teman de serie Floris en de fakir genoemd. Maar een hogere omroepbaas bedacht later dat het gewoon Floris moest worden. Die drong tijdens de opnames ook steeds meer op de voorgrond. Net als vrij wel alle acteurs uit die tijd had Rutger Hauer (24) wel ervaring op het toneel, maar niet met film. Toch kreeg hij de smaak razendsnel te pakken. Zoals hij later in een documentaire van Andere Tijden zou zeggen: „Op de eerste draaidag zag ik de camera en dacht: jij wordt mijn vriend." Paul Verhoeven moest dat be amen: „Hij trok de camera als een mag neet naar zich toe." Dat Hauer zich zo zou manifesteren, had Verhoeven ook niet kunnen bevroe den. De houterige acteur had aanvanke lijk niet zijn voorkeur. De makers hadden eigenlijk de Amsterdamse acteur Carol van Herwijnen in gedachten voor de titelrol, maar hij kon die rol niet combi neren met zijn toneelwerk. Voor Verhoe ven, indertijd 29 jaar, was het ook alle maal nieuw, zo'n serie opnemen. Niet lang uit militaire dienst had de afgestu deerd wiskundige alleen een documen taire over het Korps Mariniers uit 1965 op zijn naam staan. Een met veel actie, dat wel. Maar een geluidsman (Ad Roest) die met zo'n hinderlijke hengel de microfoon pal boven de acteurs houdt omdat ze ook fluisterend verstaanbaar moeten zijn en je anders te veel bijgeluid vangt? Dat een scène volgens cameraman Ton Buné al tijd moest beginnen met een dichtslaand klapboord met alle shot-informatie om bij de montage beeld en geluid syn chroon te krijgen? Verhoeven keek ervan op. Voor het eerst ook werkte hij met auteurs. Die moest hij als broekie vertel len hoe ze moesten spelen. Stoorzenders De opnames stelden de jonge regisseur en zijn 40-koppige filmcrew en cast van in totaal wel zestig acteurs voor grote uitdagingen. Het veranderlijke weer in Nederland, stoorzenders als vliegtuigjes, brommers en oefenende tanks op de Ginkelse Heide, ongetrainde chimpan sees en manegepaarden die van alles schrokken: dikwijls moesten scènes op nieuw, of opnames worden uitgesteld. Het was simpelweg pionieren, een doe- het-zelfcursus film maken. Zo trok het circus van Paul Verhoeven zes maanden lang door midden-Neder land, twee keer langer dan gepland. En met 1,2 miljoen gulden werd de serie drie keer zo duur als begroot, tot groot onge noegen van de omroepen. Die drongen aan op ingrijpen. Twee afleveringen wer den geschrapt en de laatste werd in twee delen gesplitst, waarmee ook de eerste cliffhanger een feit was: Floris die bewe gingloos van het strijdperk van een rid- dertoernooi wordt afgevoerd. Natuurlijk kwam ook dat weer goed en galopperen Floris en Sindala aan het eind van de serie vrolijk het beeld uit, de Ne derlandse jeugd verweesd achterlatend. Want een nieuwe reeks was voor de om roepen een brug te ver. Maar het punt was gemaakt: ook in Nederland konden 'we' tv-series van niveau maken. Voor Rutger Hauer, Paul Verhoeven en Gerard Soeteman was Floris het begin van een succesvolle carrière in de film wereld. En wij snotneuzen? Voor ons was er geen enkele nazorg, Floris werd abrupt uit ons leven gerukt. We hebben de drie F/orisboeken (met kleurenfoto's!) nog verslonden en zullen op straat mis schien nog een halfjaartje met onze plastic zwaarden op elkaar hebben inge hakt. Maar ergens daarna moeten we zwaard en harnashelm hebben ingeruild voor onze cowboypakken en klapperpis tolen om Bonanza te spelen. Het moest maar. Want Floris, daar zou nooit een an dere held meer aan tippen. 41 50 jaar Florisfan A-Ëh start!' - Élk shot begint met het dicht (.siaari'v^n het klapbord, leert Paul Verhoeven (m.) van zijn cameraman Ton Buné (I.). Met tranen in de ogen zag Jaap Kooimans op 21 december 1969 de laatste aflevering van Floris. Als jo chie van 9 schreef hij al brieven naar de hoofdrolspelers en enkele keren kreeg hij zelfs een brief terug. Sinds dien heeft de serie hem nooit meer losgelaten. Dat resulteert nu in een jubileumboek, vijftig jaar na de op names. Daarin be licht hij uitgebreid alle facetten van de totstandkoming ervan. De Florisfan sprak onder meer met de belangrijk ste makers en acteurs en verza melde niet eerder gepubliceerde foto's. Ook een lijst van alle acteurs ontbreekt niet. Zo blijkt de marskra mer in de afleve ring De harige dui vel niemand minder dan Cor Witschge: Pipo de clown! Floris, het complete verhaal achter de serie (uitgeverij DATO, 384 blz., €25) is vanaf 14 september verkrijgbaar. 321 zaterdag 8 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98