O O O lil DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 De eigenaars van Stella zetten tussenhandel in de verkoop van fietsen buitenspel en werden zo de grootste. De uitdaging nu: het zo ver mogelijk schoppen. De publieke sector staat in vuur en vlam. De mensen die er werken, trekken het niet meer. Wat is er toch aan de hand met de politieagenten, de zorgverleners en de onderwijzers? Is het een tekort aan geld? Dat lijkt me vreemd. De reële uitgaven aan de publieke sector zijn sinds 2016 alsmaar toegenomen, vooral in de zorg. Dat er in procenten bbp min der geld is, komt doordat het bbp - de noemer - zo hard groeide. publieke sector aan het werk die het daardoor steeds drukker heb ben? Het ziet er niet naar uit. De in stroom van nieuwe werknemers is in de laatste jaren gegroeid terwijl de uitstroom naar andere sectoren juist is afgenomen. Als je goed luis tert naar wat de mensen zelf zeg gen, en niet hun vakbonden, dan willen mensen gewoon weer aan hun echte werk toekomen: contact maken met de mensen die ze wil len helpen. Wat hen frustreert is dat bij elk contact met een ander mens administratie moet worden bijgehouden. Als ik de protesterende ambtena ren hoor dan denk ik direct aan onze eigen oppas, die de dagen dat zij niet bij ons is in de zorg werkt. Als wij na een avondje bios thuis komen en door het raam naar bin nen kijken, zit zij steevast achter haar laptop de administratie bij te werken. Dat is werk dat binnen haar werktijd hoort te gebeuren, maar ze doet het liever op zaterdag avond zodat ze meer uren met de kinderen in haar zorggroep heeft. De behoefte aan menselijk con tact in de publieke sector is er ook bij de ontvangers. Afgelopen don derdag kwam de Raad van State met een ongevraagd advies aan de regering over het gebrek aan men selijk contact waar burgers zich aan storen als ze met de publieke sector in aanraking komen. Het gaat niet zozeer om scholieren, boeven of zieken, want voor hen lopen de mensen uit de publieke sector zich uit de naad. Het gaat om mensen die werk zoeken, een uitkering aan vragen of een rijbewijs willen ver lengen. Zij - wij allemaal eigenlijk- lopen te hoop tegen een steeds ver der geautomatiseerde overheid. Het overheidsloket wordt razendsnel digitaal, maar behalve voor simpele zaken vinden veel mensen het las tig en frustrerend om hun meer complexe vraag te formuleren en hun weg te vinden online. Zij wil len die kunnen bespreken met een mens aan de andere kant die met hen meedenkt. Mensen willen weer aan het echte werk toekomen: anderen van dienst zijn de kracht van iet nog niet goed be grijpt. In de zorg, onderwijs en bij de politie wordt te weinig geïnves teerd in het automatiseren van alle administratieve rompslomp. In het openbaar bestuur wordt het contact met de burger geautomatiseerd. Iet zou ons moeten bevrijden van wat niet essentieel is. De digitale infra structuur hoort weggewerkt aan de achterkant van alle processen, zodat docent, agent, zuster én de over heidsambtenaar er weer eens goed voor kunnen gaan zitten. Takeaway .com Signify ING Flitsen cht jaar geleden sleutelde Daan van Ren- Aselaar zijn eerste e-bike in elkaar. In het spreekwoordelijke schuurtje achter z'n ouderlijk huis. Nu staat hij met Wilco van de Kamp aan het roer van een onderne ming van 400 man als leider in een markt die uit z'n voegen blijft barsten. En ze zijn amper 30. Quote liet Daan met stip bin nenkomen in de lijst van jongste miljonairs in het land. Mesten ze dit varkentje verder vet om te cashen, zoals jonge ondernemers het graag doen? „Nee, we zijn zo jong dat we alle tijd hebben om aan onze uitdaging te werken. Die is: breng het zo ver mogelijk." De ondernemers komen allebei uit Nunspeet en dus was dat de meest logische plek om met een bedrijf te starten. Maar Nunspeet is tegelijkertijd de natuurlijke bi otoop voor de e-bike. Op weg naar Stella zie je al zo drie stelletjes rijden in dit oord van bossen, pannenkoeken huizen en overstekende zwijnen - in identieke regenkle ding uit de rekken van de ANWB en en twee identieke fietsen. Senioren met veel tijd en met een goedgevulde portemonnee. Zelfbewustzijn Nog veel meer van die stelletjes staan bij het van Stella, een pand van staal en glas dat met megaletters een groot zelfbewustzijn uitstraalt, niet van dat calvenistische dat Nunspeet ook tekent, van klein en stilletjes en doe maar normaal. Buiten staan veertig fietsen in het gelid voor klanten die ze vanmiddag komen halen. De eerste komen @sandraphlippen Echt contact Zijn er dan minder mensen in de Ik heb het gevoel dat de overheid Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant. O zaterdag 8 september 2018 De maaltijdbe zorger sloot de beursweek met mooie cijfers af. De biotechno- loog was de sterkste stijger bij de hoofdfond sen op het Dam rak. m De voormalige lichtpoot van Phi lips behoorde tot de grootste ver liezers in de AEX. De grootste bank van Nederland werd gisteren alsnog afgestraft voor de fouten uit het verleden. De omzet uit de verkoop van biologische levensmiddelen in Nederland is vorig jaar met 5 procent gestegen tot ruim 1,5 miljard euro. Dat blijkt uit cijfers van branchevereniging Bionext. Het Nederlandse cabinepersoneel van Ryanair wil in de laatste week van september actievoeren voor betere arbeidsvoorwaarden. Mora schrapt bijna honderd banen in het Belgische Mol. In totaal ver dwijnen 97 van de 187 banen bij de snackfabriek, zo heeft de eigenaar van Mora laten weten. E o c Fietsend Jelle Boonstra Daan van Renselaar (I) en Wilco van de Kamp. FOTO BRAM VAN DE BIEZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20