II Onderzoek naar alarmerend hoog gebruik zware pijnstillers 7 KANKER PUIK VOOR ELKAAR k vind het ideaal", zegt Van de Jagt (67). „Toen ik net kaal was, en een sjaaltje op had, zag ik buren soms naar de over- kant van de straat lo pen als ik ze tegen kwam. Ze durf den niet goed naar me toe te ko men, denk ik. Dat vond ik vrese lijk. Ik had het gevoel dat iedereen naar me keek. In winkels werd ik behandeld alsof ik een invalide was. En ik was altijd bang dat mijn sjaaltje van mijn hoofd zou vallen. Ik had een sjaaltje, omdat ik geen geld had voor een pruik." Ria van de Jagt werd kaal bij haar eerste chemotherapie tegen borstkanker. Vandaag gaat de Rot terdamse op de foto bij Puik voor Elkaar, de stichting die zorgde dat ze haar pruik kreeg. Lilian van Maanen begon Puik voor Elkaar tien jaar geleden. „Ik had twee vriendinnen die kaal werden. Zij hadden allebei een pruik van ruim 1800 euro. Ik dacht nog: 'Die moeten weer wat duurs hebben', maar toen hoorde ik wat die pruiken kosten. Dat wist ik he lemaal niet. 'Jeetje, hoe gaat ie mand dat betalen die weinig geld heeft', dacht ik. En zo is het begon nen." ziek gemaakt door de medicijnen. Als ze lang haar willen, of echt haar, dan kan dat. Maar wij kun nen het ook niet betalen om ieder een een pruik van echt haar te ge ven." Ria van de Jagt kreeg vorig jaar voor de tweede keer kanker. Veer tien jaar geleden genas ze van baarmoederhalskanker. Nu ont dekte ze een knobbel in haar borst. „Ik ben er eigenlijk niet mee be zig", zegt ze. „Ik zie het positiefin. Met die baarmoederhalskanker heb ik gezegd: die kanker kan de tering krijgen. Ik ben doorgegaan met mijn leven." Door te googelen Ik kreeg ook grijze pruiken te passen, maar ik dacht: nu neem ik iets moois kwam ze in het voorjaar bij de stichting terecht. „Ik was eerst he lemaal grijs. Toen ik pruiken ging passen, kreeg ik ook een grijze, maar ik dacht: 'als het dan toch moet, dan neem ik wat moois'. Dus toen heb ik voor rood haar ge kozen. Het is een heel verschil of je met een sjaaltje of een pruik rond loopt. Mensen moeten niet zielig tegen me gaan doen. Ik heb liever dat ze alles vragen dan me ontlo pen." De stichting krijgt geld van sponsors en collectes. Puik voor Elkaar geeft pruiken weg die 850 euro kosten, aan mensen die daar zelf niet genoeg geld voor hebben. Van Maanen: „De zorgverzekering betaalt 431 euro. De rest moeten mensen eigenlijk zelf betalen. Wij betalen dat deel voor ze." Van de duizend pruiken die de stichting in bijna tien jaar heeft gekocht, ging het allergrootste deel naar vrouwen. „Ik denk dat we maar vijf mannen hebben ge had. Mannen hebben er vaak veel minder moeite mee dat ze kaal worden." Voor 850 euro koop je een korte pruik van kunsthaar. „Wij geven geen pruiken met lang haar. Dat doen we omdat onze mensen niet altijd geld hebben om de pruik wekelijks te laten polijsten bij een haarwerker. En dat is wel nodig met lang kunsthaar, anders wordt het lelijk", vertelt Van Maanen. „We betalen ook niet mee aan het onderhoud van de pruik, dat is te duur. Een korte pruik hoefje niet zo intensief te onderhouden." Kinderen krijgen overigens al tijd wél echt of lang haar als ze dat willen, ook al is dat vaak meer dan twee keer zo duur. „We doen dat tot de leeftijd van 30 jaar. Vooral pubers en jong volwassenen zijn zó kwetsbaar. Kinderen zijn vaak ook veel zieker van chemotherapie dan volwassenen, die worden echt Dat gebeurt op verzoek