8 >§STta Wmï Glennis Grace - dinsdag in de halve finale van America's Got Talent-had het eigenlijk al veel eerder overzee moeten maken. De Amerikaanse ster-in-wording zei 'als meissie' al: ik ga beroemd worden in The States. GLENNIS GRACE VAN MEISSIE NAAR RISING STAR "Tl Het is 'best grappig', vindt artiesten manager John van Katwijk. Hoe de miljoenenshow America's Got Talent zijn vroegere protégé Glennis Grace (40) presenteert. 'Nogal gewoontjes': spijkerbroek, simpel colbert, weinig make-up. „De Amerikanen houden van story telling en het verhaal wat over Glennis verteld moet worden, is blijkbaar: single mom durft eindelijk, een beetje nederig, de schijnwerpers in te stappen." Het echte Glennis-verhaal is an ders, wil Van Katwijk maar even kwijt. Dat verhaal kent een bijzonder begin in 's lands beroemdste volks buurt, nogal wat huiselijk tumult, een vette carrièredip, en een diva achtige hoofdpersoon die een flinke Amsterdamse scheur open kan trek ken. En het verhaal laat zich eigenlijk - volgens moeder Coby - ook in één zin vertellen. „Dit succes had al 22 jaar geleden moeten komen." Maar dat begin dus: de Gouds bloemstraat, midden in de Amster damse Jordaan (Nóórd-Jordaan, voor de echte kenners). Daar groeit ze op als Glenda Batta. Ze verandert haar naam later naar het beter bekkende 'Glennis Grace'. 'Glen' is de derde van de vier kinderen van Eddy Batta en Coby Becht die iedereen in de Jordaan kent en vice versa. Coby woont haar hele leven al in die straat, is 63 en werkt nog steeds als schoon maker. Eddy, 84, komt van Santa Ma ria, Curaqao, en deed zijn hele leven 'vies werk', ar beider in de haven, bij de Hoogovens. Wanneer hun 'Glen' in dat rijtjeshuis in de Jordaan met zingen be gon: Coby en Eddy kunnen het zich echt niet meer heugen. Coby: „Naar mijn idee heeft ze altijd gezon gen. Ik herinner me dat ze als heel jong meissie naast me in de metro Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan zong, dat ik een vrouw zag kijken, en dacht, 0, die gaat zo snauwen dat ze d'r bek moet houden, maar dat die vrouw zei: 'dat meissie moet naar het conservatorium'." Ze wisten niet anders dan dat 'Glen' zonder zangles of training alles kon. Hoog, laag, alle onmo gelijke liedjes van Whitney Houston. Coby: „Ik vond het allemaal niet zo speciaal, maar kreeg steeds te horen: bijzon der." Wat dan zo bijzonder was? Vriendin Edsilia Rom- bley, ook zangeres, weet het wel. Het is de 'borststem'. „Glen heeft met die stem al tijd noten kunnen halen die zo hoog zijn dat andere zan gers ze alleen met hun kop stem halen - dan wordt het geluid veel ijler." Zonder vrees Nou was Coby zelf ook muzikaal ('ze hebben me als jonge meid een plaatje aangeboden'), maar waar zij 'niks dorstte' kent haar dochter geen podiumvrees. Jan de Bie, godfather van het Jordaan Festival waar André Hazes en Marco Borsato ontdekt werden, herinnert zich een hittepe- titje van 8 dat 'aan zijn jas kwam trekken'. „Ze had zich niet voor de talentenshow ingeschreven, dus ik zei: effe wachten, en toen het haar te lang duurde, zei ze: meneer, u ver geet me toch niet hé. Zo'n Jordanese die haar mondje wel roeren kon." Het duurt niet lang tot de hele buurt weet dat 'die van Co' zingen kan. Haar moeder: „Mijn vader Piet bouwde een studiootje, hier op zol der, en als de ramen openstonden, zaten mensen buiten mee te luiste ren." Glenda zingt al snel niet alleen maar voor de lol (The Greatest Love of All bij de bruiloft van juf Astrid), zaterdag 8 september 2018 Als 'Glen' op haar zolder zong, luisterde de hele Jordaan Eefje Oomen T Haar eerste singletje uit 1989, toen nog onder haar echte naam. Glennis Grace in 2012, tij dens een optreden in wat nu de Afas Live heet. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8