Paul de Leeuw 'Leer 6-jarige al 112 bellen' 1449 19 In de Kamer namen ze me de maat over mijn eigen gewicht Op zoek naar het noorderlicht! Ik droom dat ik minister van Voeding ben. Alles wat met voeding te maken heeft, komt op mijn bordje. Dat interesseert me ook enorm. Als het gaat om suikers, koolhy draten, duurzaam of vegetarisch ben ik de man van het ministerie van Voeding. Mijn ambtenaren zijn mij enorm tot steun, want als minister ben ik een beginne ling. Dit is een droombaan en ik ga het tot een groot succes ma ken. Maar dan gaat het mis. Ik ben als genodigde te gast bij een in tiem samenzijn met alleen maar olijke mensen. We eten rijkelijk en drinken de beste wijnen. Ste ken sigaren op en nemen nog een klein likeurtje toe. En ik spreek de aanwezigen toe. „Hoe denkt u over onze dieet- cultuur?" wordt mij na mijn toe spraak gevraagd. „Eerlijk gezegd geloof ik daar niet in", is mijn antwoord. „Noem mij nou eens een persoon die een dieet heeft gevolgd en zich daaraan heeft ge houden. Vooral Amerika met al die dikke mensen is een failed- diet state." De wereld is te klein. Een mi nister van Voeding die opeens diëten af gaat vallen? Weight Watchers vindt dat ik gevaarlijke uitspraken heb gedaan en mijn verantwoordelijkheid daarvoor moet nemen. Janny van der Heij den gaat zich ermee bemoeien. Eva Jinek, Jeroen Pauw, Keu ringsdienst van Waren. Volgens iedereen weet ik niet waar ik het over heb. Als minister van Voe ding kun je niet opeens het lijnen in twijfel trekken. Dat is in Ne derland even populair als schaatsten in de winter. een grammetje vet aan het lijf vinden mijn uitspraken beneden alle peil, zo kan ik toch niet het ministerie van Voeding aanstu ren. Kamerleden met over gewicht, vooral bij de VVD, vinden mijn uit spraken misschien een beetje ongenuan ceerd maar er zit vol- j gens hen wel een kern van waarheid in. Want zeg nou zelf: welk dieet helpt nu echt? En blijf je slank als je eenmaal een dieet hebt ge volgd? Ik probeer de situatie nog te redden door met verschillende belangenverenigingen te bellen. Ook bel ik ambassadeurs van dik makende landen om mijn excu ses aan te bieden. Vooral de uit spraak over Amerika betreur ik. genoegen mee. Ik moet me in de Tweede Kamer verantwoorden en ga eerst even langs het Bin nenhofrestaurant om een broodje kroket te nuttigen. „Zou je dat wel doen?", wordt me ge vraagd. „Daar word je dik van. Oh nee, jij ziet niets in diëten." In de Kamer heb ik het zwaar. Steeds wordt aan mijn integriteit getwijfeld. Ook nemen ze me de maat over mijn eigen gewicht en daar kan ik niets tegenin bren gen. Ik wil met mijn opmerkin gen prikkelen, maar het komt lomp over. 's Avonds moet ik bij premier Rutte langs. Hij zit net een tosti te eten, met ketchup. „Wist jij dat ketchup helemaal niet dikma kend is?", vraag ik hem nog. Maar een antwoord blijft uit. „Paul", zegt de premier, „ik denk dat je je terug moet trekken. Je bent onge loofwaardig. Ook qua figuur. We moeten een dun iemand hebben die een feilloos politiek gevoel heeft. We denken aan Stef Blok." Op dat moment laat ik een vette boer en schrik ik wakker. Een kwart van de kinderen tussen de 6 en 8 jaar weet niet hoe ze 112 op de telefoon van hun ouders moeten intoetsen. En iets minder dan de helft van hen heeft nog nooit be sproken wanneer ze het noodnum mer moeten bellen of kan zich dat niet herinneren. „Verrassend", zegt woordvoerster Belinda van der Gaag van het Rode Kruis. „Kinderen weten al op heel jonge leeftijd hoe ze een YouTube- filmpje moeten aanzetten, maar le ren niet hoe ze moeten handelen in noodgevallen. Wij adviseren ouders om dit al vanaf het zesde jaar met je kind te oefenen." Het Rode Kruis hield een en quête onder 565 jongeren tussen de 6 en 12 jaar en brengt de resultaten vandaag, op Wereld EHBO-dag, naar buiten. Met de kennis van de 8- tot 12- jarigen bleek het iets beter gesteld. Al had nog steeds 30 pro cent van hen nooit thuis of op school besproken wanneer ze alarm moeten slaan. Irma Joosse, die al negen jaar op de 112-meldkamer in Rotterdam werkt als centralist, verbaast de uitkomst niks. „Ik heb zelden een kind aan de lijn. Het