'Zet ook sportieve vrijwilligers in voor de beweeglessen' 5 Tweede Kamer verdeeld over landbouwplannen Schouten 'Schoollaptop vaak te duur' 8 Washington speculeert zich suf over de anonieme criticus in de regering-Trump. Tir Aw i TRUMPONTHULLINGEN Het moet ook mogelijk worden om andere professionals en vrij willigers in te zetten, aldus de Nederlandse Sportraad, de Onder wijsraad en de Raad voor Volks gezondheid en Samenleving. Michael van Praag van de Neder landse Sportraad: „Een gerenom meerd voetballer en coach als Ro nald Koeman mag, ondanks alle certificaten die hij heeft, geen sport en bewegen geven op een school. Dan is de school juridisch niet gedekt. Terwijl zulke mensen dat prima kunnen en een heel le ger vrijwilligers zich wil inzetten." Het kabinet moet volgens de raden de weg vrij maken om die enthousiaste, sportieve mensen wél de scholen binnen te kunnen laten. Denk dan aan de buurt- sportcoach. „Zulke mensen zijn meestal in dienst bij de gemeente en daar kan worden beslist hen ook op scholen in te zetten", stelt Van Praag. Het voordeel is dat meerdere scholen van die beweeg- teams gebruik kunnen maken. Ook kunnen die teams een spor tief programma samenstellen voor na schooltijd, waaraan leerlingen kunnen meedoen. Nu al groeit het bewustzijn dat kinderen meer moeten bewegen, maar scholen weten vaak niet hoe ze de situatie in hun toch al drukke programma kunnen veranderen. Henriëtte Maassen van den Brink (Onderwijsraad): „Scholen den ken: Ach ja, gezondheid en bewe gen; ik heb wel iets anders aan mijn hoofd. Bijvoorbeeld het op lossen van het lerarentekort. Dit advies kan echter niet worden af gedaan met de mededeling dat het geen zaak is van scholen. Daar naast loopt veel sport en beweeg- Ronald Koeman mag nu geen sport en bewegen geven; dat is niet gedekt beleid in het onderwijs van lokale en centrale overheden stuk op drie zaken: het is versnipperd, te pro jectmatig en te vrijblijvend." Vandaag vindt in de Tweede Ka mer een rondetafelgesprek plaats over bewegingsonderwijs naar aanleiding van de initiatiefwet van de SP, die voorstelt kinderen op basisscholen drie lesuren per week te laten gymmen onder leiding van een vakleerkracht. Nu is het gemiddelde zo'n twee lesuren. Er is geen officiële norm. De KVLO, de vakvereniging voor docenten en leerkrachten li chamelijke opvoeding, laat in aan loop naar deze bijeenkomst al we ten het als een belangrijke taak van de onderwijswereld te zien om kinderen meer te laten bewegen. „Er is aangetoond dat kinderen en jongeren - bij gebrek aan vaardig heden, succeservaringen en ple zier - steeds minder gaan deelne men aan bewegen en sport en dus steeds minder gaan profiteren van de positieve effecten daarvan, zo als integratie en burgerschap." Coalitiepartij D66 roept de minister wel op om haar visie snel om te zetten in con crete maatregelen. „Zonder deze stappen blijft de visie van Schouten een lege huls." De partij pleit al langer voor een omschakeling naar 'kringlooplandbouw'. Carola Schouten ont vouwde zaterdag in deze krant haar visie r i voor de agrarische sec tor. Boeren moeten niet langer zo goedkoop mogelijk produceren, maar zorgen voor kringlooplandbouw. Dat betekent onder meer: koeien vaker in de wei, minder veevoer importeren en stoppen met kunstmest. Het CDA, dat traditio neel voor het boeren- belang opkomt, is posi tief. „Wij zijn van me ning dat natuur- en milieuorganisaties nog meer de samenwer king met boeren zou den moeten opzoe ken", aldus CD A-Ka merlid Jaco Geurts. De oppositie is kritisch. „Dit is niet genoeg", vindt Esther Ouwe hand van de Partij voor de Dieren. „Een krimp van de veestapel is on vermijdelijk om kli maat- en natuurdoelen te halen, maar daar wil de minister niet aan." De SP en GroenLinks noemen de visie van Schouten 'weinig con creet'. Schouten erkent dat de tijd voor actie nog moet komen. „Als de Tweede Kamer deze visie steunt, zal ik con sequent zijn in de wet en regelgeving die ik maak." Om