II Osaka weet zich geen raad met situatie 10 TENNIS US OPEN Na een mentale dip en een uitbar sting vol woede en tranen ging het na de US Open finale meer over verliezer Williams dan winnares Osaka. Het was misschien wel de meest ongemakkelijke prijsuitreiking ooit in het tennis. De winnares van de US Open, de 20-jarige Japanse Naomi Osaka, zette de klep van haar pet zo laag dat ze het allemaal niet hoefde te zien. En om te ver bergen dat ze geen tranen huilde van geluk, maar van ongemak. Serena Williams probeerde het nog te redden door de 24.000 joe lende mensen in het Arthur Ashe Stadium tot kalmte te manen, maar het was te laat. Haar luidkeelse ver ontwaardiging in de tweede set was overgeslagen op het Ameri kaanse publiek. De toeschouwers gingen na de met 6-2 6-4 door hun landgenote verloren eindstrijd mee op het door Williams opgeroepen gevoel van groot onrecht. Het was een surreële finale in New York. Iedereen zat klaar om te kijken naar tennisgeschiedenis. Serena Williams zou haar 24ste Grand Slam-titel winnen en einde lijk de Australische Margaret Court evenaren. Het liep anders. Het sim pele verhaal was dat de Japanse de butante Osaka beter was, maar dat aspect kreeg te weinig aandacht. Drama Het drama begon vroeg in de tweede set. Scheidsrechter Carlos Ramos betrapte Patrick Mourato- glou, de coach van Williams, op het geven van tactische aanwijzingen en gaf haar een waarschuwing voor 'coaching'. Williams liet de Portu gees weten 'liever te verliezen, dan te winnen door vals te spelen'. Er leek niets aan de hand, ze nam een break voorsprong. Maar toen ze die meteen verspeelde, smeet de 36-ja- rige Amerikaanse haar racket op het hardcourt. Een tweede reprimande volgde, en dus een gratis punt voor Osaka. Williams bleef klagen over de coach-waarschuwing en eiste excu ses van Ramos. Toen ze hem bij 4-3 voor Osaka uitmaakte voor leuge naar en dief, gaf de umpire waar schuwing nummer 3. Volgens de regels verloor Williams nu een hele game. De Amerikaanse was buiten zinnen. De hoofdscheidsrechter en toernooidirecteur kwamen op de baan, maar konden de boel ook niet sussen. Pas bij de huldiging her pakte Williams zich, sloeg een arm om Osaka en vroeg het publiek de titel van de jonge Japanse te vieren in plaats van boe te blijven roepen. Maar na afloop kwam ze er weer op terug. Ze maakte er een maat- het vergezocht", zegt oud-prof en tenniscommentatrice Marcella Mesker, die al 40 jaar meeloopt in de sport. „Om te beginnen: Serena heeft zich niet goed gedragen, dat valt me van haar tegen. Ik heb nog nooit zoiets gezien." Mesker komt wel met een paar verzachtende omstandigheden. „Je weet wat dit voor Serena bete kende. Dan lopen emoties en span ning op. Ik vind dat Ramos zich te strikt aan de regels hield, hij miste de menselijke maat, het jïngerspit- zengejuhl voor het moment. En Se rena is jaren racistisch bejegend. Ze is gevoelig, voelt zich altijd mis kend, denkt dat er meer achter zit. Maar seksisme? Nee." Raemon Sluiter was veertien j aar tennisprof en is nu al jaren coach op het vrouwencircuit, met top 15-lid Kiki Bertens. Heeft hij ooit het idee gehad dat mannen en vrouwen on gelijk worden behandeld? „Nee", zegt hij. „Vorig jaar werd Fabio Fog- nini uit de US Open gegooid toen hij een vrouwelijke scheidsrechter had uitgescholden. John McEnroe, schappelijke kwestie van door Ra mos te betichten van seksisme: „Mannen verliezen nooit een game als ze dief zeggen." Ze haalde het Als de umpire Serena Williams laat wegkomen met racketgooien, geeft hij