Plezier mm <Ér i Hoe werkt Nations League? 26 Column S JOERD MOSSOU met de bal aan zijn voet, dan doet hij dat op zijn slippers, een zonnebrilletje in het haar, en met twee handen losjes in de broekzakken van zijn joggingbroek. Het is een beetje alsof een jonge cabaretier grijn zend, rechtstreeks vanaf de camping, de Tweede Kamer binnen sjokt. Alles om hem heen is stoffig, moeilijk, angstig, belegen, lijzig en quasi-correct. Maar dan maakt Frenkie een paar nonchalante grapjes, en prompt ontdooit alles. De zaal komt tot leven. De wereld ontspant. Een blonde jongen uit Arkel dribbelt olijk tussen alle verkramping door. (Oh ja, en tussen neus en lippen kraakt hij ook nog even het taaiste dossier van allemaal, met een oplossing die niemand nog had bedacht.) Het is erg gemakkelijk om lyrisch te doen over Frenkie de Jong. Negen maanden geleden riep ik op deze plek daarom nog op tot een Frenkie-be- stand, tot een beetje kalmte, want De Jong had nog niet eens een vaste ba sisplaats bij Ajax. De euforie klotste al zo hysterisch over de plinten, dat het me verstandig leek niet wéér te vervallen in de aloude Amsterdamse Ziekte. Van Youssouf Hersi tot Viktor Fi- scher, van Lukas An- dersen tot Riechedly Bazoer: allemaal waren het zogenaamd we reldwonderen. Allemaal was het 'potentiële wereldtop'. Allemaal waren ze zo ongelooflijk goed, het was werkelijk nooit vertoond. Ik moet toegeven: bij Frenkie de Jong ligt dat an ders. Niet eens zozeer bezien vanuit zijn voetbal talent, want dat was negen maanden geleden ook al evident natuurlijk, een blinde kon zien dat hij fantastisch kan voetballen. Bovendien is het nog steeds best verstandig enig voorbehoud in te bouwen. Frenkie is al 21 jaar. Een leeftijd waarop de generatie Sneijder/Robben/Van Persie al lang en breed in de Europese top speelde, met een rugzak vol A-interlands, in een tijd met veel zwaardere concurrentie. De Jong heeft namelijk iets unieks tussen zijn oren: vrijheid. Blijheid. Totale onbevangenheid. Een ongekend talent om precies hetzelfde voet ballertje te zijn als vroeger op sportpark Schoon- zigt in Arkel, of op zijn eerste trainingen bij het eerste van Willem II. Frenkie de Jong is voor de duvel niet bang. Hij loopt letterlijk lachend het veld op. Terwijl de rest geconcentreerd staat te wezen, zwaait Fren kie nog even naar zijn buurmeisje van vroeger op rij 23, en daarna naar de warme bakker uit Spijk. Als je erop gaat letten, wordt het hilarisch: Fren kie de Jong ziet continu bekenden zitten, waar hij vervolgens heel olijk naar zwaait - en er komt een moment dat hij dat gewoon tijdens de wedstrijd doet. Of hij de wereldtop gaat halen, moeten we alle maal nog maar zien, maar sowieso is hij de fijnste campingvoetballer van deze tijd. Frenkie de Jong, de voetballer van plezier. Of hij de wereldtop gaat halen, moeten we nog zien, maar hij is de fijnste camping voetballer van deze tijd. f Vrouwen loten Deensen Hiddink gaat weer coachen NATIONSLEAGUE FRANKRIJK-NEDERLAND Voor de vijfde keer in vier jaar speelt Nederland morgen tegen Frankrijk. Het is een Klassieker in ons voetbal aan het worden, met de wereldkampioen helaas in de rol van Ajax en Oranje als Feyenoord. Een vijfde nederlaag op een rij, valt die te voorkomen? Welk beeld typeert wedstrijden tussen Nederland en Frankrijk uit de laatste jaren het best? Dan kom je uit bij de foto van Antoine Griezmann rechts op deze pagina's. We zien de blonde Fransman in zijn element, zwervend tussen de linies, klaar om de bal te krijgen en een spoor van vernieling aan te richten in de Nederlandse afweer. Waarbij