Marja en Remco steken iedereen de loef af Drie keer wordt scheepsrecht voor roeiers ZEELAND 21 KAPELLE - De jaarlijkse monu mentendag was in Kapelle reden voor een wedstrijd sjezenrijden. Zes combinaties bestaande uit lo kale deelnemers van de afdeling Zuid-Beveland en een aantal Walcherse combinaties. Na ne gentig kansen om een ring te ste ken presteerde Marja Heiboer sa men met haar echtgenoot Remco het om maar liefst 89 keer raak te steken. Dit leverde het Middel burgse koppel de winst op. Met dochter Elise aan de leidsels wist Dennis Willeboordse in de boe- renronde de pollepel te winnen. Naast de ringen werden de koppels ook beoordeeld op de versiering van paard, sjees en kle derdracht. Ook hier waren Marja en Remco Heiboer ongenaakbaar. Zowel de eerste prijs voor de mooiste versiering als de prijs voor het mooist geklede paar werd toegekend aan het stel. In Souburg werd afgelopen za terdag de laatste ringrijwedstrijd van het seizoen verreden. 39 deel nemers, onder wie twee2 actieve jubilarissen. Martin Dingemanse en Maaike de Werk zijn allebei 25 jaar rijdend lid van de vereniging. Rijk Geljon is 60 jaar lid. Er was ook een debutante te be wonderen. Yaella Monfils deed voor het eerst mee en stak gelijk 6 ringen. In de uitslag van deze wedstrijd was Levi de Witte de sterkste. Hij stak alle 28 ringen en was in de kamp sterker dan Jasper van der Maas. De Witte won ook de pol lepel en de ie beker was voor Sjaco de Visser. Een speciaal concert en een aparte locatie. Het Zeeuws Orkest pakte uit met humoristische Russische muziek en een fenomenale The Wall Symphonyvan Douwe Eisenga. De zaal van het Industrieel Mu seum in Sas van Gent bleek, on danks een overvloed aan steen en ijzer, een goede akoestiek te heb ben. Omdat de uitvoering ook diende als promoconcert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren was het orkestpodium speciaal aangekleed. De achtergrond be stond uit een grote muur met krat achtige segmenten, versierd met zonnebloemen. The Wall stond de hele avond in de kijker. Zeeuws-Vlaanderen kreeg de wereldpremière van The Wall Sym- phony van Douwe Eisenga en dit werk werd gecombineerd met Russische composities vol humor. The Naughty Limericks, in een grote orkestbezetting, van Sjtsjedrin, ge baseerd op een Russische volks melodie, kwam vlot over. Veel ko per en een grappige inbreng van de lage trombone. De Jazzsuite nr. 2 van Sjostako- vitsj is oorspronkelijk geschreven voor piano, maar daarna georkes treerd. Door de toevoeging van saxofoons, gitaar en accordeon werd het karakter een beetje jazzy. De acht delen, die niet in de echte volgorde werden gespeeld, zijn lichtvoetig van sfeer en lekker rit misch. De specifieke ritmes van de polka, wals en mars kwamen pit tig over, maar er had meer uit deze muziek gehaald kunnen worden. Fantastische solo De wereldpremière werd ingeleid met een interview door Frank Deij met Douwe Eisenga en W. Draper. Een zin bleef bij mij hangen: de uit spraak van Eisenga 'ik denk wat muziek betreft, alleen in goed en niet goed.' Hij benadrukte dat hij stukjes uit de Pink Floyd-Wall had gepeuterd en daarmee een heel ei gen symfonie had gecomponeerd. De delen: Flesh, Bricks, Sky, Out there en Hey You, mogen dan nog refere ren aan Pink Floyd, Douwe Eisenga bouwde steen voor steen zijn eigen Wall. Het begin is intrigerend met een fantastische solo door de trom bone. Het thema werd verder uitge bouwd door hoorn, koperblazers en de lage strijkers. Het openingsdeel vloeide zonder onderbreking over in het tweede deel, waarin de