22 M Weet je wie ik niet kan uitstaan? Jort Kelder, Maxim Hartman en Patty Brard. Omdat het stuitende losers zijn OEUVREPRIJS SOPHIA LOREN Van Leer in ziekenhuis Genee in de middag Een Netflixserie op Radio elke week, in de nacht van vrijdag op zaterdag, tussen 12 en half 1: The Nation. Hoorspel, jazeker, radio drama, audiotoneel, luistertheater in acht delen, gebaseerd op de theatermarathon The Nation van Het Nationale Theater. In Den Haag breekt de pleuris uit. Puber Ismaël gooit een steen door de ruit van een buurthuis in de Schilderswijk. Vlak na dat incident wordt hij gearresteerd en verdwijnt hij spoorloos. Is hij ontvoerd? Door wie? Waarom gooide hij die steen? Was hij opgehitst door gesubsidieerde salafisten? Heeft zijn stiefmoeder, zelf afvallig moslima en eigenaar van een halal wijnbar voor moslima's er iets mee te maken of was het de po litie? Iedereen kijkt en wijst naar iedereen. Intussen brengen geruchten en verdachtmakingen op so ciale media de stemming in de wijk tot een kook punt. Er breken rellen uit tussen allochtonen en autochtonen. De radiobewerking is geregisseerd door Jeroen Stout. Kenners weten dan dat het goed zit. Stout regisseerde eerder al hoorspelen als De Moker, dat was al Netflix op de radio ver voordat er Netflix was. De acteurs in The Nation zijn dezelfde als in het theater. Radio vraagt een ander stemgebruik. In het theater speel je altijd net iets groter, je spreekt luider, dat is op de radio raar en overdre ven. Een enkele acteur klinkt soms nog alsof hij of zij op het toneel van de grote zaal van de schouwburg staat, maar over het algemeen is het spel goed, beter zelfs dan in menig radiohoorspel van vroeger. Ze zijn naturel, je hoort aan hun ti ming dat ze de teksten al vaak hebben gespeeld. Luister het eens terug, als je het gemist hebt, 12 uur vrijdagnacht is niet voor iedereen prime- time, en hoor hoe modern een hoorspel kan klin ken. dat het hoorspel volgend jaar september tussen half 2 en 2 uur uitgezonden wordt, in de nacht van vrijdag op zaterdag, voor nog minder men sen primetime. In 2021 is men van plan het hele maal af te schaffen. Dat zou erg jammer zijn. Ik weet zeker dat een goed, snel, spannend hoorspel onder jongeren een hit kan worden. Maar daar hebben we de oude radio niet meer bij nodig, via de podcast kun je overal luisteren, telefoon in je zak, oortjes in je hoofd, geen gestaar op het scherm. Er is maar één voorwaarde: de omroepen moeten het wel blijven financieren. Doe dat, The Nation is een mooi radiodocument, er moeten er nog vele volgen. Quote van de dag maandag 10 september 2018 TELEVISIE Tv-stylist en pre sentator Fred van Leer (41) neemt de ko mende tijd rust. Dit weekend werd hij van wege een darm ontsteking op genomen in het ziekenhuis. Het gaat naar om standigheden goed, meldt zijn manager. RADIO Nation De kans is groot dat Wilfred Genee een mid dagshow krijgt op Radio Vero- nica. „Het is nog niet definitief, maar er wordt over gespro ken", bevestigt Rick Romijn, die samen met Niels van Baarlen Ge nees sidekick zou worden. Ik hoor overigens van betrouwbare bronnen —Herman Brusselmans in zijn column in Revu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22