ZEELAND GEBOEKT Zeventien topsporters in Zeeuws geschenkboek Spengler-dag met Verbrugge en Baudet GNOE BE HIB In miniatuur ziet Rien het maximaal 24 2 [V Ysselsteyn is de grootste militaire begraafplaats in Nederland. Meer dan 31.000 Duitse militairen liggen er. Hans Sakkers uit Koudekerke vertelt de historie. Als je de Zeeuwse oorlogsschrijver Hans Sakkers leest en hoort ver tellen, dan moeten we ons nog steeds schamen. Het gaat over de Duitse militaire begraafplaats in het Limburgse Ysselsteyn. Daar werden vanaf 1946 alle in de Tweede Wereldoorlog in Ne derland gesneuvelde Duitsers van een graf voorzien. Meer dan 31.000. Ook in België, Frankrijk en andere West-Europese landen waren grafvelden voor Duitse militairen. Die werden meest in de loop van de jaren vijftig van de vorige eeuw aan Duitsland overgedra gen. Met het kerkhof in Ysselsteyn gebeurde dat pas in 1976. Dat duurde zo lang - aldus Sak kers - omdat Nederland geld wilde zien voor de aanleg en het onderhoud. „Er is een misse lijk spelletje gespeeld", zegt de schrijver. „We mogen stellen dat Nederland in dat opzicht de Geneefse Conventies, dus het internationaal humanitair recht, heeft geschonden." Hans Sakkers (1958) woont in Koudekerke. Hij heeft naam gemaakt als 'de bunkerman', de man die zich inzette voor het behoud van tussen 1940 en 1944 in Zeeland gebouwde bunkers. Met succes, de bewaard gebleven be tonnen kolossen maken inmiddels deel uit van het Zeeuwse erfgoed. Diverse boeken ge tuigen van zijn fascinatie voor de Tweede We reldoorlog. Het begon ooit met een uitge breide uitgave over de Atlantikwall. Strijd om Dishoek was in 2014 - geschreven samen met Hans Houterman - zijn laatste grote publica tie. Een jaar eerder verscheen zijn pil over Duitse militaire standrechtelijke executies in Zeeland. Dikste „Dit is mijn dikste boek ooit", zegt Sakkers, als hij liefkozend zijn hand legt op Ysselsteyn. Het is een hardcover, 648 pagina's. Op de rug staat de afbeelding van het graf van een soldaat, die bij Dishoek is omgekomen. Het is geen oor logsboek in de strikte zin van het woord. Het gaat immers over de na-oorlogse aanleg en het beheer van de begraafplaats voor Duitse mili tairen bij Ysselsteyn. Je kunt het boek deze keer ook niet 'Zeeuws' noemen. Wat niet weg neemt dat er vele, in Zee land gesneuvelde militai ren op Ysselsteyn liggen. De schrijver noemt 'Vak W', net als de andere vak ken goed voor driehon derd graven: „Daar liggen bijna allemaal in Zeeuws- Vlaanderen gesneuvelde Duitsers. Het is het vak met de meeste onbekenden. Bij de strijd om Biervliet in 1944 zijn de identiteitsplaatjes van de gesneuvelden afgehaald. Slordig. En het waren toch maar moffen." In het boek wordt uit de doeken gedaan hoe de Duitse begraafplaats ontstond. Op een on vruchtbaar stuk Peelgrond, dicht bij de Duitse grens, daar moest het maar gebeuren. De Amerikanen hielpen bij de inrichting en le verden meteen drieduizend Duitse gesneu velden, die op 'hun' begraafplaats in Margra ten lagen. De Nederlandse regering zag Yssel steyn aanvankelijk als tijdelijk, de doden zou den worden overgebracht naar een locatie tus sen Aken en Jülich. Na de oorlog hadden de Engelsen het daar voor het zeggen, en die had den daar geen zin in. Beschaving Nu heeft Duitsland het 'eeuwigdurend ge bruik' van wat in Nederland de grootste mili taire begraafplaats is. Elk jaar zijn er in no vember drie herdenkingen. Sakkers: „Als je er bent, zie je een oceaan aan kruizen in een glooiend landschap. Voor mij is dit bescha ving. Want dit hebben we gedaan voor onze vijand." Het geschenkboek tijdens de Week van het Zeeuwse Boek (31 oktober t/m 11 no vember) bevat dit jaar verhalen over bekende Zeeuwse topspor ters uit heden en verleden. Onder de titel Van Raas totRico heeft journalist Peter de Jonge aspecten uit de carrière van topsporters be schreven die weinig tot geen aan dacht hebben gehad. Soms in de vorm van een interview met de sporter zelf, soms met mensen uit hun omgeving. Bij elk verhaal komt een biografie van Wim van Gorsel van ZB Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland. De zeventien sporters zijn gese lecteerd in samenwerking met