van mi nister Bruno Bruins voor Medi sche Zorg, laat hij weten aan deze krant. Bruins maakt zich de laat ste maanden ernstig zorgen over het fors toegenomen gebruik van zware pijnstillers. Afgelopen jaar slikten 744.000 mensen om medische redenen sterke pijnstillers zoals morfine en fentanyl, een stijging van 14 procent ten opzichte van 2016. Het meest ingenomen en snelst groeiende middel in Nederland is Oxycodon (+21 procent tot nu 490.000 gebruikers). Dit opiaat wordt hier regelma tig voorgeschreven bij hevige pijn Het kan door de vergrijzing komen, ouderen gebruiken vaker pijnmedicatie na operaties, verwondingen en kanker. Maar uit Noord-Amerika komen tegelijk angstaanjagende verhalen over zware afhankelijk heid en overdoses bij gebruikers. De media daar stellen zelfs dat het aantal Oxycodon-verslaafden 'epidemische vormen' aanneemt. Bruins: „De partijen uit de praktijk gaan in oktober aan een ronde tafel bekijken hoe het komt dat het gebruik van die zware pijnstillers zo is toegenomen, wat er aan te doen is en wat de risico's zijn bij langdurig of onbegeleid gebruik." De bijeenkomst zal worden ge organiseerd door het Instituut voor Verantwoord Medicijnge bruik, aldus de bewindsman. „Het is belangrijk dat de feiten op tafel komen. Ik zal vragen om de resultaten en dan beoordelen of en hoe ik moet handelen." Zelf vermoedt Bruins dat de po pulariteit van middelen als Oxy codon zo snel stijgt omdat de aan dacht voor goede pijnstilling is toegenomen. „Het kan ook door de vergrij zing komen, oudere mensen ge bruiken vaker en meer pijnmedi catie. Ik weet het niet." Eerder gaf de zorgminister al aan dat hij het voorschrijven van sterke pijnstillers niet aan banden wil leggen. Daarover gaat alleen de (huis)arts in de spreekkamer, oordeelt Bruins. Historisch Krakau Drielandenreis, Nauders Schotse Hooglanden Toscane te kust en te keur Van Lagune tot Vesuvius de Jong Intra vakanties Historisch Wenen t€ 399 zaterdag 8 september 2018 Het moeilijkste van ziek zijn is haar kale hoofd, vindt Ria van de Jagt. Puik voor Elkaar uit Baren- drecht betaalde mee aan haar pruik en nu gaat ze weer vol zelfvertrouwen de deur uit. De stichting heeft inmiddels dui zend pruiken uitgedeeld. Nadia Berkelder Barendrecht Duizend keer een blij gezicht - Ria van der Jagt, kankerpatiënt Kijk op de site bij /video Lilian van Maanen is erg blij, de duizendste pruik is weggegeven. en een fotoshoot bij Puik voor Eikaar. foto jan de groen Ria van der Jagt krijgt een pruik Een panel vanuit de huisartsen, patiëntenorganisaties en zie kenhuizen gaat zich binnenkort buigen over de explosief geste gen populariteit van zware pijn stillers, vooral het omstreden middel Oxycodon. Edwin van der Aa Den Haag -Bruno Bruins, minister voor Medische Zorg Reiscode: efkau02 8-daagse busreis, vertrekdata: 15/9, 29/9,13,10 Reiscode: ebnau02 10-daagse busreis, vertrekdata: 17/9,1/10,8/10,15,10 Reiscode: eves407 Andalusië en Gibraltar Ook in de winter boekbaar! 8-daagse vlieg-busrondreis, vertrekdata: 25/9, 2/10 Reiscode: eegb304 10-daagse busreis, vertrekdata: 2/10 Reiscode: evmds02 8-daagse vlieg-busreis, vertrekdata: 13/9, 20/9 Reiscode: evit417 11 -daagse vlieg-busreis, vertrekdata: 30/9 vanaf€ 469 p.p. vanaf€ 699 p.p. vanaf€ 899 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds 8-daagse busreis, vertrekdata: 22/9, 6/10, 20,10 Reiscode: efwen03

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7