WEER EVEN THUIS l 19 De jeugd van Joke van Leeuwen uit Zierikzee werd vooral bepaald door twee dingen: een groot gezin met vijf broers en vijf zussen en de zorg voor buurvrouw Van der Have. e had genoeg broers en zussen om meerdere hui zen mee te vullen. Joke van Leeuwen (55) uit I Almkerk groeide, als jong ste van een gezin van elf, op achter de gevels van twee woningen: Hoofd poortstraat 56 en 58 in Zierikzee. En of dat nog niet genoeg was, was Joke ook nog kind aan huis bij buurvrouw Van der Have. Haar woning was een 'rustige haven' vergeleken bij Jokes ouderlijk nest. Niet dat het één meer trok dan het ander. „Ik heb het thuis altijd hart stikke leuk gevonden. Als we 's mid dags warm aten bijvoorbeeld, met z'n allen. Dat was beregezellig", kijkt Joke terug. Maar met buurvrouw Van der Have van de Schuttershofstraat - hun achtertuinen raakten elkaar bijna - had Joke iets speciaals. Hoewel het woord in die tijd nog helemaal niet gangbaar was, mantel- zorgde Joke er voor haar - bijna blinde - buurvrouw op los. Boeken voorle zen, brieven schrijven naar haar vriendin in Medemblik, de krant spellen en samen boodschappen doen. „Ik was best wel braaf. Ik ben van mijn achtste tot mijn zestiende eigenlijk vooral mantelzorger ge weest. Nee, dat heb ik nooit als zwaar ervaren. Ik kreeg daar zo veel voor te rug en heb daar zoveel mooie mo menten aan beleefd." Want de oude buurvrouw - zelf geboren in 1890, al vroeg weduwe geworden en later al jong haar dochter verloren - was als een oma voor de jonge Joke. Als ze hun rondje langs de Zierikzeese win keliers maakten, was ze voor iedereen ook 'dat meisje met haar omaatje'. Sa men zwierden ze van drogisterij Du- bel naar slagerij Schell en via de vis handel van Hoogerheide naar Capri of naar de Rookende Moor. Overal een praatje makend. „Zij kende ieder een." Uitklapbed Het gezin Van Leeuwen was één van de twee of drie grote gezinnen die Zierikzee in die tijd rijk was. Na hun trouwen in 1947 woonden pa en ma aanvankelijk bij anderen in, op een zolderkamer ergens aan de Lange Blokweg. Daarna kwam het jonge ge zin in de Hoofdpoortstraat op num mer 58 terecht. Een arbeiderswonin kje waar Jokes ouders in de nette ka mer op een uitklapbed sliepen. De bedden van hun kroost stonden als een soort tetrisblokken op de boven verdieping van het huis opgesteld. Het moet krap zijn geweest, maar Joke reageert nuchter. „Ik heb het niet als vervelend ervaren. Het was voor mij normaal." Toen de buren van nummer 56 ver huisden, greep pa Van Leeuwen zijn kans en kocht dat buurhuis erbij. Tus sen beide woningen werd een muur weggebroken, maar de bovenverdie pingen bleven gescheiden. Die van mimuriSI het ene huis werd tot jongensafdeling gebombardeerd. Op de bovenverdie ping van het andere huis lag de mei denafdeling. „Die scheiding is altijd zo gebleven, ook toen bijna iedereen het huis uit was." Zorgenkindje Het buurtje nabij de Zierikzeese ha ven was kinderrijk en gezellig, herin nert Joke zich. Boomhutten bouwen in het Slingerbos, verstoppertje spe len bij het Gat van West Noordwest en rondhangen op het Bolwerk. Joke deed met alles mee, al stond ze als 'zorgenkindje' te boek. Als baby van vier dagen oud kreeg Joke hersen vliesontsteking. Daar hield ze fysiek wat beperkingen aan over. Maar de Zierikzeese liet zich door die beper kingen niet begrenzen: ze knokte zich door de mavo en meao en ging in de boekhouding aan de slag. Cijfers zijn altijd haar ding geweest. De trouwdata van haar vijf zussen en vijf broers somt ze zonder haperen op. Ook omdat het op de kleine Joke enorm veel indruk maakte toen zij trouwden. Met oudste zus Lies voorop. „Dat staat me nog heel goed bij. Ik vond dat zó indrukwekkend." Tussen het oudste en jongste kind Van Leeuwen zit dik vijftien jaar. „De ene helft van het gezin heeft de Wa tersnoodramp meegemaakt, de an dere helft niet. Maar in zo'n groot ge zin krijg je al die verhalen wel mee." De ene helft van het gezin heeft de Watersnoodramp meegemaakt, de andere helft niet zaterdag 8 september 2018 GO 'Ik was vooral mantelzorger' Esme Soesman Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. A Joke van Leeuwen op de plek van haar ouderlijk huis. foto marieke mandemaker Samen met buurvrouw Van der Have op de Appelmarkt tijdens de ker mis, in augustus of september mogelijk in 1974. - Joke van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55