23 Ze won al meer dan 65 filmonderscheidingen, waaronder een Oscar, en toch nam filmdiva Sophia Loren de moeite om naar Vlissingen te komen voor weer een oeuvreprijs. Gisteravond nam zij op het festival Film by the Sea de Grand Acting Award in ontvangst. pSllte*;* De tijden dat ik de rol van minnares kon vertolken, zijn helaas voorbij Mijn moeder heeft mij altijd beschermd, zoals gebruikelijk is in Italië. Daarna paste mijn man op me Vanuit haar hotelkamer in Vlissin gen heeft Sophia Loren een fraai uitzicht over de Westerschelde. De hele dag ziet zij vrachtschepen passeren, soms vergezeld door loodsboten. „Weet je dat ik vroeger twee van zulke enorme schepen heb ge doopt?" zegt de filmdiva met een nostalgische klank in haar stem. „De Bellissima en de Grandioso. Dat klopt toch?" vraagt zij aan een van haar begelei ders. Die knikt. De namen van de schepen, Schoonheid en Grootsheid, zijn ook van toepassing op de carrière van La Loren, de belangrijkste nog levende filmgodin van Europa. Zij speelde in 94 films en tv-series, maar haar laatste rol (in de musical Nine) dateert uit 2009. Loren vierde triomfen in speel films als El Cid (1961), Arabesque (1966), Man of La Mancha (1972) en de onverbiddelijke klassieker Una Giornata Particolare (1977), waarin zij een huisvrouw speelt die samen met haar homoseksuele buurman in 1938 op afstand het Hitiers be zoek aan Rome meemaakt. De diva (83) oogt breekbaar, een grote bril domineert haar enigs zins ingevallen gezicht. Lopen gaat moeilijk, vandaar dat zij amper iets van de Zeeuwse kustplaats heeft ge zien. Ze bleef binnen. Zelfs haar ontbijt at zij alleen op haar kamer. Tot verdriet van de overige hotel gasten, onder wie actrice Carine Crutzen, die La Loren weieens van dichtbij wilden bewonderen. De enige Nederlandse acteur die haar toevallig tegenkwam, was Michiel Romeyn. Hij stond met haar in de lift en kon weinig meer uitbrengen dan 'Wow'. Romeyn zou Loren graag inter viewen, maar ze staat slechts een handjevol journalisten te woord, onder wie radiomaker Jan Mulder. Romeyn: „Hoeveel tijd heb je? Tien minuten? Ik zou haar een lange tongzoen geven. Ze is een beetje op leeftijd, maar ze mag er nog best zijn." La Loren nam vanuit Genève, waar zij de meeste tijd doorbrengt, een entourage mee van zes perso nen, onder meer verantwoordelijk voor haar kapsel, garderobe, nagels en veiligheid. Naar verluidt kostte haar verblijf in Vlissingen meer dan 100.000 euro. Maar dan heb je ook iemand in huis. „Ik stel elke award op prijs", stelt Loren, gekleed in Versace. „Eerlijk gezegd ben ik de tel kwijtgeraakt, maar mijn Oscar uit 1960 (voor La Ciociara, red.) is mij natuurlijk het dierbaarst omdat ik helemaal niet had verwacht dat ik zou winnen. Ik was niet eens bij de uitreiking." Grote mond Loren, echte naam Sofia Scicolone, groeide uit tot een actrice van for maat, maar werd aanvankelijk op haar uiterlijk beoordeeld. Een van haar eerste cameramannen was niet zo complimenteus: „Haar ge zicht is te breed, haar neus te lang, haar mond te groot." Met haar voluptueuze vormen werd Loren toch een sekssymbool. Acteur Cary Grant wilde met haar trouwen en Marlon Brando stelde onbeholpen pogingen in het werk om haar op de filmset te versieren. „Op Brando ben ik niet boos meer, en Cary is mij nog heel dierbaar", blikt Loren terug. Ze werkte met veel grote regis seurs, haar favoriet is Vittorio de Sica. Gek genoeg maakte ze nooit een film met Federico Fellini, de beroemdste regisseur van Italië. „Het kwam er niet van. Misschien was ik niet zijn type vrouw. Jam mer, maar ik kijk liever naar wat ik wél heb bereikt." De filmwereld volgt zij tegen woordig op afstand. Het nieuws over de #MeToo-affaires kent Lo ren, maar ze wil er niet te veel over zeggen. „Ik heb geluk gehad, ik ben de dans ontsprongen. Brando kreeg bij mij geen kans. Mijn moeder heeft mij altijd be schermd, zoals gebruikelijk is in Italië. Daarna paste mijn man op me." Loren doelt op Carlo Ponti, de 22 jaar oudere filmproducent die in 2007 overleed. Hij was behalve haar minnaar ook een soort vaderfi guur, die zij als kind van een alleenstaande moeder nooit had gehad. Op 20 september viert de actrice haar 84ste ver jaardag. Binnenkort hoopt ze nog een rol te spelen in een Netflix- productie. Met een flauwe glimlach: „Ik speel een grootmoeder. De tijden dat ik de minnares kon vertolken, zijn he laas voorbij." maandag 10 september 2018 GO 'Gelukkig heb ik geen last gehad van MeToo' ..v 44 44 Ab Zagt Van boven naar beneden: in Una Giornata Partico lare, Arabesque, El Cid en Man of La Mancha. fotos ARCHIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23