U Sd 4 Dolblij zijn Lili en Howick. Opgelucht ook en vooral heel dankbaar dat zoveel mensen hen van het begin tot eind hebben gesteund. „Natiën jaar is het moeilijk te geloven. Maar het is klaar." LILI HOWICK INTERVIEW EN RECONSTRUCTIE oor het eerst reageren de Armeense kinde ren die dreigden te worden uitgezet, zelf op het nieuws dat ze toch mogen blijven. En die blijheid straalt van hun gezichten als ze in Utrecht hun verhaal doen. Met een glimlach van oor tot oor ploffen Lili (12) en Howick (13) op de bank om te ver tellen in wat voor achtbaan ze de afgelopen uren hebben gezeten. „Eerst geloof je het gewoon niet. Maar dan hoor je het ook van de advocaat en andere mensen. En dan begin je te beseffen dat al die moeite niet voor niets was. Het is verbazing wekkend." Beide kinderen belden na het goede nieuws direct met hun moe der. Haar hebben ze lange tijd niet zien lachen, maar dat was nu wel an ders. „Ze is afgelopen jaren heel vaak emotioneel en depressief geweest. Het was zo fijn om mijn moeder weer eens een keer blij te zien. Dat geeft ons ook rust", zegt Lili. Zaterdag hadden Lili en Howick eigenlijk op het vliegtuig naar Arme nië moeten stappen. Na tien jaar procederen was er geen rechter die hen toestemming wilde geven om in Nederland te blijven. En ook staats secretaris Mark Harbers van Veilig heid en Justitie wilde aanvankelijk niet met zijn hand over zijn hart strijken. „Ik ben hem heel erg dank baar dat hij dat alsnog wel heeft gedaan", zegt Lili. Howick: „Ja, eerst vond ik hem niet zo aardig. Maar je ziet dat iedereen kan veranderen en toch nog iets goeds in zich heeft." De twee kinderen liepen vrijdag nacht nog weg zodat ze niet uitgezet konden worden. Over waarom ze dat deden, hoe dat precies ging en hoe ze die uren hebben doorgebracht, mo gen ze van hun advocaat Flip Schül- ler niets zeggen. De politie doet hier namelijk nog steeds onderzoek naar. Maar de twee kinderen willen wel kwijt dat vrijdag zonder twijfel het zwaarste moment van de afgelopen tien jaar was dat ze hier nu in Neder land zijn. „Het idee dat we nu in Ar menië hadden moeten zitten, kon ik gewoon niet geloven," zegt Lili. Toch hebben ze ook vrijdag hoop ge houden dat het uiteindelijk goed zou komen. Ook toen laat op de avond een rechter een streep zette door hun allerlaatste verzoek om te mogen blij ven. „Natuurlijk voel je je op zo'n moment echt heel vreselijk. Maar als er dan op het laatste moment toch nog iets wordt gedaan, heb je wel zoiets van: zie je wel. Je moet altijd blijven doorzetten." Onbevreesd En zo kunnen Lili en Howick einde lijk onbevreesd naar de toekomst kij ken. Hun leven staat niet meer in het teken van afspraken over te voeren procedures en hoe het met hen ver der moet in Nederland. Nee, Howick kan na school eindelijk ook gewoon eens een potje voetballen met zijn vrienden. En Lili eindelijk eens rus tig slapen. „Eerst dacht ik steeds dat ik naar een ander land moest, dat ik daar weer opnieuw moest beginnen en ik niet wist niet of ik daar naar school kon. En nu denk ik: ik kan gewoon op één plek blijven wonen, alleen verhuizen als ik het zelf wil en een toekomst opbouwen zoals andere kinderen." Zie je wel, je moet altijd blijven doorzetten De komende dagen verlangen de kinderen vooral naar heel veel rust, zodat ze alles kunnen laten bezinken. Maar daarna is school het eerste waar ze zich op verheugen. „Ik weet dat ik daar nu heen kan zonder stress en dat ik daar gewoon kan blijven", zegt Howick. Lili: „Elke keer was bij mij ook het gevoel dat we nu hier wel aan het le ren zijn, maar er straks misschien niets aan hebben. Nu hebben we ten minste een toekomst." Voorlopig moeten ze die toekomst opbouwen zonder hun moeder. Zij werd vorig jaar al uitgezet naar Ar menië. Met haar hebben ze nu vooral contact via videobellen, maar de kin deren hebben goede hoop dat ook zij uiteindelijk hier naartoe zal komen. Howick: „Als dit bij ons kan, kan dat bij haar ook. Hoelang het gaat duren, is voor ons ook een groot vraagteken. Maar onze droom is wel dat we uit eindelijk met zijn drieën hier samen kunnen leven." maandag 10 september 2018 GO 'Nu rust, en dan zonder stress naar school' Raymond Boere Utrecht -Lili en Howick Kijk op de site bij /video voor het interview met de opgeluchte Lili en Howick

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4