'Er zijn door de jaren heen klachten ingediend' fcl 17 Inspectie: 'Het onderzoek loopt nog' RAPPORT REACTIE STICHTING ZUIDWESTER Om tijdelijke krachten incapabel te noemen gaat wat ver eerder in deze krant. „Nee, het is andersom. Wij hebben jarenlang stad en land afgezocht naar een be tere locatie voor onze zoon. Die hebben we gevonden in Gelderland en nu verhuizen wij er achteraan." Volgens Waardenburg was per soneelstekort de reden voor de slui ting van groep 56F. De families wij ten het tekort aan personeel aan de organisatie zelf. „Ze jagen goed per soneel gewoon weg", vertelt een van de familieleden. „Niemand wil er werken met zo'n management." Volgens de familie werden enkele goede vaste medewerkers 'wegge promoveerd' of zelfs ontslagen. Daarvoor in de plaats werden uit zendkrachten ingehuurd. „Die he lemaal niet met de vier bewoners om konden gaan." Urine Deze flexwerkers zouden volgens de brief hebben gezorgd voor de fy sieke mishandelingen van de cliën ten. De bewoners zouden meerdere keren onder de blauwe plekken hebben gezeten en veel te vaak ge fixeerd zijn geweest. Ook kwam het volgens de families voor dat bewo ners een hele ochtend in hun eigen urine moesten liggen. 'En u, raad van bestuur, management en des kundigen, hebt hen psychisch mis handeld', schrijft de familie in de brief. Die geestelijke mishandeling be staat volgens de familie uit de 'ge vangenis' waarin de bewoners ver bleven. „Een heel kleine woning op de tweede etage, waarbij de bewo ners alleen bij goed weer het balkon op mochten. Terwijl deze mensen juist ruimte en beweging nodig hebben." Ook goede dagbesteding ontbrak volgens de familie. „Voor ons en de vier cliënten voelde het echt als een gevangenis." Volgens de families is het ma nagement van alles aan te rekenen. Ook administratief. „Ze laten aan vragen voor beschikbare gelden ge woon liggen", vertelt een van de ouders. „Voor onze dochter zouden ze al lang recht hebben op 2400 euro per maand extra. Maar die aan vraag ligt al sinds vorig jaar mei in de la." Andere ouders zeggen dit soort zaken te herkennen. Alle klachten leidden in juni uit eindelijk tot een hoorzitting, ver volgens tot een plan van verbete ring en op 14 augustus zelfs tot een onaangekondigde inspectie van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Daags na de inspectie maakte Zuidwester bekend afdeling 56F per 1 september te willen sluiten. Eén cliënt vertrok zelf dus al naar Gel derland. De overige drie moesten hals over kop verkassen binnen Zuidwester. De familie van de be woner die naar 56A is verhuisd snapt er niks van: „Die afdeling was niet geschikt voor onze dochter toen wij hier twee jaar terug kwa men", vertelt een verbouwereerde moeder. „En nu móet ze er opeens naartoe." De ouders zeggen vooraf gaand aan de inspectie nooit iets te hebben gehoord over een mogelijke sluiting van 56F. maandag 10 september 2018 boos om mishandeling UTRECHT „Aanleiding voor die inspectie waren diverse signalen over mo gelijke tekortkomingen in de zorg op de genoemde locatie", laat een woord voerder van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) weten. Of er ook daadwerkelijk misstanden zijn gesigna leerd kan zij niet zeggen. „Het onderzoek loopt nog. De IGJ maakt haar rapport eind oktober openbaar." Dan zal ook blijken of er handhavend wordt opge treden." Stichting Zuidwester zegt in een reactie zich niet te herkennen in de aantijgingen en dat met de familie bespro ken te hebben. Verder zegt de woord voerder dat de cliënten raad wel degelijk is inge licht. „De Centrale Cliën tenraad is betrokken in de communicatie rondom de besluitvor ming en steunt dit. Dit geldt trouwens ook voor de Ondernemingsraad." Volgens Zuidwester kan de afdeling wel degelijk dicht. „Het vraagt wel een enorm urgentiebesef bij alle betrokkenen in de organisatie. In de regio Goeree-Overflakkee wonen veel cliënten met eenzelfde soort zorg vraag als de betreffende cliënten. Daarom kunnen we ze redelijk snel een passende woonlocatie aanbieden in een betere woonomgeving met veel meer passende facilitei ten." Zorgplicht Beschuldigingen dat de organisatie cliënten bin nenhaalde voor het geld, geen passende zorg bood en het personeels tekort zelf in de hand werkte, bestrijdt de woordvoerder. „Het gaat niet om geld, maar over het voldoen aan onze zorgplicht. En we probe ren al geruime tijd om een vast team op deze woning te formeren. Dat is door een hoeveelheid aan factoren helaas niet gelukt." —Woordvoerder Wel bevestigt Zuidwester dat er door de jaren heen klachten zijn ingediend. „We hebben de klachten zowel schriftelijk als mondeling ontvangen en deze ook in behandeling genomen. De uitkomsten daarvan zijn ook onder deel van de interventies van de afgelopen peri ode. Er heeft ook een zit ting plaatsgevonden van de externe klachtencom missie." En de blauwe plekken? Hoe zit het daarmee? „Er zijn inderdaad aantijgin gen jegens medewerkers die via een uitzendbu reau werken over te fors ingrijpen bij gedragspro blemen. Het incident is gemeld volgens protocol bij de Inspectie (IGJ). Daarnaast loopt op dit moment een zogeheten prisma onderzoek." De klacht dat het uit- zendpersoneel incapabel is vindt Zuidwester 'niet terecht'. De instelling meldt eisen te stellen aan uitzendkrachten. „Maar het is niet plezierig om te moeten leunen op de tijdelijke krachten, maar om ze 'incapabel' te noemen dat gaat te ver." En wat betreft de woning 56A: „Deze wo ning heeft inmiddels een andere samenstelling. Door interne verhuizin gen is de doelgroep van deze woning inmiddels veranderd." Onwerkbare situatie Overigens meldt Zuid wester dat twee gere nommeerde uitzendbu reaus niet meer op de af deling 56F willen werken. „Omdat ze zich niet wel kom en veilig voelen in de samenwerking met de medewerkers van het vaste team. Dat heeft mede tot een onwerk bare situatie geleid." Gehandicap teninstelling Stichting Zuid wester in Goes. FOTOMECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17