Jong Oranje is nog altijd een probleemgeval met een EK-titel als doel Spanje dolt met Kroatië 19 Vuelta tweeënhalve week geleden begon. Op de rustdag voorspelde Kruijs- wijk nog dat de tijdsverschillen in deze tijdrit niet in de minuten zou den lopen. „Want ik ben geen Tom Dumoulin." Maar een dag later blijkt dat het niet veel scheelt. „Al had Tom hier waarschijnlijk ge wonnen. Blij dat hij er niet is." Euforisch Een paar minuten eerder heeft hij eens flink zijn neus gesnoten in een lichtblauw handdoekje en 'aaahh' gekreund, maar net als na de voorgaande bergetappes is Kruijs- wijk opvallend snel aanspreekbaar en heeft hij scherp voor ogen wat hem nog te wachten staat. Hij is blij, maar niet euforisch. „De be doeling was tijd terug te pakken, maar morgen is een nieuwe dag. Dan kan het weer omgedraaid zijn, want volgens mij kunnen we weer aan de bak." In de zeventiende etappe wacht vandaag een aankomst op de Bal- cón de Bizkaia, een beklimming van ruim zeven kilometer met stij gingspercentages tot 24 procent. Kruijswijk hoopt dat zijn sterke tijdrit de opmaat is voor meer. „Deze seconden die ik heb terugge pakt, dat is goed voor de moraal. Maar in de bergritten stond alles nog heel dicht bij elkaar en zijn de verschillen niet heel groot geweest. Het is zaak dat je geen slechte dag hebt en misschien dat ik de andere mannen nog een keer kan verrassen in het weekeinde. Ik probeer ge woon elke dag maximaal te rijden tot de finish. Dan zien we later wel waar het goed voor is geweest." Een droge opsomming van de fei ten kan de staat van Jong Oranje niet beter vangen. Sinds Jong Oranje in 2007 Europees kampi oen werd, faalde het in vijf van de zes kwalificatiereeksen om op nieuw een jeugd-EK te bereiken. De afwezigheid op het aanko mende EK in Italië wordt de derde gemiste editie op rij. In 2013 was Jong Oranje er voor het laatst bij. Toen in Israël werd Nederland in de halve finale uitgeschakeld. Coach De laatste drie kwalificatiereeksen werkte Jong Oranje er niet één af met één en dezelfde coach. Albert Stuivenberg verliet Jong Oranje om als assistent van Louis van Gaal aan de slag te gaan bij Man chester United. Zijn opvolger Adrie Koster lukte het niet om het EK van 2015 te halen. Toen kwam Fred Grim die halverwege werd doorgeschoven naar het grote Oranje als assistent. Zijn opvolger Art Langeler haalde het EK van 2017 niet. En ook deze kwalifica tiereeks was er de traditionele coachwissel. Langeler is inmid dels directeur voetbalontwikke ling en na twee wedstrijden als coach weet Erwin van de Looi dat het aankomende EK een utopie is. Er bestaat nog een minieme theoretische kans dat Jong Oranje het EK alsnog haalt, maar daar houdt eigenlijk niemand meer re kening mee. Nederland won voor alsnog alleen van Jong Letland en Jong Andorra. Van het beperkte Jong Schot land werd maar liefst twee keer verloren. Een trieste vierde plaats in de poule is, met nog twee wed strijden te gaan, de pijnlijke wer kelijkheid. Van de Looi, net begonnen dus aan deze klus, is helder. „Door het EK kan een streep. Dat is klaar. Of het gênant is dat Nederland er voor de derde keer op rij niet bij is? Het is in ieder geval heel teleur stellend." De wedstrijd gisteravond in Doetinchem stond symbool voor het Jong Oranje van de afgelopen jaren. Op de momenten dat het echt moet toont de ploeg geen ruggengraat. De persoonlijke fout van keeper Justin Bijlow maakte de afgang compleet. Hij schonk de Schotse spits Fraser Hornby de 0- 1. De aanvaller benutte vlak voor tijd een strafschop voor de fatale 1-2. Teun Koopmeiners had Ne derland tussendoor met een rake vrije trap wat hoop gegeven. Weer een gemiste kans