12 WEE REPORTAGE HET VERVAL VAN DOEL De vrolijkheid is ver te zoeken. Schoonheid evenzeer. Hoewel, de duizenden foto's die Roosenda lers Ineke Stofmeel en John Sel ders maakten van Doel, geven een indrukwekkend beeld van een dorp in verval. In al zijn rauwheid is het pol derdorp, ingeklemd tussen kerncentrale en Ant werpse haven, schitterend mooi. In de afgelopen tien jaar struinde het fotogra- fenpaar twintig keer rond in Doel. „Meestal in voor- en najaar. We zagen hoe het dorp in de tijd ten prooi viel aan leegloop en plundering. Hoe het verval om zich heen greep", aldus Stofmeel. De aftakeling van het Scheldedorp en zijn in woners greep hen aan. „Als je daar geregeld rond loopt, zie je wat het met de mensen doet. De on zekerheid over de toekomst. Stress, strijd, ontred dering. We hebben gezien hoe inwoners door draaiden, compleet gek werden en in een gesticht belandden." Met al die havenkranen aan de horizon en de stoomwolken uit de kernturbines voelde Selders een dorp dat langzaamaan de keel werd dichtge knepen. „Gegrepen door de machtige havenar men van Antwerpen." Spookdorp Doel staat weer op de kaart. En op fotopapier. „Het dorp werd langzaamaan de keel afgeknepen", weet het fotografen paar Ineke Stofmeel. en John Selders uit Roosendaal. De symboliek van een dorp dat gedoemd is te verdwijnen, spat van de foto's af. Ruïnepanden met toepasselijke teksten van graffitispuiters. 'Lepra', staat ergens. Alsof Doel in de greep is van een enge ziekte. We lezen op een pand over de 'waanzin'. We zien een aan diggelen geslagen wc-pot. Een op straat achtergelaten versleten fau teuil. Een 'zetel', zouden onze zuiderburen zeg gen. Het spookgebouw met Mona Lisa spreekt tot de verbeelding. Alsof kunst en verval in eikaars verlengde liggen. „De foto's zijn momentopna men. Doel verandert in de tijd. Panden kunnen er nu weer anders uitzien dan op onze foto's." Stofmeel en Selders hebben iets met verval. Het is een thema dat als een rode draad door hun werk loopt. Vorig jaar exposeerden de amateurfo tografen in Roosendaal over de Messias in verval Foto's van verweerde, kapotte kruisbeelden met een lijdende Christus. De messias zelf die af brokkelt. „We houden van confronterende foto's. Het af wijkende, dwarse; het mag ook best choquerend zijn. Als kind had ik al een hekel aan regeltjes", weet Stofmeel, die landelijke bekendheid geniet als hardloopster. Tot vreugde van de twee lijkt het erop dat de jarenlange strijd van - ook al - dwarse opstandige Vlamingen om het behoud van Doel niet doelloos was. Inmiddels lonkt alweer een nieuw project voor de Roosendaalse amateurfotografen. Selders heeft het al op zijn netvlies. „Foto's van zwer vers." Waarom? „Omdat die een beeld geven van de mens in verval." zaterdag 8 september 2018 Franka van der Rijt De tentoonstelling van zestig foto's van Doel, gemaakt door Ineke Stofmeel en John Selders is vanaf vandaag tot en met 6 oktober te zien in huiskamer Parrotia aan de Markt in Roosendaal. De toegang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48