'Leuk om samen wedstrijden te rijden' EN 19 Scooterrijder gewond bij ongeluk MONUMENTENDAG DUITSE BUNKER IN VLISSINGEN Op Walcheren was er heel wat te doen tijdens Open Monumentendag. Ook een aantal bunkers was te bezichtigen. Dit tot grote vreugde van de 5-jarige Dern de Ridder. Dern vindt het maar wat bijzonder dat hij door de oude peri scoop mag kijken van de Duitse bunker die naast de Oranjemolen in Vlissin gen in de dijk is verstopt. Samen met zijn vader Danny is hij op bunkertocht tijdens de Open Mo numentendag. De bunker naast de molen is een heel bijzondere. Het is de meest compleet gerestau reerde van de hele Atlantikwall, de ruim 5000 kilometer lange verde digingslinie die Duitsland tijdens de oorlog aanlegde om een invasie te voorkomen. Beheerder Henk Meijer wijst naar de kleine stapelbedden. „Zo zag het er echt uit. Hier sliepen zes soldaten." En dat die bedden klein zijn, is volgens hem niet verwon derlijk. „De kleinste soldaten dienden bij de bunkereenheden." Op het onderste bed liggen nog de originele matrassen, inclusief beeldmerk van de Wehrmacht. „We kregen ze van een oude Vlis- singse. Haar familie had ze na de oorlog meegenomen uit deze bun ker omdat ze niets meer hadden. Vlissingen was de zwaarst gebom bardeerde Nederlandse stad. Er was zoveel verwoest, er was bij voorbeeld nog welgeteld één huis waar de ruiten inzaten. Dus niet gek dat ze even in een bunker ke ken of daar nog iets bruikbaars lag." De 5-jarige Dern wordt door Meijer achter de periscoop gezet waardoor de Duitsers de Schelde- monding in de gaten hielden. De jongen ziet Breskens liggen en vindt het 'allemaal heel mooi'. Hij mag ook aan het luchtverversings apparaat draaien. Meijer: „Is alle maal origineel." Hij wijst ook naar de wand waar een telefoon hangt en andere apparatuur. „Alles origi neel." Hij vertelt dat de Stichting Bunkerbehoud veel in bruikleen heeft van verzamelaars. „Gelukkig maar, want om te kopen, daar heb ben we te weinig geld voor." De bunker, type 143, was een artille- Bij de invasie op 1 november 1944 zaten hier nog twee soldaten in riewaarnemingspost voor geschut dat verderop stond. Door de inun datie van Walcheren was het ge schut echter weggehaald en had deze bunker geen functie meer, vervolgt Meijer. „Bij de invasie op 1 november 1944 zaten hier nog twee soldaten in." De geallieerden gebruikten de bunker na verove ring als onderkomen voor hun ge wonden. „En ze legden in een van de kamers hun doden." Meijer geeft vaak voorlichting aan klassen over de Tweede We reldoorlog en de bunkers op Wal cheren. Dat is volgens hem hard nodig omdat hij veel onwetend heid tegenkomt. „Een tijdje terug leidde ik een groep vwo-scholie- ren hier rond. Vroeg een meisje: 'is dit nu de bunker waar de Joden werden vergast'." Marleen van Duijn grijpt samen met haar zoon de gelegenheid aan de bunker te bezoeken. „We wa ren in de Oranjemolen, echt een heel mooie, en zagen al die men sen hier staan. Ik wist niet eens dat hier een bunker was, zegt de Mid delburgse. Ze is onder de indruk van alles wat ze ziet en hoort. Ook van de vrijwilligers die daar de rondleidingen verzorgen. „Ze we ten echt veel en maken ook heel duidelijk dat die bunker is ge bouwd door de bezetters. Aan oor logsverheerlijking doen ze niet." Welke voorstelling gaat u kijken vandaag? MIDDELBURG Een scooterrijder is zaterdagavond gewond geraakt bij een aanrijding met een perso nenauto in Middelburg. Het on geluk gebeurde om 20.10 uur op de kruising van de Rijnstraat met de IJsselstraat. De scooterrijder is per ambulance afgevoerd. De bestuurder van de auto had de scooter niet aan zien komen omdat op de stoep bij de kruising een hoog busje geparkeerd stond dat het zicht op de kruising moei lijk maakte. Toen hij alsnog de kruising op reed kon hij de scoo ter niet ontwijken. Over de verwondingen die de scooterrijder opliep is niets be kend. MELISKERKE Jan Matthijsse, Niels Janse en Dennis Ravensber- gen vinden het ringrijden zo leuk dat ze nog lang niet denken aan stoppen. De drie namen zaterdag deel aan de speciale wedstrijd aan de Rapenburgweg bij Meliskerke. Daar vierden ze samen met vele andere ringrijders dat vijftig jaar geleden de Ringrijders Vereniging Meliskerke en Zoutelandse Zand ruiters een samenwerking aangin gen. Matthijsse (51) steekt al 35 jaar ringen en doet het vooral voor het plezier dat hij heeft als hij samen optrekt met de andere ringrijders. Hij rolde bijna automatisch in de sport. „Want mijn vader beoefende het ook." Zo ging hij al op jonge leeftijd mee en leerde hij hoe hij moest steken. Hij zegt dat ringrij den niet alleen folklore is. „Het is ook een wedstrijd. Dan kijkje hoe goed je bent." Niels Janse (41) begon op zijn 12e wedstrijden te rijden. „Ik ben middelmatig. Maar het gaat mij er niet om hoeveel ik er steek. Ik ben tevreden als ik er twintig steek, of veertien. Ik doe mee voor de ge zelligheid. Ik vind het leuk om een dag op pad te zijn met vrien den." Dat is ook het verhaal van Den nis Ravensbergen (24). Ook hij rijdt al sinds z'n 12e wedstrijden en hoopt dat nog lang te kunnen doen. „Want het is een heel leuke sport. Je bent bezig met een dier, met vrienden en bekenden." StiMietfen Informatie tickets www.filmbythesea.nl maandag 10 september 2018 WA Kijken door een oude periscoop Emile Calon Vlissingen -Henk Meijer, bunkerbeheerder Maritiem Programma Retrospectief Bergman International Student Jury Dern de Ridder (r) krijgt uitleg van Henk Meijer in de bunker naast de Oranjemolen in Vlissingen. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19