Migrant in Rotterdam op zoek II naar nieuwe route Plasticvanger moet zich bewijzen in de Stille Oceaan 3 De komende periode wordt duidelijk of de oplossing van de Nederlandse uitvinder Boyan Slat voor het opruimen van het plastic in de oceanen echt werkt. Hawaï Zaterdag werd zijn vinding naar een enorm eiland van drijvend plastic voor de Amerikaanse kust getrans porteerd: een enorme hoop van twee keer de omvang van de Amerikaanse staat Texas. Het eiland drijft tussen Californië en Hawaï. Slat ontwik kelde met zijn bedrijf Ocean Cleanup een ingenieus systeem om afval uit het water te vissen. Vervuiling door plastic is een groot probleem in de oceanen. Weten schappers schatten dat er 1,8 biljoen plastic voorwerpen rondzweven in de zee. Vissen en zeezoogdieren kun nen er verstrikt in raken en sterven. Ook voor zeevogels is het plastic do delijk. Zij krijgen het binnen via vis sen die ze eten. De nu 24-jarige Slat werd op zijn zestiende voor het eerst geconfron teerd met de zogenoemde plastic soep, tijdens het duiken in de Mid dellandse zee. Hij zag onder water meer plastic dan vissen. „Dat plastic KLEDING vergaat bijna niet, het is nu tijd om op te treden", aldus Slat. Weten schappers van zijn bedrijf vonden zelfs plastic in de zee dat in de jaren zestig en zeventig is geproduceerd. Slat hoopt dat zijn 'plasticvanger' voldoende plastic verzamelt om bin nen een jaar de eerste containers met afval naar de haven van San Francisco te kunnen brengen. „Ons doel is om de helft van het plastic eiland in vijf jaar opgeruimd te hebben." Slat en zijn team zijn vooral be nieuwd of het systeem zo efficiënt is als ze hopen en of het bestand is te gen zware omstandigheden op de oceaan, zoals hoge golven. „De tech nologie moet zich nog bewijzen. Als dat goed gaat, kunnen we opschalen naar een hele vloot van vanginstalla- ties." Over twee jaar zouden zestig vanginstallaties aan het werk moeten zijn in de Stille Oceaan. George Leonard, wetenschappelijk directeur bij milieuclub Ocean Con- servancy, zegt dat hij bedenkingen heeft. „We zijn sceptisch, maar we hopen dat het werkt. De oceaan heeft alle hulp nodig die hij kan krijgen." Maar de echte oplossing voor het pro bleem ligt op land, zegt hij. Jaarlijks verdwijnt negen miljoen ton plastic in de oceaan. „We moeten voorko men dat het plastic in de oceaan te rechtkomt." Slat erkent dat het opruimen van de plasticsoep in de oceanen niet de enige oplossing is. „Maar ik denk ook dat er meer dan één oplossing nodig is om dit probleem aan te pakken." De Afrikanen zaten in een koelcon tainer. Ze belden vrijdag het nood nummer, vermoedelijk omdat een van hen onwel werd. De politie vond ze door zendmasten uit te peilen. De twee vrouwen en zestien mannen, allemaal in de twintig, zijn na een check in het ziekenhuis overgedragen aan de Vreemdelin genpolitie. De vrachtwagenchauffeur die de container naar de terminal heeft gereden, is aangehouden. De politie kon gisteren niet zeggen of de man uit Roemenië nog in voorarrest zit. Leefbaar Rotterdam wil een debat in de gemeenteraad naar aan leiding van de vondst van de mi granten. „En vanwege drie recente gevallen in Hoek van Holland", zegt raadslid Michel van Elck. Hij heeft het idee dat de problemen, na een Bedrijven krijgen boetes terwijl ze niet weten dat ze mensen bij zich hebben periode van betrekkelijke rust, zijn toegenomen. „Cijfers heb ik niet, daar ben ik juist nieuwsgierig naar." Hij vreest dat door maatregelen in Frankrijk, Moerdijk en ook Hoek van Holland mensen andere wegen in de Rotterdamse haven zoeken. Van Elck vraagt ook steun voor transportbedrijven. „Ze krijgen hoge boetes, terwijl zij niet hoeven te weten dat ze mensen bij zich hebben. We moeten ze steunen om maatregelen te nemen tegen men senhandel." Wanneer het over migranten in de Rotterdamse haven ging, ging het tot nu altijd over Hoek van Hol land. Daar proberen jaarlijks hon derden, vooral, Albanezen in vrachtwagens te klimmen. OCEANi CLEANUP ©100918 FOTO: EPA Vertrek uit San Francisco naar gebied met VS hoge concentratie plastic Sr'LLE OCEAAN Het Oceancleanup-systeem vaart de haven van San Francisco uit. Op de achtergrond de Golden Gate Bridge. maandag 10 september 2018 Om de paar weken haalt een schip het afval op. Buis van 600 meter neemt door de stroming een U-vorm aan. Op de buis zitten lampen en sensoren voor locatiebepaling en om schepen te waarschuwen. Een scherm onder de buis drijft het plastic bijeen. Vissen kunnen onder het scherm door Ultieme test voor Boyan Slat Peet Vogels San Francisco De schoenen- en kledingindustrie heeft zeeplastic ontdekt als grond stof. Adidas ge bruikte vorig jaar 11 miljoen plastic fles sen in hun hard loopschoenen. O'Neill heeft een kledinglijn ontwor pen die gebaseerd is op gerecycled plastic uit de oce aan. En kledingfa brikant Gant maakt overhemden van hergebruikt plastic. Kijk op de site bij /video Kijk hoe de Ocean Cleanup eindelijk van start gaat De vondst van achttien verste kelingen uit Afrika vrijdag bij een containerterminal zet de bedrij ven in de Rotterdamse haven op scherp. Leon van Heel Rotterdam -Michel van Elck, Leefbaar Rotterdam A Een agent neemt een van de achttien vluchtelingen mee. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3