Scoliose later ontdekt door stopzetten screening Aartsen onder vuur voor kwetsende tweets In zwijm voor Tim Het is haar eerste ritje op een e-bike. Marianne Bal uit Goes overweegt zo'n Beoogd WD-Kamerlid door vriend en vijand bekritiseerd voor tweets over zelfmoordplegers Zierikzeese deelnemer aan Miljoenenjacht bejubeld om zijn uiterlijk En ze is bepaald niet alleen, want het vervoermiddel is hip. Het eerste E-bike Event in de Zeelandhallen in Goes trok gisteren honderden (voornamelijk oudere) bezoekers. Marianne moet wel even wennen aan de snelheid. „Het lijkt wel een motor!" zeeland2 De Vereniging van Scoliosepa- tiënten wil dat ouders, huisart sen en gymdocenten alerter zijn op een kromme rug bij kinderen. Door er in een vroeg stadium on derzoek naar te doen, kan de aan doening sneller worden ontdekt en een ingrijpende operatie wor den voorkomen, zegt de vereni ging. Nu is opereren in veel ge vallen de enige optie. Deze ope ratie van ruim zes uur is noodza kelijk om gezond te blijven. „Orthopeden melden in onze enquête, verspreid in alle zieken huizen die scoliosepatiënten be handelen, dat ze steeds vaker jongeren zien met een kromming van boven de 50 graden. Dan is opereren vaak nog de enige op tie", vertelt Ester Floor van de Scoliosevereniging. Duizend per jaar In Nederland hebben ongeveer 60.000 mensen scoliose en ko men er elk jaar circa duizend nieuwe patiënten bij, meestal meisjes tussen de 10 en 18 jaar. Per jaar worden zo'n 6500 patiën ten in een ziekenhuis behandeld, van wie er ongeveer zeshonderd worden geopereerd. Het aantal mensen dat wordt behandeld voor scoliose stijgt. In 2008 wa ren in Nederland 6595 mensen onder behandeling, in 2016 steeg het aantal naar 8107. Een toe name van 21 procent. Er zijn steeds meer jongeren met een kromming van boven de 50 graden Sinds 2015 screenen jeugdart- sen niet langer op scoliose. Sa men met de orthopeden zou de vereniging het liefst zien dat dit wel weer gebeurt. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport laat weten dat de beroepsgroep zelf bepaalt of er wordt gescreend of niet. De jeugdartsen, verenigd in AJN Jeugdartsen Nederland, zeg gen dat de screening niet meer in de richtlijnen van de overheid staat en dat er steeds minder tijd is om onderzoek te verrichten. Campagne De scoliosevereniging begint dit najaar de campagne 'zo herken je scoliose'. „Dat kan al met een simpele buktest. Wie er snel bij is, kan door oefeningen of een brace nog veel rechtzetten. Zo voorkom je ook veel pijn. Uitein delijk is dat een stuk minder hef tig dan een operatie en zo bespa ren we ook kosten", vindt Floor. »P8 Glashandel MELIESTE Nieuwsmedia »P3 ZEELAND3 Vaker zware operatie kind met kromme rug Scoliose, een ernstige vergroei ing van de rug, wordt vaker te laat ontdekt. Daardoor is een zware operatie nog de enige optie, waarschuwen orthope- den. De reden is dat kinderart sen niet meer op de aandoe ning screenen, hoewel die steeds vaker voorkomt. Sanne Schelfaut Den Haag —Ester Floor, bestuurslid scoliosevereniging Hardglazen deuren HR++ isolatieglas Douchecabines Glas-in-lood Spiegels Bezoek onze schitterende showroom www.meliesteglas.nl Lekker nazomeren pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1