de wereldtopper een voorkeurs behandeling voorbeeld aan van de Frangaise Alizé Cornet, die eerder in het toer nooi een waarschuwing kreeg voor het wisselen van haar shirt op de baan, terwijl mannen dat continu doen. Heeft Williams een punt? Wor den vrouwen in het tennis anders behandeld dan mannen? „Ik vind Jeff Tarango en Nick Kyrgios heb ben ook zo hun straffen gehad. Mannen komen echt niet overal mee weg." Sluiter vindt net als Mesker dat Ramos het gesprek met Williams aan had kunnen gaan, alvorens haar een gamestraf op te leggen. „Maar draai het eens om. Als hij Williams geen waarschuwing geeft voor coa ching dan is hij de gebeten hond. Als hij haar laat wegkomen met rac ketgooien, geeft hij de wereldtop per een voorkeursbehandeling." Gevecht Williams haalde alles uit de kast, had het over haar gevecht voor ge lijke rechten voor vrouwen en haar moederschap. Sluiter: „Als je het dan toch hebt over een voorbeeld functie, dan had ik die persconfe rentie aangegrepen om de hand in eigen boezem te steken. Oké, je voelt onrecht, maar je bent zelf ook je boekje te buiten gegaan. Maar ze heeft een geschiedenis. Ze is niet de beste verliezer. Ze is er ook niet echt in getraind, natuurlijk." Niet gek dat Naomi Osaka als kind al fantaseerde over een US Open-fi nale tegen haar grote idool, Serena Williams. Maar in die droom ver liep die finale ongetwijfeld anders dan zaterdagavond het geval was. De Japanse, 20 jaar pas, kon niet genieten van haar eerste Grand Slam-titel. Het publiek bleef tijdens de ceremonie joelen, richting de scheidsrechter, de toernooileiding, misschien ook wel richting haar. „Sorry dat het zo moest eindigen", verontschuldigde de bedeesde Osaka zich. Het voelde alsof ze voor de Amerikanen een nationale feest dag had verpest. Als iemand geen sorry hoefde te zeggen, was zij het wel. Zonder enige schroom of finalestress be trad Osaka het Arthur Ashe Sta dium. Met harde klappen, scherpe hoeken, goed voetenwerk en stalen zenuwen bleek ze de 23-voudige Grand Slam-winnares in de eerste set op alle fronten de baas. In de tweede set werd Osaka ge test, maar toen Williams drie waar schuwingen op een rij kreeg en zichzelf verloor, serveerde de debu tante in een finale op het hoogste niveau de partij koelbloedig uit: 6-2 6-4. Hoe knap dat was, zo winnen in de 'huiskamer' van de ervaren Williams (36), die de steun had van 24.000 fans, bleef onderbelicht. Osaka wist zich ook geen raad met de situatie. Na het matchpoint liep ze zonder enige vreugde naar het net, boog voor Williams en nam de felicitaties verlegen in ont vangst. „Bedankt dat jullie naar de partij hebben gekeken", zei ze nog tegen het publiek. Osaka bezorgde Japan de eerste Grand Slam-zege. maandag 10 september 2018 'Serena niet de beste verliezer' Rik Spekenbrink New York Eerst moest haar racket het ontgelden, daarna noemde Se rena Williams umpire Carlos Ramos een leugenaar en vervolgens beklaagde ze zich bij hoofd- scheidsrech- ter Brian Ear- ley (links). Bij de prijsuitrei king vloeiden de tranen rij kelijk bij de Amerikaanse. FOTO AFP - Raemon Sluiter (40) Naomi Osaka was één jaar oud, toen Serena Williams in 1999 haar eerste Grand Slam-titel won. Een paar jaar later raakte haar vader geïnspireerd door het succesverhaal van de zusjes Wil liams en besloot zijn dochters ook te laten tennissen. Rik Spekenbrink New York Naomi Osaka met de beker. De Japanse kreeg ook een hoofd prijs van 3,8 miljoen dollar (bijna 3,3 miljoen euro), fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38