Joost de Nooijer Minister Schouten ziet toekomst in kringloopproductie Walcheren dolblij met bal van WesleySneijder Dat staat in de nieuwe landbouw- visie van het kabinet, die vandaag wordt gepresenteerd door minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. „De manier waarop we nu ons voedsel produceren raakt steeds verder uit balans", zegt de minister. „Het moet anders." Volgens Schouten kan Nederland de voedselvoorziening alleen vei ligstellen als wordt overgestapt op kringlooplandbouw. „We moeten immers voorkomen dat we bodem, water en grondstoffen uitputten en de temperatuur op aarde onaan vaardbaar verhogen." Bij kringlooplandbouw draait het erom dat boeren en tuinders de bo dem en natuur niet onnodig belas ten. Veevoer moet niet langer wor- Manier waarop we ons voedsel produceren raakt verder uit balans den geïmporteerd uit Zuid-Ame- rika, maar zoveel mogelijk zelf wor den verbouwd of uit de directe om geving van een boerderij komen. Ook moet meer dierlijke mest op het land komen, in plaats van che misch geproduceerde kunstmest. Het nieuwe beleid van Schouten betekent een grote verandering voor de agrarische sector. „Het is duidelijk dat de overgang naar kringlooplandbouw een ingrij pende keuze is die niet van de ene op de andere dag wordt gemaakt en die van velen bereidheid vraagt tot ingrijpende veranderingen." Schouten staat sinds haar aantre den onder grote druk - van milieu- én boerenorganisaties - om haar vi sie op de toekomst van de land bouw te geven. „Géén richting geven, is ook een keuze", zegt ze daarover. „Ik kan zitten afwachten en telkens ad hoe reageren als er iets gebeurt. Maar ik kan ook richting geven, vooruit kij ken. Dat doe ik nu." De visie - die achttien pagina's lang is - bevat geen concrete maat regelen. „Als de Tweede Kamer deze visie steunt, zal ik consequent zijn in de wet- en regelgeving die ik maak", zegt Schouten. „Mijn doel is dat Nederland in 2030 koploper is op het gebied van kringlooplandbouw. Daarvoor heb ik ook steun uit Brussel nodig. Ik wil meer zeggenschap krijgen in de besteding van Europees geld voor de agrarische sector." »P12, ZEELAND 2 Nieuwsmedia ZEELAND5 Landbouw moet op de schop Het kabinet wil dat de Neder landse landbouwsector op de schop gaat. Boeren moeten niet langer zo goedkoop mogelijk produceren, maar zorgen voor 'kringlooplandbouw'. Dat bete kent: koeien vaker in de wei, minder veevoer importeren en stoppen met kunstmest. Peter Winterman Den Haag —Carola Schouten, minister zaterdag 8 september 2018 18°C Lokaal een spatje regen en af en toe de zon pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 1168! 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1