mooie opbouw van het muzikale materiaal opviel en vooral de ge weldige instrumentatie. Eisenga kent de klankkleuren van de ver schillende instrumentengroepen en smeedt ze samen tot een sfeer vol geheel. Het werk is spannend, het boeit vanaf de eerste toon en die spanningsboog blijft aanwezig. Dit werk, met die idyllische momenten (klarinet) vragende melodie (hobo), de golvende lijnen door de strijkers en geweldige roffelende klanken, die angst oproepen in het slotdeel, wil ik vaker horen. Ik zou bij bepaalde momenten namen als Bruckner en Ravel kunnen beden ken, maar deze symfonie is 100% Eisenga en Douwedeze muziek is goed. Het was de bedoeling de tocht helemaal buitenom te roeien, maar dat is net niet ge lukt. Bij Westenschouwen strandden de roeiers. Oud-marinier Erik-Jan van Riet: „Het was bij vlagen windkracht 6, met gol ven van 1,80 meter hoog. We hadden geen keus dan een stuk binnendoor te gaan. De sloepen zijn van het strand op trailers ge tild. Als je dan bedenkt dat die 700 kilo het stuk zijn... We hebben geregeld dat er extra mankracht onze kant uitkwam en zijn toen met de boten richting Stellendam gegaan. Vrijdagavond legden we aan in Blinkvliet, veertig kilometer onder Rotterdam. Van morgen (zaterdag) zijn we daar vandaan naar Rotterdam geroeid. Het bleef de hele dag droog, met de stroom mee kwamen we al om half twee in Rotterdam aan terwijl de aankomst pas om drie uur gepland stond." Roetin het water In 2015 vatten de oud-mariniers voor het eerst het plan op van Vlissingen naar Rot terdam te varen. Toen gooide het weer bij Vlissingen al roet in het water. De herkan sing, is dus ook niet helemaal gelukt. „We komen volgend jaar dus nog een keer. Drie keer is scheepsrecht!", aldus Van Riet. De roeiers zamelden met de tocht geld in voor hulphonden voor mensen met een posttraumatische stressstoornis. „Nog voor we uit Vlissingen vertrokken, hoorden we dat er een donatie van 15.000 euro gedaan was", aldus Van Riet. „Daar is zeker nog een paar duizend euro bij geko men. Maar hoeveel het nu in totaal is, weten we nog niet. Er komt nog steeds geld bin nen." maandag 10 september 2018 GO Folkloremakelaar: zo zou je Gerard van Damme (midden rechts) van stichting Zeeuwse Klederdracht kunnen noe men. Samen met andere leden van de stichting vertrekt hij donderdag 13 september voor bijna twee weken naar China om het wereldwijde folkorenetwerk Yu Yang Bo Yi Cultural te adviseren over Europese folkloristische groepen. An dersom adviseren ze Europese groepen die naar China gaan over de do's en don'ts. In China mogen de Zeeuwen mee denken over festivals die Yu Yang Bo Yi Cultural de komende jaren wil opzetten. Eisenga bouwt zijn eigen 'Wall' Jeanette Vergouwen A Douwe Eisenga (r). Links Frank Deij. fotocamileschelstraete ■Najaarsconcert HZO 2018 Werken van Sjtsjedrin, Sjostako- vitsj en Eisenga. Door Het Zeeuws Orkest o.l.v. Ivan Meyle- mans. Gehoord zaterdag 8 sep tember in het Industrieel Mu seum in Sas van Gent. Nog te horen op 13 september in Vlis- singen en op 13 oktober in Goes. FOLKLOREMAKELAAR NAAR CHINA ïifiTtljfrïLia A De sloepen varen richting de Erasmusbrug waar ook nog een spandoek hing om de Vlissingse roeiers te verwelkomen. De roeispanen zijn geheven in groet, foto erik--jan van riet De roeiende oud-mariniers van de Dutch Marines Rowing Challenge (DMRC) zijn zaterdag aangekomen op hun eindpunt, Rotterdam. Afgelopen donderdag ver trokken ze uit Vlissingen: een tocht van 150 kilometer. Ondine van der Vleuten Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21