'Speel met mij, niet met je smartphone' 3 Kinderen krijgen juist beperkte schermtijd om meer buiten te spelen lk heb weieens gehad dat ze weg waren toen ik weeropkeek Dat blijkt uit onderzoek van Jantje Beton onder ruim duizend ouders. De stichting zet zich samen met kinderen in voor meer en uitda gender speelruimte en meer speel tijd. Tablet, tv en smartphone zijn een grote zorg voor ouders, staat in het onderzoek. Ze zijn bang dat de schermpjes de ontwikkeling van hun kinderen in de weg zitten. Door schermtijd in de 'huisregels' op te nemen, hopen ze de kleintjes naar buiten te krijgen. Jantje Beton is blij verrast door de uitkomst. Uit eerder onderzoek bleek dat kinderen veel minder buitenspelen dan hun ouders vroeger deden. Nu lijkt de oorzaak niet bij de ouders te liggen. „Ze zeggen hun best te doen om de kinderen buiten te laten spelen, dus dat stelt ons voor de vraag: wat hebben ze nodig om dat voor el kaar te krijgen?" reageert Pauline van der Loo, hoofd van de afdeling programma's. Volgens Justine Pardoen van Bureau Jeugd en Media blijven beeldschermen een trigger om binnen te blijven. „Zeker in steden kunnen kinderen moeilijk alleen naar buiten en zijn ze meer met tv, tablet of smartphone bezig. Ou ders moeten ze meeslepen, maar hebben daar niet altijd zin in." 6o procent van de ouders zegt met de kinderen mee de straat op te gaan. De helft neemt een telefoon mee. Privé-telefoontjes nemen ze in 40 procent van de gevallen op. Ook antwoorden bijna drie op de tien ouders vrij wel altijd op een sms of appje. Er is een verschil tussen mannen en vrouwen: terwijl vaders driftig berichten lezen en beantwoorden, hebben moeders de smartphone vooral in de hand om foto's te maken van hun kind. Door de afleiding van hun tele foon letten ouders niet altijd op de kinderen. Meer dan de helft van de kinderen roept pa of ma weieens tot de orde. Bijna een kwart vraagt ze hun telefoon weg te leggen. Bankje Bart Link en zijn vrouw Christel uit Rijswijk hebben met hun kin deren Sophie (7) en Thijs (10) de afspraak dat ze eerst buiten gaan spelen als ze uit school komen. Later op de dag mogen ze dan nog even een spelletje spelen of tv kij ken", zegt Bart. Wanneer hij uit zijn werk komt, ploft hij geregeld bij zijn kinderen in de speeltuin op een bankje. „Voor de gezellig- heid. Ik werk veel, dus dan kan ik wat tijd met ze doorbrengen. Tussen het spelen door komen ze dingen vertellen." Bart bekent dat hij zijn telefoon tevoorschijn haalt om wat werk- klusjes af te ronden. „Ik heb wei eens gehad dat ze weg waren toen ik weer opkeek. Gelukkig waren ze bij een flat in de buurt, maar ik schrok wel. Ik had niet verwacht dat me dat zou overkomen." Zijn vrouw Christel is anti-smart- phone en maant haar man gere geld zijn telefoon weg te leggen. Ook van zijn kinderen krijgt hij weieens commentaar. „Dan zeggen ze: 'Ik wil wat vertellen, leg die telefoon nou weg.' Soms ben ik teleurgesteld in mezelf dat ze dat moeten vragen. Maar mijn werk gaat door." Profiteer nü van korting op onze busreizen per Comfort Class of Top Class touringca Kras.nl/busreizen of bel 088-0885 886 Parijs voordeelreis Londen voordeelreis Praag Compleet Londen Windsor Castle Berlijn Potsdam zaterdag 8 september 2018 GO Ouders, zet die mobiel eens uit! Bijna 70 procent van de ouders beperkt de tijd dat hun kinderen met een smartphone of tablet mogen spelen, omdat ze willen dat ze vaker buiten spelen. Ondertussen neemt de helft van de ouders wél hun eigen telefoon mee als ze met de kinderen naar buiten gaan. Ellen van Gaaien Utrecht -Vader Bart Link Emil Rustige (7) organiseert de kinderdemonstratie, privébeeld HAMBURG Emil Rustige (7) is een Duits ventje met fijne ouders. Maar van één ding baalt hij: pa en ma zitten constant op hun telefoon. Dat moet maar eens afgelopen zijn. Vandaag houdt hij een kin derdemonstratie in Hamburg. 'Speel met mij, niet met jullie mobieltjes' is het motto van de optocht waar Emil een paar honderd medestanders ver wacht. Voor de jonge actie voerder was de maat vol toen hij met zijn vader in de metro liep. „Papa. Je luistert niet echt naar me. Je kijkt naar je gsm. ledereen staart hier maar naar zijn mobiel", zei hij toen. „We checken dagelijks meer dere keren onze werkmail, sturen apps en kijken af en toe op Faceboo", erkent moeder Lisa. Emil vindt dat zijn ouders maar 's avonds moeten appen, als de kinderen slapen. Duitse artsen geven Emil gelijk: kinde ren hebben oogcontact nodig. De ouders van Emil, allebei arts, zijn trots op de toewijding van hun zoon en posten zijn protest op Facebook. Het was voor deze keer oké dat zijn ouders online gingen, want 'anders komt er niemand naar de demonstratie'. Bart Link geeft toe dat zijn kinderen Sophie en Thijs weieens klagen over zijn smartphonegebruik. FOTOFRANKJANSEN Kras.nl/39468 Kras.nl/39043 Kras.nl/39474 Kras.nl/39473 Kras.nl/39471 Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Voordelige excursies mogelijk Shopping en sightseeing 1/ Klantbeoordeling 8,2 Voordelige excursies mogelijk Nu al te boeken voor 2019 Klantbeoordeling 8,7 Incl. 2 x stadstour o.l.v. NL-gids Optioneel bezoek Theresienstadt Klantbeoordeling 8,4 Voordelige excursies mogelijk 22/10 per Top Class touringcar Klantbeoordeling 8,2 Incl. gids in Berlijn en Potsdam Verblijf in het Van der Valk Hotel Klantbeoordeling 8,4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3