M Mart 9 Zuiderburen GENT NIEUWE BIERBROUWERIJ ANNEX HORECA AAN DOKKEN Een nieuwe stadsbrouwerij in Gent. Maar dan wel buiten de stad. En hippe brouwerij annex horeca aan de Dokken: Dok Brewing Company. kranen, een patisserie en een bak kerij waar alle producten dagelijks vers uit de oven komen. Daarnaast een evenzo ambachtelijke barbe- cuehoek en pizzeria. Het concept rond Hal 16 draait, kortom, niet al léén om bier. „Het is een brew pup zoals je die ook in Amerika ziet", zegt eigenaar Dimitri Messiaen. „Een ruimte waar horeca en brou werij samenkomen. Maar we zijn voor dit concept verdergegaan. Het is een brew pup annex ambach tenhal geworden." Messiaen is brouwer en horeca- man. Van 1990 tot 1997 was hij ei genaar van 't Galgenhuisje, naar alle waarschijnlijkheid het klein ste en oudste cafeetje van Gent. Hij was in die tijd de jongste kroegbaas van de stad. Later brouwde hij zijn eigen bier, Pils 13, en zo leerde hij brouwer Janos De Baets - nu de hoofdbrouwer van Dok Brewing Company - kennen. „Wij hadden ieder ons eigen bier (De Baets stond aan de basis van Hedonis Ambachtsbier, red.), brouwen deden we bij anderen. Ieder het zijne, volledig apart. Twee jaar geleden hebben we wat zitten brainstormen over het op zetten van een eigen brouwerij. Je kent dat wel hè, te veel pinten op. Maar vanaf daar is het wel gaan groeien." Er werd een derde part ner gevonden in de persoon van Daniella Provost en zo opende Dok Brewing Company in mei dit jaar de deuren. Loop daardoor naar binnen en het eerste wat opvalt zijn de nagel- nieuwe ketels. Als je geluk hebt, kom je binnen op het moment dat de verwerking van mout en/of hop in volle gang is. Die geur... Hoe vers wil je je bier hebben? De installatie staat ga rant voor zo'n duizend hectoli terper jaar. Elke twee weken lanceert de brouwerij een nieuw bier. Daarnaast wil Dok Brewing Company brouwers van over de hele wereld de mogelijkheid geven om ter plaatse een goed bier te brou wen. „Het moest dus een brouwerij zonder compro missen worden", zegt Dimitri Messiaen. „Als een Australische brouwer hiernaartoe komt met het zotste idee, dan zal je installatie tot de limiet moeten gaan om dat aan te kunnen. We zijn op zoek gegaan naar een ingenieur die dat voor ons kon bouwen en het tweede was die installatie hier binnen krijgen. Het scheelde echt een vin- gerke langs elke kant." Traditionele bieren als Leffe en Grimbergen vind je niet bij Dok Brewing Company. Niet dat de ei genaren er de neus voor optrek ken. Integendeel. Maar 27 van de 30 tapkranen zijn voor nieuwe bieren. Uit de resterende drie kra nen stroomt een ambachtelijke 'kombucha', cider en cocktail. Naast de eigen bieren wordt die reeks aangevuld met bieren van andere, kleinere brouwerijen. Di mitri Messiaen: „Het gaat om brouwerijen met visie. En dan denk ik eerder aan smaak en passie dan aan marketing." Acec was oorspronke lijk een Waals be drijf. In de jaren 60 ontpopte het zich als een geduchte concurrent van Philips op het ge bied van huishoudelijke appara ten. Daarnaast maakte Acec ook transformators en elektromotoren. Om dat te kunnen doen beschikte het bedrijf over verschillende fa brieken, waaronder een aan de dokken in Gent. Toen eind ja ren 80 het doek viel voor Acec, kwam dat gebouw leeg te staan. Het ontsnapte aan de sloophamer en van daag de dag is het industriële complex als onderdeel van het woon- en winkelproject Dok Noord nog steeds in al zijn glo rie te zien. Alleen de functie van het hoofdgebouw is veranderd: er is een hip winkelcentrum in on dergebracht. En wie daar bij num mer 4 afslaat en het voormalige in dustrieterrein oprijdt, komt van zelfbij Hal 16. In het gebouw waar Acec ooit zijn transformators bouwde, is sinds