wel moet worden aangete kend dat Oranje hem in dit actie beeld van augustus 2017 ook alle ruimte geeft om 'los' te gaan. Voor de vijfde keer in vier jaar speelt het Nederlands elftal morgen tegen de Fransen. De balans: vier zeges voor Les Bleus. En de doelcij- fers: 10-2. De laatste twee Oranje spelers die scoorden? De al bijna vergeten Ibrahim Afellay en super sub Luuk de Jong. De foto met de vogelvrije Griezmann typeert ook een beetje de sfeer waarin Oranje al die duels afwerkte: er is al van alles gepro beerd, in tactische zin. Louis van Gaal speelde 4-3-3 in Parijs zonder Arjen Robben en met mandekking op de beste Franse spelers. Hij ging in 2014 als eerste kansloos onderuit. Dick Advocaat speelde 4-3-3 met Robben en met ruimtedekking. Hij verloor nog kanslozer. Tussendoor probeerde Danny Blind het ook an ders. Die schoof met backs en mid denvelders en aanvallers en koos voor 5-3-2, maar ook dat bracht geen ommekeer. Het best ging het nog in oktober 2016, toen Blind het in het Ajax-sta- dion eens zo had neergezet dat Ke vin Strootman constant dicht bij Om te beginnen komt er voor het EK van 2020 ook een reguliere kwalificatie, zoals we die altijd ge kend hebben. Deze begint volgend jaar pas. Van de tien groepen gaan de nummers 1 en 2 direct door naar het EK. Nederland zal voor de loting als groepshoofd of nummer 2 worden ingedeeld. Na de EK-kwalificatie zijn 20 van de 24 tickets vergeven. De laatste vier tickets worden ver deeld in de Nations League. De 55 landen die bij de UEFA zijn aangesloten, zijn verdeeld over vier divisies. De sterkste lan den (waaronder Nederland) zitten in divisie A en zo zwakt het af tot divisie D. De duels in deze groeps- fase worden in september, oktober en november gespeeld. Nederland stuit dus op Frankrijk en Duitsland. y In elke divisie is één EK-ticket te verdelen. Landen die zich via de reguliere kwalifi catie hebben ge- plaatst voor het EK, strijden niet meer mee. De kans is groot dat in divisie A de meeste landen recht streeks het EK halen. Als er in de hoogste di- visie minder dan WtM vier landen tot de play-offs zijn veroordeeld, schuiven voor die play-offs de hoogst geplaatste teams uit divisie B door. In een halve finale en een finale wordt dan gestreden om dat ene ticket. Hetzelfde principe geldt in de lagere divisies. Ook in de laagste divisie, met onder meer Liechtenstein, wordt dus een EK-plek verge ven. Groepswinnaars in de Nations League promo veren naar een hogere divisie, de nummers 3 in de poule degraderen voor de volgende editie van de Nations League. zaterdag 8 september 2018 GO @sjoerd mossou Als Frenkie de Jong het veld oversteekt, Maar om een andere reden was dat Frenkie- bestand toch wat overdreven, achteraf gezien. ORANJE De Neder landse voet balsters spe len in de halve finale van de play- offs voor deelname aan het WK tegen Denemarken. Zwitserland neemt het in de andere halve eind strijd op tegen België, zo bepaalde de loting. De halve finales zijn begin ok tober, de fi nale is in no vember. AAN DE SLAG Guus Hiddink (foto) keert terug als coach. De 71- jarige oud trainer van onder meer PSV en Oranje beves tigde tegen over Veronica Inside dat hij coach wordt van het Chi nees olym pisch elftal. „Doel is kwa lificatie voor de Olympi sche Spelen van 2020 in Tokio", zegt Hiddink. O fi. (0 Heeft Koeman wél de sleutel? Maarten Wijffels Zeist ROTTERDAM De Nations League kan voor het Nederlands elftal, indien nodig, een ont snappingsroute bieden richting het EK van 2020. Maar hoe werkt het?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26