16 Ze werden het gezicht van de crisis: werknemers van Lehman Brothers die in 2008 met dozen vol spullen op straat werden gezet. Ze missen Lehman nog steeds. Recordverlies maar', zei hij." Alsof er iemand dood was - zo voelde het, zegt ze. „Het be- drijfwas dood." Mo Grimeh voelde vooral trots, toen de wereldpers zich op de stoep verzamelde om het meest omvang rijke faillissement in de Amerikaanse geschiedenis te aanschouwen. Zijn vrouwelijke collega's verzamelden alle schoenen onder hun bureau, maar hij nam alleen een bord met het Lehman-logo mee naar huis. Hij stak het triomfantelijk in de lucht toen hij met een bataljon fotografen werd ge confronteerd. Hij maakte hij het overwinningsteken. „Die kleuren, het donkergroen, ik hield ervan." Binnen kwam wijn op de bureaus, een fles tequila werd gesignaleerd. Bankiers rookten op de werkvloer. „Alles wat niet was toegestaan, was ineens oké", zo herinnert Grimeh zich de chaos. De onzekerheid was groot. Velen verloren niet alleen hun baan, maar ook hun spaarpot. Het was op Wall Street de gewoonte om een deel van je beloning in aandelen van de eigen bank te krijgen. Die wa ren plots waardeloos. Grimeh verloor 'een paar jaar aan inkomsten', Gray spreekt van 'een fortuin'. Er stond een beveiliger voor het kantoortje van managers, uit vrees dat werknemers iemand te grazen wilden nemen. Ze botvierden hun woede vooral op een portret van ceo Dick Fuld, dat een kunstenaar op de stoep voor het hoofdkantoor had ge zet. Iedereen mocht er wat op schrij ven. „Ik hoop dat zijn villa veilig is", schreef een cynische ondergeschikte. Fuld was in dat laatste weekend blijven bellen, in de hoop toch nog een koper te vinden, desnoods in het Midden-Oosten of Korea. Maar het was te laat: de ceo en zijn team kre gen de schuld van het fiasco. Hij had veel eerder moeten ingrijpen, was de kritiek. Voormalig vicepresident Larry McDonald: „Bij Lehman waren 24.000 mensen geld aan het verdie nen, en acht mensen verloren het." Ex-'Lehmanites' vragen zich tien jaar later af waarom de Amerikaanse overheid niet bijsprong, een vraag die ook is gesteld door experts en waar- Lynn Gray was in Central Park net over de finish ge komen van de jaarlijkse hardloopronde om geld in te zamelen voor onderzoek naar borstkanker toen haar telefoon ging. Het was een zondag in septem ber, ze stond nog langs het parcours in het park, en haar baas hing aan de lijn. Lehman Brothers, de bank waar ze werkte als onderdirecteur in de vastgoedtak, zou verkocht worden. Zij moest naar kantoor komen. Ver trouwelijke documenten over alle deals die haar afdeling had gesloten, stonden op haar computer. Ze moest gegevens verzamelen voor de koper. Bank of America, Barclays - die na men van potentiële redders gonsden dat weekend door New York. Gray haastte zich naar huis, nam een douche, wandelde naar het hoofd kantoor van Lehman aan Seventh Avenue en begon kopietjes van de data uit te printen. Tot haar baas het kantoor binnenstapte. Stop maar, zei hij. De koop was afgeblazen. Het Britse Barclays was afgehaakt, omdat toezichthouders in Londen niet in stemden. Als er in het komende uur geen oplossing werd gevonden voor de enorme verliezen van Lehman, was het voorbij met de bank, kreeg ze te horen. Verslagen ging ze naar huis. Surrealistisch was het, zegt Mo Grimeh, destijds hoofd opkomende markten bij Lehman en die avond juist naar kantoor gekomen. De eer ste collega's vertrokken daar met do zen vol persoonlijke spullen. Ze wer den het gezicht van de wereldwijde bankencrisis. „We wisten niet of we op maandag het gebouw nog wel in konden. We wisten niet eens of we elkaar nog zouden zien. We hoopten dat er toch nog een oplossing zou ko men, dus we bleven tot laat hangen." Middenin de nacht - slapen deed ze weinig - las Lynn Gray in een e-mail dat Lehman echt faillissement had aangevraagd. Om 6.00 uur ver trok ze toch maar naar kantoor, met honderden collega's. Ze haalde koffie bij de straatverkoper voor de deur en schonk hem het wisselgeld van haar biljet van 20 dollar - zonder Lehman zou hij zijn klandizie verliezen, wist ze. „Ik pakte bij de ingang twee vrou wen vast, ik kende hen helemaal niet, en begon te huilen." Geld geblokkeerd Het eerste wat ze deed: een Linked- In-groep voor collega's aanmaken. Niemand wist of e-mailadressen van Lehman zouden blijven werken. Bankrekeningen waren al geblok keerd. Twee collega's waren op reis in Japan en konden hun creditcard niet meer gebruiken. Een derde collega die op kosten van de zaak van Los Angeles naar New York verhuisde, zag een vrachtwagen met al zijn be zittingen ergens in Arizona stranden. De verhuizers wilde niet verder rij den, omdat ze niet wisten of ze wel betaald zouden krijgen. Gray herinnert zich nog goed hoe een dakloze man haar later die dag om een dollar vroeg. Toen zag hij haar groene Lehman-tas. „'Oh, laat We wisten niet of we het gebouw nog in konden. We wisten niet of wel elkaar nog zouden zien -Mo Grimeh BANK FAILLIET zaterdag 8 september 2018 Karlijn van Houwelingen New York Lehman Brothers is het grootste slachtoffer van de kredietcrisis die Amerika, en later Europa, jaren in de greep hield. In de eerste negen maanden van 2008 leed Lehman een verlies van meer dan 6 miljard euro op de hypo theekportefeuille. Op 9 september 2008 kelderde het bedrijf 40 procent in beurswaarde toen een record- verlies over het derde kwartaal be kend werd ge maakt. De dood steek volgde kort erna toen bleek dat Lehmans bezit tingen 60 tot 70 miljard dollar min der waard waren dan gedacht. Er was geen redden meer aan. Op 15 september 2008 vroeg de bank sur seance van beta ling aan. Mo Grimeh nam geen spullen mee, alleen een bord. „Het donker groen, ik hield ervan." FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16