afgelopen voor jaar een bierbrouwerij annex hore- cahal gevestigd. Welkom bij Dok Brewing Company. Een voormalig fabrieksgebouw met een enorme, glazen pui. Voor de ingang een groot terras met houten banken en tafels. Het is de combinatie van industriële vorm geving van weleer en moderne ideeën rond design en onderne merschap die Dok Brewing Company gevormd hebben. Een vloeroppervlak van 500 vierkante meter met een bier brouwerij, een bar met dertig tap- Het moest een brouwerij zonder compromissen worden stuitje eleeje kö je in Zur- l%l rikzeê nie veilig over I straete, want d'r liepe eêl raore middeleeuwse fehuren: bede- laers, drankurhels in nog meer van dat volk. Ze waere dae naemelijk a vooruut an 't loapen op 't vieren van 800 jaer stadsrechten. Bie zukke stadsrechten 'oorde ok marktrechten. De stad mocht dan aalke weke of aalk jaer 'n mart orhaniseere. Dat is allank a nie mï enkelt vö 'n stad, want in mien durp m'n 'n aolf jaer lank, van april tot bienae oktober ok 'n week- mart, dat bin d'r meer as twintig. Die bin midden in 't durp op de Rieng. Want Renisse is 'n riengdurp, de kaarke stae in 't midden. Gezellig o, zö'n mart, ma minder vö de bewo ners van de Rieng, want die zitte bie nae 'n eêlen dag tehen de groöte vrachtauto's an te kieken. Jaeren eleeje kö je nog wat van de mart zie, ma me bin d'r aordig op achteruut ehae. 't Zou nie verkeerd weze as de gemeênte de maansen van de mart zou verplichte ulder vrachtauto's op 'n parkeerterrein te zetten dichte bie de Rieng. Ons wone daer ok in ik aoltied ezeid dat ons "op stand" wone, ma dat is nie mï. Want de mart is nie enkelt op woensdag. Zö noe in dan m'n naemelijk ok nog op de zaeterdag 'n aevendmart. Dan be- hinne ze om twï ure op te bouwen in ze stae tot twaolf ure. De toeristen bin d'r gek op, 't is dan zö druk da je over de koppen kan loape. Ik m'n d'r eêne keer in'ewaegd in 't was net of je in 'n beekje dee sprienge dat of vee dieper was as dat je docht. Ik wier trek mee'ezohe dü de stroam. 't Was bienae onmohelijk om vanuut 't midden bie 'n kraem te kommen, dust ik was blie toe dat ik mien uut de stroam kon vriemaeke in op de stoepe stieng. Sint waeg ik m'n eihe dae nie mï an. Ze d'r ok nog 's 'n Antilliaanse drumband bie bedocht die aalk aolf ure lengst kwam trom- mele. D'r liep 'n eêl bloot meisse vö, dat was nog 't aordigste. De leste keer dat ze d'r eihe liete 'oöre was om aolf twaolve in toe laehe wulder a op baade. Je behriep dat m'n daer vee van genoten Noe bedienk ik trou- wes, dat ons nog 'n aore mart de Renissese mart. Dat is de kaarmisse, die duur 'n weke. Die stae vö onze deure. Dan gae m'n op de vlucht in zoeke m'n 'n rustig plekje aarhest an ders. Dat aalp nie aoltied, want m'n aode 's 'n otelletje eboekt in 'n Frans durp in daer aode ze net as op Re nisse 'n Jacobuskaarke. In netuurlijk was daer net as bie ons dichte bie de naemdag 25 juli 'n kaarmisse. Ma ge- lokkig was dat nie vee meer as 'n ku- resèl in 'n snoepkraem. M'n d'r waefels ekocht in d'r lekker van ehete. Vroeher wiere de stadsrechten uut'ereikt dü de groöte baes. Bie ons is de kaarmisse jaeren lank zonder overleg mit de vaste bewoners van de Rieng uut'ebreid van drie daehen tot 'n weke. Dust vee beter as in de mid- deleêuwen is 't nie g'ore. dinsdag 11 september 2018 GO Smaak en passie boven marketing In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De Dok Brewing Company in Gent. Peter van den Assem Gent Eigenaar Dimitri Messiaen tapt een biertje, foto's peter nicolai Dimitri proeft van de ger stekorrels. Dok Bre wing Com pany, brouwe rij annex res taurant -Dimitri Messiaen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Henk Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41