r l V 30 Coaches blikken terug op de olympische volleybalfinale 1996 In 1996 stonden de volleybalcoaches JoopAlberdaen Julio Velasco tegenover elkaar tijdens de olympische finale Nederland-Italië in Atlanta. Nu blikken ze samen terug op het sportmoment van de (vorige) eeuw. Tweeëntwintig jaar geleden maak ten twee coaches zich op voor de finale van hun leven. Allebei op van de zenuwen. Snakkend naar een sigaret. In Atlanta, vlak voor de volleybalarena vonden Joop Al- berda en Julio Velasco, rivalen en gelijkgestemden, elkaar. Op een met lijnen afgezet klein stukje grond, het enige gebied waar tij dens de Olympische Spelen ge rookt mocht worden. Velasco: „Dan voel je je net een halve drugsverslaafde." Inhaleren, zwijgen en een beetje praten. Inhaleren, zwijgen en een beetje praten. Almaar hardnekkig het onderwerp finale vermijden. Het lijkt gek misschien, dat grote concurrenten tegelijkertijd har monieus met elkaar omgaan op zo'n beladen moment. Alberda: „Maar met sommige mensen heb je niet alleen een coachrelatie, maar ook een sterkere, menselij kere relatie." Omhelzing Tweeëntwintig jaar later. Een om helzing, een klap op de schouders en een grap: „Don't cryfor me", zegt Alberda (66) tegen de Argen tijn die voor even in Nederland is. Velasco (66) verliet de volleybal wereld nooit. Na jaren in onder meer Italië en Iran is hij sinds 2014 bondscoach van Argentinië, Al berda keerde kort geleden tijdelijk terug als technisch directeur van de Nederlandse bond. Nu lopen ze door de gangen van Papendal. In het voorbijgaan in het Engels tegen een medewerker: „Dit is de man die ons team goed maakte." Zonder Velasco was er voor Ne derland in 1996 nooit het legenda rische olympische volleybalsucces, daarvan is Alberda overtuigd. Te genstander Italië was het te klop pen team dat sinds 1992 het volley bal domineerde. Nederland droomde al jaren van goud, maar worstelde in de jaren voor de Olympische Spelen met de stem pel van eeuwige tweede. „Rook jij nog?", vraagt Alberda. Alberda stopte na 1996 met roken. Op de vraag wat daarvoor de aan leiding was: „De betere vraag is ei genlijk: waarom rookte ik voor 1996?" Velasco begint hard te la chen. Alberda: „Ik vond dat ik een slecht voorbeeld was als leider van professionele teams. Zelf roken, maar anderen vertellen dat ze dat niet moesten doen. En mijn kin deren zagen het op een foto in de krant, thuis rookte ik nooit. Pap, zeiden ze. Stop daarmee." Hij slaat met vlakke hand op de tafel in het sportcomplex waarachter hij net is gaan zitten. „Zo, dus daar stopte ik in één dag mee." Velasco: „Voor mij is het als whisky, soms neem ik er een, maar ik koop nooit een pakje." Na de finale op de Spelen in At lanta was er zonder vaste regel maat contact tussen de twee. Soms een koffie, soms een diner, maar uiteindelijk verwaterde dat. „2004 voor het laatst?", zegt Al berda. Velasco na even denken: „Nee, bij een bijeenkomst in 2010, maar toen was er niet eens tijd voor koffie." Deze keer is dat er wel. Vandaag speelt Velasco met zijn team een oefeninterland te gen Nederland, ter voorbereiding op het WK dat volgende week be gint. Beetje pijn Natuurlijk denkt hij nog weieens aan de verloren finale, zegt Ve lasco. Uiteraard is er soms nog een klein beetje pijn. De verschillen waren klein. Alberda: „Dat het hier is verkozen tot het moment van de eeuw is speciaal. Boven voetbal, voetbal is religie, terwijl de voetballers het EK wonnen in 1988. Het maakt dat mensen me nog steeds soms op mijn schouder kloppen. Maar het wordt minder, wat maar goed is ook." Het was in de zomer van 1996 de droomfmale. Dé volleybalnatie te gen het kleine landje dat was ge grepen door een groep mannen met een volleybaldroom. Twee teams, in een wedstrijd van