Voelde je je ooit ergens thuis? Bij Peter. En op een minder diep maar aangenamer en meer vrijgevochten niveau: overal waar ik graag ben. IpIMl HET IS NIET ALLEEN LEUK EN VERHELDEREND OIVI DE VRAGEN TE BEANTWOORDEN. HET IS MINSTENS ZO LEUK EN LEERZAAM OM DIT SAMEN MET JE GELIEFDE TE DOEN et was een geliefd spelletje aan het eind van de 19de eeuw in de betere kringen van Parijs; elkaar intieme vragen stellen. De jonge Marcel Proust, schrijver van de romancyclus A la recherche du tempsperdu (Op zoek mar de verloren tijd), beant woordde vele intieme vragenlijsten in vriendschapsboeken maar deed dat een stuk scherper, oorspronkelijker en open hartiger dan zijn vrienden. Hij liet zich kennen, en werd daarmee een voorbeeld voor anderen. Omdat de hoogsensitieve Proust (1871- 1922) over zoveel onbeschroomd zelfin zicht beschikte (zijn levenswerk A la re cherche du tempsperdu is niets anders dan een lange zoektocht naar zelfkennis) is de questionnaire naar hem vernoemd. Oor spronkelijk was het een lijst van circa dertig korte, persoonlijke vragen die, mits eerlijk beantwoord, een plattegrond geven van de geest van de geïnterviewde. De vragenlijst is al honderd jaar een be grip en dient als basis voor favoriete ru brieken in tijdschriften en kranten als Vanity Fair, Le Figaro, the Guardian en, bij ons in Nederland, HP/De Tijd. Redacteuren Henk Steenhuis en Bert Bukman begonnen ruim twintig jaar ge leden in dit opinieweekblad met de ru briek 'Zelfportret'. Ze stelden het boek Volgens Proust samen, waarvan de onder titel luidt: Leer jezelf kennen in 61 vragen. Het boek heeft een harde kaft en je kunt de antwoorden er mooi in opschrijven. Op die manier wordt het een persoonlijk document. Omzwervingen Toen Steenhuis en Bukman destijds met de vragen op pad gingen, merkten zij dat de schrijvers, acteurs en politici die zij interviewden vaak na lange verbale om zwervingen-de gesprekken duurden doorgaans wel twee, drie uur - plotseling tot die ene rake typering kwamen, die ka rakteristiek was voor de geïnterviewde. Daarmee gunden zij ons, de lezer, een blik op wat anders verborgen bleef. Een blik op zichzelf. De geïnterviewden kwa men tot een constatering over zichzelf die misschien nooit was komen boven drijven als ze er niet zo intensief over hadden nagedacht. Of, als er niet zo we zenlijk naar was gevraagd. Soms dringt het antwoord op een vraag zich meteen op, je moet het alleen wel durven toe laten. En misschien heb je daar al die omzwervingen wel voor nodig. Tot je er niet meer omheen kunt: bam, daar ligt het. Het antwoord. „Ondanks alle omzwervingen is bij de vragen van Proust het korte antwoord de kunst", zegt Henk Steenhuis. „In Vanity Fair zijn de antwoorden vaak nauwelijks langer dan de korte vragen. Daarnaast is het ook een kunst om openhartig te zijn, op een welbespraakte manier. Het leuke is dat daarmee een oud literair genre wordt afgestoft: het aforisme." Gesnuffeld Het is niet alleen leuk en verhelderend om de vragen te beantwoorden. Minstens zo leuk en leerzaam is het om dat samen met je geliefde te doen. Geef het boek aan je ouders, of aan vrienden. Wie heeft er nooit eens in het vriendenboekje van de kinderen gesnuffeld en het genot ge proefd van een onverwacht open ant woord? De vragen van Proust lenen zich daar heel wat beter voor dan 'wat is je hobby' en 'wat is je favoriete huisdier'. Ze bieden je bovendien de kans boven jezelf uit te stijgen door zo kort en bondig mo gelijk te antwoorden. Precies zoals het spel gespeeld werd, ruim honderd jaar geleden bij de Franse bourgeoisie. Soms schrik je van je eigen antwoor den. Het antwoord waarop ik nog dagen, zo niet weken heb lopen kauwen was dat op de vraag: voelde je je ooit ergens thuis? Ik antwoordde instinctief: bij Peter. Maar Peter is mijn ex-vriend, en ik ben al ge ruime tijd zeer gelukkig met iemand anders, Houcine. Verloofd zelfs. Meteen daarna dacht ik dus: wat een onzin, ik voel me heel vaak thuis! Zeker bij mijn geliefde, als ik in zijn armen lig, en eigenlijk voel ik me overal thuis waar ik graag ben. Wat ook echt zo is. Zet mij neer op een fijn terras en ik wil er wonen. Maar waarom antwoordde ik in eerste instantie dan Peter? Ik denk dat het komt doordat ik me bij Peter voor het eerst echt thuis voelde. In de zin van gezien en geliefd. Bij hem voelde ik me niet meer alleen, maar samen. Ik ben opgegroeid in een niet zo sensitieve omgeving, en in mijn huwelijk met de vader van mijn kinderen werd ik geleefd. Ik ervoer nu voor het eerst dat iemand mij echt zag en goed aanvoelde, geïnteresseerd was en de juiste vragen stelde. Diegene was niet zomaar iemand, nee, het was de man op wie ik verliefd was, die ik adoreerde en bewonderde en voor wie ik een diepe lust voelde. Het was een romantische liefde, in de zin van dat we versmolten en die diepe verbondenheid ook zochten. Eisten, bijna. Het soort liefde waarvoor liefdes- filosoof Jan Drost waarschuwt in zijn boek Het romantisch misverstand. Want je bent niet één en zo'n liefde betekent dat de sterkste wint en zijn of haar ideaal van de liefde opdringt. In ons geval betekende dit dat Peter, die altijd aan het werk was, mij graag letterlijk voor zich had. Aan de andere kant van de tafel. En ik vond het vleiend dat hij mij daar nodig had. Een van mijn kinderen is als baby inge bakerd. Hij wapperde zo met zijn armpjes >2>§ mi VOLGENS pSf j5|p PROUST Lezen? Volgens Proust, leer jezelf kennen in 61 vragen Henk Steenhuis en Bart Bukman (Meulenhoff, €20). -Suzanne Rethans 181 zaterdag 8 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84