Sprookjes Trouwstoeten maken amok Elf titels in de race voor Zeeuwse Boekenprijs 2 MARLEEN BLOMMAERT THUIS&EZ0R<3t> Column ik kijk graag naar science fiction. Star Trek, dr. Who, van alles, als het maar verzonnen is. Het is een onschuldige manier om te vluchten uit de werkelijkheid en me onder te dompelen in een denkbeeldige wereld. Als kind was ik ook al dol op sprookjes en dit zijn mijn volwassen sprookjes. De verhalen lopen langs voorspelbare lijnen: harmonie, het conflict/de val, de held staat op, hulp/vrien den, de tocht, de ontberingen en de verrijzenis. Zoiets ongeveer en ook voor de honderdste keer kijk ik met plezier. En als het boek of de aflevering voorbij is, ga ik rustig verder met mijn normale leven. per planeet een onderscheid ge maakt in niveaus van beschavin gen. Dat niveau wordt bepaald door hoe men in die wereld met de minst ontwikkelde of de meest kwetsbare omgaat. Belangrijk voor de maat van de ontwikkeling zijn ook de leiders van zo'n wereld. U begrijpt waar wij staan: we heb ben nog een hoop ontwikkelings ruimte om het vriendelijk te zeg gen. Het is ook belangrijk dat je als tijdreiziger of buitenaardse bezoe ker geen technologie achterlaat die geavanceerder is dan de bescha ving aankan. Ik denk dat het daar fout gegaan is: iemand heeft de plannen voor het internet en smartphones laten slingeren en nu zitten we met de gebakken peren. Een beschaving die gericht is op welzijn en samenleven zou met zulke zaken zijn voordeel doen. Maar als je het loslaat in een we reld waar macht, strijd en heb zucht de boventoon voeren, wordt het daarvoor ingezet. En zo ontstaan nieuwe sprook jes: over Amerikaanse verkiezin gen, over de bedreiging van de Vlaamse identiteit of over banken die zich inzetten voor een betere wereld. De strijd wordt het doel en de toon steeds valser. En hysteri scher. Vlaggen, reeds lang opge borgen, worden weer tevoorschijn gehaald. Deze week nam ik het slagveld in ogenschouw en ik be sloot de arena's van Twitter en Fa- cebook de rug toe te keren. Ik kies liever bewust voor een sprookje en haal mijn nieuws uit oude, betrouwbare bronnen. Iemand heeft de plannen voor het internet laten slingeren DESTELLING Vandaag: Ik schaam me voor de behandeling van Lili en Howick Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters fcE HELE WEEK FRAAI NAZOMERWEER MET EEN ©EMI&bELfcE TEMPERATUUR VAM 23 6RA&EN. WEERBERICHT. PAK JE EVEM M'N porte - MONNEE Landelijke Ride weer in Zeeland AARDENBURG Asbest vrijgekomen bij grote brand MIDDELBURG Middelburgs meisje al dagen vermist In Vlissingen werd rond 15.30 uur een automobilist bekeurd die deel uitmaakte van een luidruchtige trouwstoet die door de binnenstad en over de boulevard trok. Er reden zo'n dertig auto's mee in de op tocht. Volgens een getuige zouden diverse verkeersovertredingen zijn gemaakt door de automobilisten uit de stoet, zoals onnodig toeteren, te hard rijden en met piepende banden optrekken. „Ze vielen op door asociaal rijgedrag", laat een woordvoerster van de politie we ten. „Een bewoner heeft een mo toragent aangeklampt en die heeft de stoet laten stoppen en gezegd dat ze normaal moesten doen." Een automobilist kon zich toch niet inhouden en werd aan de kant gezet en bekeurd. Diverse andere bestuurders uit de stoet stapten daarop uit de auto, maar vervolgden op verzoek van de politie even later hun weg. Het was niet het enige in cident zaterdag met een trouw stoet. Ook bij Bergen op Zoom op de A58 was het raak. Daar zorgden meer dan honderd auto's voor flinke overlast. De verkeersregels werden massaal aan de laars gelapt. Auto's werden over de vluchtstrook ingehaald en er waren veel bijna- aanrijdingen. Het was meer dan genoeg reden voor agenten om in te grijpen. Dat gebeurde op de A58. De politie nam met politieauto's plaats voor de co lonne om de snelheid van de co lonne terug te brengen. Bij de Wouwse Tol gaven de agenten de colonne weer wat meer ruimte. Een automobilist dacht dat hij daarmee de regels weer aan zijn laars kon lappen. Hij besloot er met zo'n 200 kilometer per uur vandoor te schieten. Bij de afrit Roosen daal/De Stok werd de 25-jarige man uit Bergen op Zoom gepakt. Auto en rijbewijs werden in beslag geno men. De man heeft wel een proces verbaal aan