IN PLAATS VAN DAT ZE DACHTEN: WE HEBBEN GEWOON EEN DOM KIND, WAS HET: HIJ IS VAST HOOG BEGAAFD. NIET DUS annekoek is de naam. Peter Pannekoek. Er zijn ouders voor minder gesommeerd zich bij de kinderbescherming te vervoe gen. In zijn jeugd vervloekte hij zijn 'stripheldennaam'. „Mensen vragen vaak: ben je ermee gepest? 'Nee', antwoord ik dan, 'kinderen pesten alleen op innerlijk.' Natüürlijk ben ik ermee gepest. Zo'n naam is voor kinderen een orgasme - je staat meteen met 1-0 achter. Het stotte rende jochie achter in de klas huilde van geluk toen ik me meldde. Hij wist: eindelijk komt er een ander aan de beurt." Tegenwoordig is Peter Pannekoek een geuzennaam. „Goed te onthouden - voordelig in mijn vak." Met zijn jeugdcomplex rekende hij af in de openingsgrap bij zijn eerste optre den als 20-jarige stand-upcomedian in een dialoog met zijn ouders. 'Waarom hebben jullie me in gods naam Peter Pannekoek genoemd?' 'Omdat de eerste die je maakt altijd mislukt.' Het voelde alsof hij eindelijk zijn plaaggeesten uit het verleden had weten te bezweren. „Zelfspot is de meest ade quate vorm van humor." De cabaretier en teamcaptain van tv-pro- gramma Dit was het nieuws, vanaf zondag weer te zien, ontvangt het bezoek thuis. De Amsterdamse etagewoning, waar de chaos van een studentenkamer en de sfeer van een hippe kunstgalerie elkaar ontmoeten, ligt in de achtertuin van Artis. „Als je boterkoek wilt? Of liever een banaan?" Achter de houten keukentafel een berg plastic tassen met lege flessen Coca-Cola Light. In de voorkamer op de bankleuning de controller van de spel computer - zijn geliefde attribuut. Hij beent door het keukentje, op zoek naar thee. Helderblauwe ogen die onrus tig heen en weer schieten, een klein lijf dat altijd beweegt, een stem die met een reepje klittenband is bevestigd. O ja, of we hem straks even willen excuseren. Zijn decorontwerper komt langs. Zijn nieuwe solovoorstelling Later was alles beter begint vorm te krij gen. Deze maand beginnen de try-outs. Peter Pannekoek is de zoon van tv-regis- seur Jop Pannekoek (onder andere van Van Kooten en De Bie) en Kathleen War- ners, hoofd amusement van BNNVARA. Zijn vader overleed toen hij 17 was. Zijn ouders waren toen al vijfjaar gescheiden. Peter is enig kind. Oorlog zonder raketten „Ik ben gelukkig behoorlijk vrij opge voed. Nog steeds haat ik afhankelijkheid. Ik wil het allemaal zelf doen." Zijn ouders waren 'workaholics'. „We zaten nooit om 6 uur met z'n drieën rond de piepers. Ieder leidde zijn eigen leven. Prima, ik had ook dingen te doen." De scheiding van zijn ouders kwam niet als een verrassing. „Je voelt het als twee mensen het samen niet zo goed hebben. We zaten altijd op onze eigen kamers. Een soort geopolitieke oorlog zonder raketten. Ieder had zijn eigen grondgebied, met strenge douane controle." Als kind barstte hij van de energie, een eigenschap waar hij nooit overheen groeide. „Ik rende de hele dag. Als een soort debiele Forrest Gump. Naar de bak ker, naar school. Pas toen ik naar de mid delbare school ging, leerde ik fietsen. Als je Peter Pannekoek heet en je komt ook nog eens sprintend naar school, dan maak je ze het wel heel gemakkelijk, hè?" Nog steeds vindt hij 'gewoon wande len' een beproeving, waarbij kostbare tijd wordt vermorst. „Het is de domste ma nier om van a naar b te komen. Hiking moet zijn bedacht door mensen die in het bos verdwaalden, zich kapot schaamden en het daarom maar een sport noemden." Hij staat op, dribbelt naar de kast en keert terug met een mapje. „Dit is mijn bucketlist. Ik wil nog zóveel doen. Hyp nose, bubble voetbal, tangoles, mijn rij bewijs halen, een keer eten in De Librije, kleiduivenschieten, blind typen... En me opgeven bij lepeltjelepeltje.com, een knuffelworkshop. Word je tien minuten door een vrouw omarmd. Vreselijk na tuurlijk, maar ik wil het meemaken." Slechte cijfers Vrij naar Dik Trom: Peter Pannekoek was een bijzonder kind en dat was-ie. Hij haalde slechte cijfers in groep 3, maakte nauwelijks contact met andere kinderen. „In plaats van dat mijn ouders dachten: we hebben gewoon een beetje een dom kind, was het: hij zal wel hoogbegaafd zijn. Nou, niet dus. Ik vond school gemakkelijk, zolang ik maar onafhankelijk kon leren. De laatste twee jaar op de middelbare school sloot ik een deal met een aantal leraren. Ik mocht zelf kiezen welke uren ik kwam. Lekker op één dag al mijn wiskunde maken." De eerste twee uur nam hij sowieso vrij, want reeds als puber had hij het bio logische ritme van het artiestenbestaan. „Ik nam me twee dingen voor. Ik draag nooit een stropdas en kom niet voor 12 uur mijn bed uit." De hunkering naar aandacht raakte hij evenmin kwijt. Met pretoogjes: „Ik sta graag in de spotlights. Ik ben niet het type van de aangever." Op school wist hij zijn naam en lengte ('Kleine mensen hebben in de regel een grote bek') steeds meer uit te buiten. „Ik 101 zaterdag 8 september 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76