haar doel te bereiken, heeft ze ech ter 'ook steun uit Brus sel nodig'. én voor één bren gen Amerika's hoogste functiona rissen verklarin gen uit. Ik was het niet, laten ze we ten, nadat een ano nieme collega een vernietigend opiniestuk over Donald Trump in The New York Times publiceerde. De president werd daarin neerge zet als gevaar voor het land, die door een groepje medewerkers in bedwang wordt gehouden. Maar wat zeggen al die ontken ningen? De man achter Deep Throat, die het schandaal onthulde dat president Nixon in 1974 ten val bracht, verzekerde destijds ook dat hij er niets mee te maken had. Het is vooral verbijsterend hoe veel mensen in het Witte Huis verdacht lijken. The Washington Post publiceerde een overzicht met zeker twintig mensen die reden kunnen hebben om zo'n stuk te schrijven. Maar het kan ook ie mand zijn van wie de buiten wereld niet heeft gehoord. Het enige wat we weten: het is I een 'senior regerings functio naris', een omschrij ving die van toe passing is op vrijwel iedereen in het Witte Huis, het kabinet en de Nationale Veiligheidsraad. Trump is laaiend. Hij wil dat het ministerie van Justitie onderzoek doet en gebruikte het woord 'land verraad'. Hij krijgt steun uit onver wachte hoek: van zijn felste critici. „Dit is niet hoe onze democratie hoort te werken", zei voormalig president Barack Obama in een toespraak. „Deze mensen zijn niet gekozen. Ze kunnen niet ter ver antwoording worden geroepen. Ze zijn ons niet van dienst door 90 procent van de gekke dingen die uit het Witte Huis komen ac tief te promoten, en dan te zeggen: maak je geen zorgen, we voorko men de andere 10 procent." De opinieredactie van The New York Times kent de naam van de schrijver, maar deelt die zelfs niet met de eigen nieuwsredactie. In de hoop te ontdekken om wie het gaat, analyseren linguïsten en journalisten onder meer het woordgebruik. Het is de vraag hoeveel dat oplevert. Ambtenaren geven aan juist woorden te laten vallen die hun collega's graag ge bruiken als ze informatie lekken, om zo hun sporen te wis- sen. UTRECHT 20 procent van de ou ders van middelbare scholieren heeft grote moeite digitale leermid delen als een laptop of tablet voor hun kinderen te bekostigen. 9 pro cent lukt het helemaal niet om die te betalen. Dat blijkt uit onderzoek onder 735 ouders van Ouders&Onderwijs en consumentenprogramma Kassa. Meer dan de helft van de ouders voelt zich onder druk gezet de digi tale hulpmiddelen zelf te betalen. Veel scholen schrijven exact voor welk apparaat de leerling moet heb ben. Het is vaak niet mogelijk een eigen laptop te gebruiken of er een te lenen. Sommige scholen zeggen tegen ouders dat ze maar een andere school moeten zoeken als ze de laptop of tablet niet kunnen beta len. Ouders&Onderwijs stelt dat scholen massaal de regels van de in spectie overtreden. „Die regels zijn duidelijk. Als een school een voor geschreven leermiddel verwacht van de leerlingen, zijn de kosten voor de school en kan een bijdrage daarin hooguit vrijwillig zijn", al dus directeur Peter Hulsen. De aanschafprijs van de tablet of computer bedraagt tussen de 250 en 550 euro. Een kwart betaalt meer dan 550 euro en 10 procent zelfs meer dan 700 euro. Dat bedrag moeten ouders vaak voor meerdere kinderen ophoesten. In 21 procent van de gevallen is bo vendien geen betalingsregeling mogelijk. maandag 10 september 2018 GO Het advies aan premier Mark Rutte om leerlingen meer te laten bewegen, vereist extra medewerkers. En die zijn er vaak niet, klagen de scholen. Althans niet met een diploma. Ellen van Gaaien Edwin van der Aa Den Haag Leerlingen moeten meer bewegen, fotomarcbolsius -Michael van Praag De coalitiepartijen in de Tweede Kamer zijn positief over de land- bouwplannen van mi nister Schouten. De oppositie is kritisch. Peter Winterman Den Haag (tjki Carola Schouten, foto anp/alexander schippers Wie is de Karlijn van Houwelingen New York

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8