II LEES HET OPtweakers 31 TENNIS US OPEN Als Brenda Schultz in alle vroegte aankwam op de tennisclub in Del- ray Beach, Florida, was er altijd één baan bezet. Door twee donkere meisjes en een blanke trainer met een winkelwagen vol ballen. Ook steevast in de buurt: Richard Willi ams, vader van de meisjes. We heb ben het over 1991,1992. „Als ik be gon te trainen, waren zij al even be zig, als ik na twee uur stopte ston den ze er nog en als ik in de middag terugkwam waren ze er weer. Of nog steeds, waarschijnlijk. „Die ouders zijn waanzinnig", zegt Schultz telefonisch vanuit New York, waar ze de US Open bij woont. Ze kent de later gescheiden Richard Williams en Oracene Price goed. „Serena's moeder is rustig, realistisch en down-to-earth. Ri chard is van de grote dromen. Vanaf hun geboorte was hij duidelijk: ik ga die meisjes laten tennissen en maak ze nummer 1 van de wereld." De ouders van Venus en Serena geloofden allebei tot in het extreme in hun dochters, zegt Schultz. „Ik heb ze nooit één negatief ding ho ren zeggen over hun kinderen. Al leen maar: jij bent de beste, de slimste, de mooiste. En wat die twee ook doen: tennissen, een kle dinglijn opstarten of een founda tion runnen, het lukt ze allemaal." In 1991 gaat Rick Macci de zusjes trainen en verhuist een deel van het gezin naar Florida. Jeugdtoernooien spelen ze zelden, het is trainen, trainen, trainen. Venus debuteert als eerste op de proftour, vroeg in haar carrière verliest ze in Oakland een eersterondepartij van Schultz. „Ik stond 6-1,3-1 achter, maar won door tactische tips van mijn man Sean. Venus is het nooit vergeten, ze bleef maar zeggen: jij bent de enige van wie ik ooit in de eerste ronde heb verloren. Maar toen al hoorden we: Serena is een nog be tere atlete." Kraaltjes Venus en Serena bestormen in de jaren daarna het vrouwentennis. Met hun kraaltjes in het haar zijn de donkere zussen bezienswaardighe den in een overwegend witte sport. Zeker als Serena in 1999 als eerste Afro-Amerikaanse speelster een grandslamtoernooi wint, de US Open. Negentien jaar later staat ze in New York weer in de finale. Ze gaat op voor haar 24ste major en kan de Australische Margaret Court evenaren. Tegenstandster Naomi Osaka uit Japan speelt vanavond te gen haar grote idool. Omdat haar carrière van records aan elkaar hangt, vergeet je soms hoeveel dieptepunten Serena Wil liams ook gekend heeft. In 2002 scheiden haar ouders, een jaar later komt oudste zus Yetunde om het leven bij een schietpartij tussen bendes in Compton. Williams raakt van slag, geblesseerd, gede motiveerd. Op bezoek in Afrika, voor het goede doel, ziet ze waar haar roots liggen en hervindt de Amerikaanse zichzelf. Maar in 2011 belandt ze met een longembolie en hematoom in kritieke toestand in het ziekenhuis. Maar altijd vecht ze zich terug. In 2015 wint ze haar tweede Serena Slam, vier majors op een rij, zij het niet in hetzelfde kalenderjaar. Ze ontmoet ondernemer Alexis Oha- nian, trouwt en wordt zwanger. De bevalling van hun dochter Alexis Olympia verloopt zonder proble men, maar Williams beleeft een kritieke week door opnieuw een longembolie en een hematoom in haar buik. „Ik was bijna dood", zou ze er later over zeggen. De eerste zes weken van haar moederschap brengt ze door in bed. Recordhoudster Hoewel Williams, die over een paar weken 37 wordt, fantaseert over een 'normaal' gezinsleven in San Fran- cisco, wil ze nog één keer terugke ren in het tennis. Begin dit jaar maakt ze haar rentree. Ze heeft haar pijlen gericht op 25 grand slams, om voor eens en misschien wel altijd recordhoudster te zijn. Schultz (47) woont in Palm Beach en runt met haar man een Als ze je aankijkt, zie je in Serena's ogen oprechte interesse. Ze is leuker dan Venus stichting die zich onder meer inzet om 'gezinnen met stress' te helpen. Tijdens zomerkampen nodigt ze geregeld één van de zusjes Williams uit voor een clinic. „Se rena is richting de pers nooit zo open, maar ik heb juist altijd fijne gesprekken met haar. Als ze je aan kijkt, zie je in haar ogen oprechte interesse. Ze is leuker dan Venus. Wat ik ook mooi vind, is dat ze nu organisch eet en gezonder leeft. Nu gaat ze trainen als haar kindje slaapt in het hotel. Waanzinnig wat zij al lemaal kan. Serena is Superwoman." Tv-info: S. Williams - Osaka, van avond 22.00 uur op Eurosport. Mannenfinale: morgen om 22.00 uur op Eurosport. zaterdag 8 september 2018 Superwoman Serena Ze had bijna-doodervaringen, maakte privédrama's mee en werd moeder. Maar niets kan Serena Williams (36) stoppen op weg naar haar 24ste zege van een grandslamtoernooi. Oud-prof Brenda Schultz zag van dichtbij hoe een legende werd geboren. „Ze laat zien dat geen droom te groot is." Rik Spekenbrink New York - Brenda Schultz (47) TWEAKERS .NET/REVIEWS GEPLAATST ZODAT JE LEKKER EERLIJK GEÏNFORMEERD BENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31