maar ik krijg die vraag vaak), dus goede spullen weggooien is zonde. Nu heb ik een voorkeur voor opval lende kleding in minstens even opval lende kleuren, die je niet te vaak kunt dragen. Anders krijg je 'heb je haar weer met d'r(vul maar in)'. Wereldwijd worden echter steeds meer kleren ge kocht die steeds minder vaak worden ge dragen - soms helemaal niet - voordat ze worden weggegooid. De Nederlander koopt jaarlijks 46 kle dingstukken (daar vallen ook schoenen en accessoires onder) en doet er 40 weg, blijkt uit cijfers van marktonderzoeks instituut GfK. Dragen we deze items niet meer? Of vallen ze uit elkaar omdat ze zijn opge dragen? Measuring the Dutch Clothing Mountain is het promotieonderzoek van Irene Maldini van de studierichting Fa- shion, Research and Technology van de Hogeschool van Amsterdam. Ze werkte daarvoor samen met bedrijvennetwerk Milieuverantwoord Ondernemen Neder land, Sympany dat kleding inzamelt voor ontwikkelingslanden en Circle Economy dat zich inzet voor hergebruik in het alge meen. Pas als bekend is hoe hoog die kleding- berg is en waaruit hij bestaat, kan gericht actie worden ondernomen om 'm weg te werken en te voorkomen dat hij weer aangroeit. Niet alleen betekent al die weggegooide kleding een net zo hoge berg afval; ook de productie en het ver voer ervan zijn zeer belastend voor het milieu. Kortingsbon Zomaar kleren weggooien, dat zal ik dus nooit doen. Overal staan containers waarin kleding voor goede doelen wordt verzameld, je kunt van alles naar de kringloopwinkel brengen en tegenwoor dig is je oude textiel bij steeds meer kledingzaken goed voor een kortingsbon - waarmee je dan weer nieuwe mode kunt kopen, terwijl je oude wordt ver werkt tot... Ja, tot wat eigenlijk? De mooie uitvoeringen, zo'n 60 pro cent van de ingezamelde kleding, worden eruit gepikt en verkocht aan types zoals ik, of het gaat naar ontwikkelingslanden. De rest wordt verknipt en vermalen en hergebruikt. Zo is iedereen gelukkig. Toch? Helaas. Recyclen blijkt vaak niet moge lijk, zeker als het goedkope 'wegwerp- mode' is. Volgens Jade Wilting van Circle Economy is kleding de afgelopen tien jaar van steeds slechtere kwaliteit: het slijt Afdankertjes dragen, dat doet zelfs de koninklijke familie: zo stal Maxima een paar jaar geleden de show in een jurk van haar schoonmoeder, en kiezen de prin sesjes regelmatig iets uit ma's goedge vulde kledingkast. Zelf hoopte ik mijn nichtjes van 13 en 15 jaar een plezier te kunnen doen, maar helaas: de oudste is inmiddels twee kop pen groter dan ik en van de andere draag ik de Dr. Martens af die haar te klein zijn geworden. Vroeger waren het punk schoenen, tegenwoordig passen ze goed in een duurzame basisgarderobe die jaren meekan. Ook mijn paar uit de jaren 80 heb ik nog. Daarnaast ontstaan steeds meer hergebruikinitiatieven. Bij Van Hulley in Groningen naaien ze oude overhemden, waarvan meestal alleen manchetten en kraag versleten zijn, om tot boxershorts. En Trudy van Haaster van Het Recycle Lab in Bilthoven maakt nieuwe kleding van textiel waaraan dierbare herinnerin gen kleven. Oude stoffen in een nieuw jasje. Maar de belangrijkste tip is: koop min der kleren. Ja, ook ik. Gelukkig kan ik nog wel even voort. 41 sneller en wordt eerder weg gegooid. In diezelfde tien jaar is kleding almaar goed koper geworden. Vroeger kostte een spijkerbroek minstens 80 gulden, een echte Levi's wel 120. Tegen woordig heb je al een aardig modelletje voor 19,90 euro. Maar dat kan dus niet meer worden hergebruikt. Vooral kleding scheiden is moeilijk, zei Wilting onlangs tegen RTL. Ze legt uit dat fabrikanten van goedkope kleding vaak slechte kwaliteit garen ge bruiken. Je houdt dan te kleine stukjes stof over om er iets nieuws mee te maken. Er kunnen dan nog wel andere produc ten van worden gemaakt, zoals poetsdoe ken en matrasvulling. Maar ja, hoeveel poetsdoeken heeft een mens nodig? Ik al helemaal niet, want dat doe ik zelf al, schoenen poetsen met versleten onder broeken. En dat verkleurde T-shirt verhuist eerst naar de sportgarderobeplank voordat ik er de vloer mee dweil. En nu? We moeten op kledingdieet. En wel met een. Om te beginnen: gooi textiel niet zo maar bij het huisvuil, maar breng het naar een recyclepunt of hergebruik het zelf. Irene Maldini van de Hogeschool van Amsterdam maakt zich sterk voor meer tweedehands aanbod van goede kwali teit. Zodat we net als vroeger oude kle ding aan een jonger broertje of zusje kun nen geven. Ruitjes Alle onderdelen van deze outfit komen van H&M. „In de jaren 80 had ik precies zo'n broek." Dr. Martens Jasje: H&M, broek: Dappermarkt, T- shirt: Zara. Schoenen: Dr. Martens. „Van mijn nichtje geweest." 241 zaterdag 8 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90