II Toekomst gloort voor Doel 13 Wehoudenvan confronterende foto's, het afwijkende, dwarse We hebben gezien hoe inwoners doordraaiden, compleet gek werden Euforisch is de actiegroep Doel 2020 nog lang niet, maar een historische omme zwaai is het wel: na twintig jaar strijd gloort er weer toe komst voor Doel, het polder dorp onder de rook van de Antwerpse haven dat sinds eind vorige eeuw is vervallen tot spookruïne. Op 29 juni dit jaar presen teerde de Vlaamse minister Ben Weyts (Mobiliteit en Openbare Werken) een nieuw opmerkelijk alterna tief voor de noodzakelijk ge achte vergroting van de Ant werpse containercapaciteit. In plaats van een compleet nieuw Saeftinghedok dat Doel van de kaart veegt, steekt Weyts nu in op een ingeperkt nieuw dok dat al leen aan de zuidkant wordt ontwikkeld. Doel wordt op die manier gespaard. Een kleiner Saeftinghedok moet ruimte bieden aan 3,2 mil joen containers. Nog eens 4 miljoen extra containercapa citeit zou mogelijk zijn door uitbreiding van bestaande havendokken. Doorbraak Vooral het signaal dat de mi nister hiermee afgaf, wordt als doorbraak gezien: in plaats van belanghebbenden als eeuwige kemphanen te genover elkaar te zetten, kiest de Vlaamse regering voor de overlegtafel waaraan ook de actiecomités samen met het Antwerpse Haven bedrijf en de gemeente Be- veren een plek krijgen. In tussen is de afbraakpolitiek van Doel stopgezet. Het nieuwe alternatief gaat uit van het definitieve behoud van het spookdorp. Ook ge huchten in de polder zouden behouden blijven. De rege ring wil garanties geven voor de leefbaarheid. „Ik wil er voor zorgen dat we van een conflictmodel overgaan naar een samenwerkingsmodel. We groeien stilaan meer naar elkaar toe", aldus minis ter Weyts eerder dit jaar. Dat klinkt allemaal heel mooi, maar de weg is nog erg lang. Onderling moet het vertrouwen vanaf nul opge bouwd worden. Jan Creve van Doel 2020 heeft in de media laten weten dat de lit tekens van de voorbije twin tig jaar niet verdwijnen. Te gelijkertijd staat de actie groep te popelen om het ver val van Doel te keren. Slechts een handjevol mensen woont er nog. Maar volgens Creve is er meer dan genoeg animo om terug te keren en het polderdorp te laten her rijzen uit zijnas. zaterdag 8 september 2018 GO De symboliek van een dorp dat gedoemd is te verdwijnen, spat van de foto's af. Alsof Doel in de greep is van een enge ziekte. Inmid dels gloort er hoop. De politiek steekt nu in op het behoud van Doel. foto's inekestofmeei en john selders Ineke Stofmeei —John Selders Franka van der Rijt Doel SjPsj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49