Politie gaat weekend staken: de 'heftigste politieactie ooit' II 17 O e^ss Volgens de drie gezamenlijke poli tiebonden zal de oproep ttgeen- spoedgeenpolitie grote gevolgen heb ben voor het land. Gesloten politie bureaus, geen ondersteuning bij voetbalwedstrijden en andere grote evenementen, geen toezicht in uit gaansgebieden. Tijdens het actieweekend wordt alleen het hoogst noodzakelijke po litiewerk opgepakt. 112 blijft bereik baar en politie blijft optreden in ernstige gevallen als geweld, heter daad, berovingen en levensbedrei gende situaties. „Het is de heftigste politieactie ooit", aldus Jan Struijs van de Ne derlandse Politie Bond (NPB). „We hebben nog nooit eerder zo'n grote actie gevoerd." Het protest wordt harder omdat er nog steeds geen goed bod ligt van de korpsleiding en de minister, aldus Struijs. Volgens hem zijn de politiemen sen het 'helemaal zat'. „Zo schiet het niet op." Volgens Struijs spreekt de minister hoopgevende woorden uit, maar levert dat tot op heden nog niks tastbaars op. Tijdens #geenspoedgeenpolitie worden alleen de hoogst noodzake lijke meldingen opgepakt. „Maar bij twijfel nemen we geen risico", zegt Struijs. Voor overlast, aanrijdingen of burenruzies hoeft niemand te bellen. Actiebereidheid De bonden hebben vertrouwen in het aantal agenten dat gehoor zal geven aan de oproep. „De actiebe reidheid is hartstikke hoog." Ook zegt Struijs dat burgers begrip heb ben voor de lopende cao-acties. „Ze snappen dat het ook om hun veilig heid gaat. Ze vertellen mij dat ze al enige tijd niet eens meer fatsoenlijk aangifte kunnen doen." De politiebonden ACP, ANPV, NPB en VMHP voerden de afgelo pen weken actie om betere arbeids voorwaarden af te dwingen. In juli verwierpen de bonden het nieuwe cao-voorstel met een loonsverho ging van 7 procent. De agenten zijn met de politietop en het ministerie in conflict over zaken als werkdruk, arbeidstijden en de organisatie. Het ministerie zegt bekend te zijn met de aangekondigde actie. „We bestuderen deze aanzegging", aldus een woordvoerder. nemers. Andere banken, die eve neens grote risico's hadden geno men, werden wel overeind gehou den met overheidsgeld, in de hoop financiële markten te stabiliseren. Maar de regering Bush lag al onder vuur vanwege die reddingsacties. Ben Bernanke, destijds de baas van de Centrale Bank, stelde later dat het simpelweg onmogelijk was geweest om Lehman te redden - iets waar niet iedereen van overtuigd is. Sollicitaties Toen het mis ging, zat Lynn Gray met haar handen in het haar. Ze was al 59 en werkte in het vastgoed. Wie zou haar aannemen middenin een crisis die was ontstaan door proble men op de woning- en hypotheek markt? Haar dochter ging studeren en de verzekeraar van haar moeder vergoedde de thuiszorg die ze nodig had niet langer. Op haar honderden sollicitaties kwam geen antwoord. Met hulp van de stad New York, die plots te maken had met duizenden werkloze bankiers, begon ze een bedrijf als recruiter, dat ze nog runt. „Mijn eerste idee was om met een aantal vrouwen een investerings firma op te richten. Ik nodigde ze uit voor lunch in de goedkoopste tent die ik kon vinden, want we hadden geen idee of we ooit nog een dollar zouden verdienen. Het was eng. Ik herinner me hoe ik bij de Starbucks koffie kocht voor de dakloze man voor de deur, omdat ik dacht: bij de gratie gods, dat zou ik kunnen zijn. Het eerste jaar heb ik een flink deel van m'n pensioengeld opgemaakt. Kleren kocht ik niet." Uiteindelijk konden sommige bankiers terecht bij Barclays, dat later tóch een flink deel van de Wat me dwarszit, is dat vergeten wordt dat het zo'n geweldige plek was om te werken failliete bank kocht. Grimeh vond een baan bij een andere bank, Stan dard Charter, waar hij een prima car rière had, al zegt hij het zelf, zij het tegen een lager salaris dan hij in de Lehman-jaren gewend was. Niet ie dereen kwam zo goed terecht. Larry McDonald kent collega's die hun huis moesten verkopen en het zich nooit konden veroorloven terug te keren in New York. „Sommigen run nen een restaurant, aardig wat ex- collega's doen iets met cryptovaluta." Zelf was hij net voor de val bij Lehman weggegaan, en schreef hij een boek over de arrogantie die hij er had gezien. Waarschuwingen waren genegeerd - dat leidde tot de crash, schreef McDonald. Hij geeft tegen woordig met zijn bedrijf Bear Traps Report advies over risico's die tot een volgende Lehman kunnen leiden. „We leren van fouten, maar ze heb ben de neiging hun lelijke hoofd weer ergens anders omhoog te ste ken." Het gaat mede dankzij stren gere regelgeving goed met de ban ken, maar nu ontstaan nieuwe pro blemen met de handel in torenhoge overheidsschulden, legt hij uit. Donderdag, 15 september, denkt Mo Grimeh vooral aan de 'familie' die hij tien jaar geleden verloor. Hij gaat naar een reünie van oud-col lega's, net als Gray. „Echt niet om de val van Lehman en de economie te vieren - we vinden het gewoon fijn elkaar te zien. We hebben samen hard gewerkt", zegt zij. „Wat me dwarszit, is dat vergeten wordt dat Lehman zo'n geweldige piekwas om te werken. Men sen bleven er soms wel dertig jaar- daar was een re den voor. Ik mis mijn Lehman- vrienden nog al tijd." Vanaf 469,- p.p Ga naar pzc.nl/rondreizen zaterdag 8 september 2018 Lehman Brothers in Londen in 2008. FOTO REUTERS Agenten gaan wat de politievak bonden betreft van vrijdagavond 14 september tot zondagnacht 16 september staken. Alleen voor spoedeisende zaken komen zij in actie. Elise van Joolen Amsterdam - Lynn Gray in samenwerkii Compleet verzorgd de wereld ontdekken Met Nederlandssprekende reisleiding Gegarandeerde vertrekken Gemiddelde klantbeoordeling 8,3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17