komt bij veel ouders niet op om dit te bespreken met hun kind, maar ik zeg: doe het wél. De meeste ongelukjes gebeuren in huis." Als kinderen tóch bellen, is de communicatie gek genoeg snel ler en beter dan met volwassenen, zegt ze. Kinderen geven veel makkelijker antwoord en volgen instructies meestal snel op. Bij volwassenen hoor ik nog al eens: 'Hou nou maar op met vragen stellen en stuur een ambulance.' Bovendien hebben zij de neiging om veel meer details te vertellen, die niet per se nodig zijn." Joosse stelt dezelfde vragen aan volwassenen en kinderen - wat is het adres, wat is er precies aan de hand, enzovoort - maar varieert in de manier waarop ze haar beller ge ruststelt. „Als een kind in tranen is, geef ik meestal een complimentje. Dan zeg ik: heel knap dat je gebeld hebt. Ik ga je helpen, maar ik ga nu eerst een paar heel belangrijke vra gen stellen." Een tijdje geleden had ze een 5-jarig meisje aan de lijn, haar jong ste beller tot nu toe. Haar moeder was flauwgevallen. „Ademt mama?", vroeg ik. Ze kon dat con troleren door haar oor heel dicht bij de mond van moeder te houden. Ze volgde mijn instructies goed op." Drie procent van de kinderen heeft wel eens voor de grap 112 ge beld. Volgens Joosse gebeurt dat meestal in de vakantieperiodes. „Dat is niet zo netjes, zeg ik dan. Je houdt de lijn bezet terwijl er iets heel ergs gebeurd kan zijn. Soms bellen ouders later nog terug om hun verontschuldigingen aan te bieden." Wie voor de grap 112 belt, krijgt een waarschuwing van de politie. Kinderen kunnen een taakstraf krijgen, volwassenen riskeren een celstraf tot drie maanden. pharosreizen Vanaf 12-daagse rondreis Noorwegen met de Hurtigruten Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl zaterdag 8 september 2018 PC e Veel parlementariërs zonder Maar de politiek neemt er geen Leer kinderen al vanaf hun zesde in welke situaties zij 112 moeten bellen. Die oproep doet het Rode Kruis aan ouders. Uit een peiling van de hulporgani satie blijkt dat veel jonge kinde ren niet weten hoe en wanneer zij alarm moeten slaan. Hanneke van Houwelingen Rotterdam De meldkamer van de politie in Driebergen. De centralisten hebben zelden een kind aan de lijn. Ouders zouden wel met hun kroost moeten oefenen, adviseert het Rode Kruis. FOTO MARCO OKHUIZEN Het landschap is zo schitterend en onge rept datje weinig anders kunt dan er met open mond van genieten. Via de Poolcirkel, op zoek naar het noorder licht. Overdag genietje van een onwaar schijnlijk puur winterlandschap. En 's avonds maak je kans om onder de hel dere sterrenhemel getuige te zijn van het magische poollicht. Je logeert aan boord van de beroemde Hurtigruten- postboot o.b.v. volpension. De schepen van de Hurtigruten zijn al 120 jaar het bindmiddel tussen Noord- en Zuid- Noorwegen en vervoeren vracht én pas sagiers naar de soms afgelegen haventjes langs de Noorse kust. Inbegrepen retourvlucht met KLM Amsterdam- Bergen inde G klasse transfer van luchthaven naar Hurtigruten schip JTOVAKANTIES Meer informatie: Ga voor Op zoek naar het noorderlicht naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl838 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18642. Siemkjer Sundsvall ZWEDEN jöteborg Prijzen Dit is één van die reizen die je eens in je leven gemaakt moet hebben. Met de historische Hurtigruten-postboot door de ongerepte winterwereld van de Noorse fjorden, de Lofoten en de Noordkaap. 17/11/18 1449 1619 02/12/18 1589 1759 09/01/19 1539 1729 22/02/19 1799 2049 08/03/19 1779 1919 Prijzen in p.p. op basis van een bezetting van 2 personen. Kijk voor overige prijzen op www.pharosreizen.nl. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). Vertrek: 17 november 2018 t/m 8 maart 2019 inclusief retourvlucht Amsterdam-Bergen vaar mee op de historische Hurtigruten-postboot maak kans om het noorderlicht te zien Hurtigruten Bergen- Kirkenes-Bergen voor tweepersonen llxovernachting in een tweepersoons binnenhut o.b.v. volpension transfer van Hurtigruten schip naar de luchthaven reisbeschrijving Binnenhut Buitenhut Stockholm Norrköping

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19