sluis (400) en Borsele (300). In Vlissingen, Kapelle en Noord-Be veland wonen de minste miljonairs (allemaal 100). Van alle Nederlandse gemeenten telt het Gooise Laren telt de meeste rijkaards: bijna elf procent van de huishoudens bezit een miljoen of meer aan vermogen, op de voet ge volgd door Blaricum, Bloemendaal en Wassenaar. Boeren Nog steeds zijn de meeste miljo nairs man. Ruim de helft van hen is ondernemer. Een derde is met pen sioen en 24 procent staat als werk nemer op de loonlijst. Bijna een op de vijf (werkende) miljonairs zit in de land- of bosbouw en de visserij. De agrarische sector is daarmee de grootste bedrijfstak voor miljo nairs, stelt het CBS. De meeste miljonairs wonen op Schouwen- Duiveland en in Sluis en Borsele Hoogopgeleide miljonairs zijn vaker werknemer in zorg en spe cialistische dienstverlening. Laag opgeleide miljonairs zijn relatief vaak zelfstandig ondernemer, met name werkend in de landbouw. Wilma Bres werd vermoord na een optreden in het theater Delft. Ze vertolkte een rol in de musical Sweeney Todd. Bres werd pas de vol gende ochtend op straat gevonden, badend in een grote plas bloed. Haar fiets lag vol bloedspetters in de bosjes. De medicijnstudente was met meerdere messteken om het leven gebracht. Grootschalig politieonderzoek leidde nooit tot een aanhouding. De 'musicalmoord' werd in 2017 opgenomen in de coldcase-kalen- der die justitie onder gedetineer den verspreidde en dat leidde tot een concrete tip. Het televisieprogramma Opspo ring Verzocht besteedde daarom gisteravond uitgebreid aandacht aan de zaak. Daarin kwam haar zus Marianne ook aan het woord. Vol gens een politiewoordvoerster be vatte de tip zulke concrete infor matie, dat dit reden was het onder zoek te heropenen. De politie stelde in het programma overigens geen specifieke vragen: het bleef bij de oproep aan mensen die 'meer weten' om zich te melden. Er is 10.000 euro uitgeloofd voor de gou den tip. „Ik woonde met mijn gezin in Duitsland", vertelt de 66-jarige Marianne Sikkens-Bres. „Mijn ou ders woonden net als Wilma in Delft. We zagen elkaar niet vaak, maar het contact was heel goed. Binnen het gezin hebben we nooit over de moord gesproken. Maar de vraag over 'hoe' en 'waarom' is al tijd gebleven." 4*-Hotel nabij Groningen incl. rondvaart of bioscoopkaartje woensdag 12 september 2018 Dit jaar is de bietenoogst naar Reageer op pzc.nl Gisteren: Elektrische fiets maakt mensen lui 1502 reacties TERNEUZEN Met de komst van steeds meer installaties voor air conditioning en warmte pompen in woningen dreigt geluidsoverlast. PvdA-raadslid Johan van der Ha in Terneuzen stelde er het college van B en W schriftelijke vra gen over. B en W onder kennen het probleem. Op landelijk niveau wordt er over gesproken. Het Bouwbesluit wordt erop aangepast. Tegelijkertijd signaleert het college dat handhaving lastig is. Plaatsing van airco's en warmtepompen is ver- gunningsvrij. Alleen ach teraf is optreden mogelijk 'bij een exces'. MIDDELBURG Het klimkunstwerk Huis verdwijnt uit Middelburg. D66 en PvdA hebben maandagavond nog ge probeerd de gemeente raad op andere gedach ten te brengen, maar dat is niet gelukt. D66 en PvdA stelden voor alsnog te onderzoeken of het kunstwerk veiliger ge maakt kan worden tegen pijnlijke valpartijen. Als dat zou kunnen en be taalbaar zou zijn, zou het toch nog gekocht kunnen worden, hoopten zij. Maar alleen vier van de zes LPM-raadsleden steunden die poging. Alle andere partijen vonden het kunstwerk te duur. De Gerard Brouwer Classic van Katwijk naar Middelburg wordt zon dag 23 september gere den. Het is een sponsor toertocht ter bestrijding van de spierziekte ALS. Katwijker Gerard Brou wer, maker van het beeld De Ringrijder, overleed vorig jaar aan ALS. Ko Jan Provoost, oud-secretaris van de Zeeuwse Ringrijdersver- eniging, reed dit jaar de Mont Ventoux al op om ALS-acties te onder steunen. Dit keer rijdt hij samen met vijftien vrienden en vriendinnen speciaal voor Gerard Brouwer. In Zeeland wonen relatief de meeste miljonairs; bijna 2 pro cent van de huishoudens heeft een vermogen van 1 miljoen euro of meer. Dat zijn afgerond 3200 huishoudens. Jeffrey Kutterink Vlissingen Wie is verantwoordelijk voor de brute moord op de 32-jarige Wilma Bres in Delft? En wat was het motief? Marianne Sikkens- Bres uit Terneuzen vraagt zich al bijna dertig jaar af wie haar zusje op 15 juli 1989 op beest achtige wijze van het leven be roofde. Eldridge Pentury Martijn de Koning Terneuzen IK VINfc» HET WEL LASTI© AN&ERS PASTE HET NIET. HET ZIJN TOCH je buren! Cityhotel Stadskanaal 2 of 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Ontvangst met een welkomstdrankje 1 x rondvaart of bioscoopkaartje Op Zoover beoordeeld met een 8,3! Tip: bezoek ook Emmen of Assen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2