zijn broek gekregen. De auto waarin hij reed was van een verhuurbedrijf. Volgens de politie hebben beide incidenten waar schijnlijk niks met elkaar te maken. VLISSINGEN Tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen is za terdag de eerste selectie bekendge maakt van schrijvers en titels voor de Zeeuwse Boekenprijs 2018. De jury selecteerde elfhoeken (long list) uit de zeventig titels, die dit jaar werden ingezonden. Jurysecretaris Anya Marinissen presenteerde de volgende lijst: Marlies Allewijn: De meid - het waargebeurde verhaal van een on verschrokken dienstbode; Susan Bakx-Plasmans en anderen: Zeeuwse streekdrachten - handboek voor het maken van kleding; Jea- nine Dekker en anderen: Middel burg, gezicht van de stadSander Kooistra: Til mij op met duizend vo gels; Peter Meininger: Flora Zeelan- dica - verspreiding van wilde plan ten in het Zeeuwse landschap in heden en verleden; Dirk Leendert Roth: Broze burchten - Middelburg en de Holocaust; Rinus Spruit: Broeder schrijf toch eens Tjeu Strous: Porgy in de polder-het bewogen leven van Frank Koulen; Anna van Suchtelen: Versailles aan de Schelde; Franca Treur: Hoor nu mijn stem; Rieks Veenker: De Tui nen van Ginder - Achter de Poort van Verre In de loop van oktober wordt het aantal titels, dat in de race blijft, te ruggebracht tot vijf. Zaterdag 3 no vember wordt de winnaar bekend gemaakt. De jury bestaat uit Han Polman (commissaris van de Koning), Perry Moree (directeur ZB I Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland), Carolijn Visser (auteur en winnaar Zeeuwse Boekenprijs 2017), Tiny Polderman (schrijver over Zeeuwse (cultuur)geschiedenis), JanvanDamme (verslaggever PZC en beheerder weblog Zeelandge- boekt. Er worden nog twee boekenprij zen toegekend. Alle zeventig titels komen in aanmerking voor de PZC Publieksprijs. Daarvoor kan van maandag 22 oktober tot vrijdag 2 november (12.00 uur) worden ge stemd via de website van de PZC. Verder kennen de Zeeuwse boek handels een eigen prijs toe aan een auteur of uitgever, die zich sterk maakt voor het Zeeuwse boek. 4 dagen 4*-Van der Valk Hotel nabij Nijmegen incl. ontbijt -T ,S<& v JL maandag 10 september 2018 In de SF-verhalen wordt er vaak Reageer op pzc.nl Zaterdag: In de bios beleef je een film het best 469 reacties HAARLEMMERMEER De Ride for the Roses komt in 2019 met de lan delijke editie voor de derde keer naar Zeeland. Het fietsevenement, waarvan de opbrengst naar onderzoeken van de KWF kankerstichting gaat, werd ook in 2008 en 2014 vanuit Goes ge reden met 14.000 en 12.000 deelnemers. Gisteren werd de lande lijke Ride in Haarlemmer meer gereden en werd de vlag symbolisch over gedragen aan Theo Schouwenaar en Henk de Jong, die vanaf het eerste uur in 2008 be trokken zijn bij de Zeeuwse organisatie. In 2019 is de Ride op zon dag 15 september. Een landbouwschuur aan de Langeweg in Aarden burg is zaterdagavond rond half zeven afge brand. Er is asbest vrijge komen, de omgeving werd daarom afgezet. Er waren geen mensen of dieren in de schuur aan wezig. Wel stonden er tractoren en lag er hooi opgeslagen. Rond 19.00 uur werd bekend dat het dak volledig afgebrand was. Er werden drie tank autospuiten, een hoog werker en een waterwa gen opgeroepen. Een ad viseur gevaarlijke stoffen stelde vast dat de asbest waarschijnlijk alleen op het perceel zelf terecht is gekomen. De 17-jarige Sharon Hoogesteeger uit Mid delburg wordt al sinds vrijdag vermist. Ze is het laatst gezien in Middel burg. Sharon heeft blauwe ogen en half lang, blond haar. Ze is 1.65 meter lang en droeg toen ze voor het laatst werd gezien een zwarte broek, zwarte schoenen en een don kerblauwe jas. De politie roept mensen die meer weten over de vermissing op om con tact op te nemen via het algemene politienum- mer (0900-8844), of met de Opsporingstip- lijn (0800-6070). Twee grote trouwstoeten heb ben zaterdag voor flinke over last gezorgd in Vlissingen en Bergen op Zoom. Maurice Steketee Middelburg Van der Valk Hotel De Molenhoek - Nijmegen 3 overnachtingen 3 x ontbijtbuffet t.w.v. 40,50 p.p. v* Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotel - Verblijf nabij de Mookerheide Tip: dagje shoppen in Nijmegen hoteldeal dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2