onge kend hoog niveau die uitmondde in een vijfsetter van bijna drie uur. Een matchpoint van Nederland werd weggewerkt, hetzelfde ge beurde bij een matchpoint van Italië. Tot de Italiaanse verdedi ging bij een stand van 16-15 een bal langs de verkeerde kant van de antenne over het net sloeg. Een Heel speciaal dat het is verkozen tot sportmoment van de eeuw. Boven het EK 1988van Oranje scherp fluitsignaal klonk, spelers renden euforisch over het veld, Al berda sloeg zijn handen vol onge loof voor het gezicht. Aan Itali aanse zijde werd het akelig stil. Alberda nu: „Ik heb meer verlo ren dan gewonnen, dat is de filo sofie van het leven, niet alleen van sport." Velasco nu: „In Italië zei ik tijdens een persconferentie: 'wie wint viert, wie verliest klaagt'. Klaag niet als je verliest, maar res pecteer dat de anderen iets te vie ren hebben en hou je stil. Dat ge zegde werd daarna redelijk popu lair. Ik ben er ook trots op dat de Italianen dat in Atlanta deden." Eerlijk „Ik moet eerlijk zijn", zegt Al berda. „Ik nam Julio's time-outs op. Zij waren extreem succesvol, terwijl wij worstelden om door het plafond te gaan, om een finale te winnen in plaats van er alleen in te spelen. Ik wilde weten wat hij deed tijdens een time-out. Maar ik geloof niet dat ik echt wat vond." Het volledige wedstrijdverloop weten ze allebei niet terug te ha len. Sommige momenten wel. De matchpoints uiteraard. En een fout in het einde van de tiebreak waar Velasco vooraf nog zo op ge hamerd had. Alberda: „De serve van Bas van de Goor. Zó slecht. Niet met opzet, maar een enorme misslag die uiteindelijk juist ex treem succesvol was." Eigenlijk zouden er 24 gouden medailles moeten worden uitge deeld, vindt Alberda. „We waren gelijkwaardig." Velasco: „Winst en verlies liggen dicht bij elkaar." Poels verslaat Alaphilippe Dwarslaesie Kristina Vogel Drie keer darts in Nederland zaterdag 8 september 2018 GO 'Nog steeds wordt op mij n schouder geklopt' Lisette van der Geest Papendal Julio Velasco (I) en Joop Alberda hebben na de volleybalfinale een goede band. foto eric brinkhorst -Joop Alberda (66) WIELRENNEN Wout Poels heeft de zesde etappe in de Ronde van Groot-Brit- tannië gewonnen. De Ne derlander van Team Sky was de beste in de konin- ginnenrit van de acht daagse koers. In de slotki- lometer reed hij uit het wiel van de Fransman Julian Alaphilippe. De coureur van Quick-Step mag wel de lei derstrui aantrekken. De Fransman neemt die over van de Sloveen Primoz Ro- glic van Lotto-Jumbo. Poels: „Ik werd goed ge plaatst door mijn teamge noten en ben erg blij." Lfderlanu BAANWIELRENNEN De Duitse Kristina Vogel (foto) is verlamd door een dwars laesie. De tweevoudig olympisch kampioene heeft dat onthuld aan het Duitse magazine Der Spiegel. De 27-jarige Vogel raakte op 26 juni zwaargewond tij dens een training op de wielerbaan van Cottbus toen ze in volle vaart botste op een Nederlandse junior, die een staande start aan het oefenen was. „Het is klote, anders kun je het niet zeggen. Hoe dan ook, ik kan niet meer lopen", aldus Vogel, die liefst elf wereldti tels veroverde. DARTS De Premier League Darts, de prestigieuze dartscompetitie met de tien beste spelers van de wereld, komt volgend jaar twee keer naar Ahoy. De Premier League breidt in 2019 uit met zeventien extra avonden. In Rotter dam zal de Premier League op 27 en 28 maart ge speeld worden. Daarnaast krijgt ook Am sterdam voor het eerst een televisietoernooi. De World Series vindt in 2019 van 1 tot en met 3 november plaats. „Met voor het eerst een televisietoernooi in Amsterdam weerspiegelt de dartskalender de popu lariteit van de sport in Ne derland", aldus PDC-voor- zitter Barry Hearn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30