voor deze lichting die ook de Spelen van Tokio 2020 dus moet missen. EK-KWALIFICATIE Uitslagen Stand bloed toevoegen. Timothy Cas- tagne (Atalanta Bergamo, 22), Lean- dro Trossard (Racing Genk, 24), Birger Verstraete (AA Gent, 24) en Hans Vanaken (Club Brugge, 26) maakten deze week voor het eerst hun opwachting bij de Rode Dui vels. Beleving „Ik wil de komende twee jaar de zelfde beleving als de voorbije ja ren", zegt Martinez. De Spanjaard is dolblij met de Nations League. „Een geschenk voor mij", zegt hij. „Het is een aanleiding om de kleedkamer scherp te houden, er is namelijk een trofee aan verbonden. Dat maakt het leuker om te werken dan bij normale oefenduels Bij die duels riskeer je toch de vereiste intensi teit kwijt te raken." Martinez voelt dat dit het mo ment is om stevig door te pakken. Het hele land staat pal achter de ploeg, de internationals zijn honge- t De derde plek werd gevierd als een wereldtitel. Was dat niet typisch Belgisch? rig. Of niet? Een enkeling twijfelt. De derde plek werd immers gevierd als een wereldtitel. Was dat niet ty pisch voor de kleindenkende Belgi sche sportcultuur? Het land dat niet gewend is om af en toe een prijs te winnen. De Belgische krant De Morgen vroeg het letterlijk aan de bondscoach. De Spanjaar reageerde welbespraakt. „Ik zou deze opmer king snappen als er iets kunstma tigs aan die viering was, zoals Bar- celona en Real Madrid, die elkaar willen overtreffen in het op de been brengen van mensen", zei Marti nez. „Dit was echt. Je had op onze bus moeten staan en je had de gezich ten moeten zien van die kinderen die langs de weg stonden, hoe ze opkeken naar de spelers. Die blijd schap was oprecht. Als je niet eens de beste prestatie ooit op een we reldkampioenschap met het ko ningshuis en daarna met de sup porters mag vieren, wanneer dan wel?" In elk geval op 12 juli 2020 op Wembley als het EK wordt gewon nen. woensdag 12 september 2018 GO op een wolk Q Jong Oranje U Jong Schotland Jong Oranje is een structureel probleemgeval. Wéér mist het belangrijkste jeugdteam van Nederland een EK. De thuisne derlaag tegen Jong Schotland (1-2) maakt het treurige plaatje compleet. Daniël Dwarswaard Doetinchem GROEP4 Jong Letland - Jong Engeland 1-2 Jong Oekraïne - Jong Andorra 1-0 Jong Oranje - Jong Schotland 1-2 1. Jong Engeland 8-20 (14-4) 2. Jong Oekraïne 8-14 (15-8) 3. Jong Schotland 8-14 (12-8) 4. Jong Oranje 8-12 (15-6) 5. Jong Letland 8-3 (5-15) 6. Jong Andorra 8-2 (1-21) 1 Nummer 1 naar EK in Italië 1 Beste nummers 2 naar play-offs Lukaku juicht nadat hij 0-2 heeft gemaakt, fotobelga In divisie A van de Nations League klopte Spanje in Elche WK-finalist Kroatië met maar liefst 6-0. Bosnië- Herzegovina - Oostenrijk in divisie B werd 1-0. De uitslagen: IJsland - België 0-3 Spanje - Kroatië 6-0 Bosnië-Her. - Oostenrijk 1-0 Finland - Estland 1-0 Hongarije - Griekenland 2-1 Moldavië - Wit-Rusland 0-0 San Marino - Luxemburg 0-3 Ronde van Spanje z.esnenae etappe, inaiviaueie iijarn. jz Kilo meter van Santillana del Mar naar Torrela- vega. 1. Dennis (Aus/BMC) 37.57,2. Rosskopf (VSt/BMC) +0.50,3. Castroviejo (Spa/Sky) z.t., 4. Kruijswijk (Ned/LoJ) +0.51,5. Kwiat- kowski (Pol/Sky) z.t., 17. Kelderman (Ned/Sun) +1.40,24. Tusveld (Ned/Sun) +1.59,40. Lange- veld (Ned/EFE) +2.46,99. Mollema (Ned/Tre) +4.57. Algemeen klassement: 1. Yates (GBr/Mit) 64.52.58,2. Valverde (Spa/Mov) +0.33,3. Kruijswijk (Ned/LoJ) +0.52,4. Quin- tana (Col/Mov) +1.15,5. Mas (Spa/QSt) +1.30, 6. López (Col/Ast) +1.34,7. Pinot (Fra/FDJ) +2.53,8. Izagirre (Spa/Bah) +3.04,9. Uran (Col/EFD) +3.15,10. Gallopin (Fra/AG2) +4.43.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19