Sport Zeeland, het hoogste sport- orgaan in de provincie. Daarbij speelden factoren als spreiding over sporttakken en regio's, pres tatie en Zeeuwse oorsprong een rol. De sporters zijn: Jan Raas, Jo de Roo, Keetie van Oosten-Hage (wielrennen), Danny Blind, Frans de Munck, Jan Poortvliet (voet bal), Els Vader, Marjan Olyslager (atletiek), Lesley Kerkhove (ten nis), Diana van Gelderen, Ron de Jonge (zaalhandbal), Elisabeth Willeboordse (judo), Jean-Paul de Bruijn (biljarten), Hans Peter Minderhoud (paardensport), Beb Derk Thijs (windsurfen) en Rico Verhoeven (kickboksen). Tijdens de Week is het boek gratis te verkrijgen bij aankoop van 15 euro aan boeken. Zaterdag 15 september wordt er een Spengler-dag gehou den in het auditorium van de ZB I Bibliotheek van Zeeland in Middelburg. Het is dan honderd jaar geleden dat De ondergang van het Avondland van de Duitse cul tuurhistoricus Oswald Spengler (1880-1936) verscheen. De organi satie is in handen van Stichting TripleEye. Op deze dag worden twee boe ken gepresenteerd. Nieuw is de pocketuitgave van de vertaling van Ondergang van het Avondland. Ook zal professor Frits Boterman (historicus) dan zijn biografie van Spengler presenteren. Naast professor Boterman ge- Zeeuwse schrijvers Vroeger was alles beter, het geldt zelfs voor Miniatuur Walcheren. De gebouwtjes zijn misschien nog dezelfde, maar je mist in de Mortierepolder de stemming van het Molenwater. Zou in de nieuwe omgeving een dichter nog worden geraakt, zoals ooit Rien Vroegindeweij werd ge raakt? Wat een mooi gedicht is zijn Miniatuur Walcheren, oor spronkelijk verschenen in de bun del Tussen de middag (1988). In mi niatuur ziet hij het Zeeuwse ei land maximaal: 'Daarop twee ste den,/ de dorpen seroos-aagte-big- gekerke/ enzomeer'. Het is er alle maal in het klein, 'het veerse gat, de lange jan de boulevard.' Rien Vroegin deweij is bij uit stek de dichter van later, die juist beseft dat vroeger helemaal niet alles beter was. Maar o, wat blijft dat verleden trekken, met een kracht die maakt dat je nauwelijks oog hebt voor het heden, geen aan dacht aan de toekomst besteedt. Een verzamelbundel uit zijn wijze en tegelijk lichte poëzie noemde hij ironisch Later wordt alles echter. 'De bedoeling van het ouder wor den is/ dat je bedorven jeugd steeds mooier wordt,' begint hij een gedicht. Trap er niet in: 'kijk niet om, want je weet wat/ bij voorbeeld de vrouw van Lot over kwam.' Voor wie het toch niet weet: door om te kijken veran derde Lots vrouw in een zoutpi laar, zie verder de Bijbel, in deze poëzie nogal belangrijk, Vroegin deweij groeide op in Bijbelvast ge bied. Hij is geboren, zomer 1944, te Middelharnis, niet ver van Zee land dus, maar werd een onver valste Rotterdammer met boeken op zijn naam als Rotterdam voor be ginners en Rotterdam voor gevorder den. Hij schreef vele gedichten over het land van zijn jeugd, zoals de cyclus Toen de dijken braken met opnieuw Bijbelse echo's: 'Het werd avond. En het werd morgen. De tweede dag.' En de dichter ver kent Zeeland. Luctor et emergo is een gedicht met opmerkelijk ero tische beelden. Schepen voor an ker op de Schelde deinen 'in de schede van België'. In Gemengde berichten (2006) bezoekt hij Schouwen-Duiveland, de kreken bij Ouwerkerk, een dorp met Ring, en de Oosterschelde, uitgeroepen tot 'Nijl van Zeeland'. Een stroom van vandaag, een stroom van het verleden. ven andere ners een inlei- Baardewijk en politicus/filosoof Thierry Baudet. Programma: 10.30 uur zaal open; 11.00 uur aanvang och tend; 13.00 uur lunch; 13.45 uur aanvang middag; 15.30 uur discus sie; 16.15 uur afsluiting. Inschrij ving: triple.eye@outlook.com; en tree 14,80 euro). maandag 10 september 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Kerkhof vol ongemak Jan van Damme Hans Sakkers: „Er is een misselijk spelletje gespeeld." foto dirk-jan gjeltema Hans Sakkers: Duitse militaire begraafplaats Ysselsteyn. Duits beheer over Nederlands erf goed - Eigen uitgave, 648 pagina's, 19,95 euro. Rien Vroegindeweij Mario Molegraaf jjj||j^jïj iisoof Ad Ver- 'f I JLiQ brugge, filo- A Ad Verbrugge soof Jelle van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24