Hardwell stopt: 'Meer dj's gaan voorbeeld volgen' 12 Koeien vaker de wei in, minder veevoer uit het verre buitenland en kunstmest in de ban. De landbouwvisie van minister Carola Schouten is ingrijpend voor boeren én consumenten. „We lopen nu tegen grenzen aan." INTERVIEW CAROLA SCHOUTEN De melk veehouder werkt meer samen met de akker bouwer Kringlooplandbouw. Dat is het toverwoord waarmee minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit de agrarische sector wil hervormen. „We gaan een beetje terug naar de ouderwetse boeren wijsheid", vertelt ze. „De manier waarop boeren lange tijd gewend waren om te produceren, al was dat op een kleinere schaal. Dat kunnen we ook in deze tijd." Bent u geen boer? Stop dan niet met lezen. „Mijn visie is voor heel Nederland, niet alleen voor agra riërs", zegt Schouten. „Ook voor consumenten. Zien wij nog waar ons eten vandaan komt? Waarderen we dat en zijn we bereid om een prijs te betalen waardoor boeren en tuinders hun werk kunnen blijven doen? Daar moeten we écht over nadenken." „In de landbouw draait het nu om productie tegen zo laag mogelijke kosten. Daar moeten we vanaf. Het moet gaan om zo efficiënt mogelijk gebruikmaken van grondstoffen. Dat betekent voor een melkveehou der dat hij zijn veevoer niet meer importeert uit Zuid-Amerika, maar gebruikmaakt van reststromen. Denk bijvoorbeeld aan de bladeren van suikerbieten. Die blijven nu op het land liggen, maar je kunt ze ook ge bruiken als veevoer. Dat betekent dat de melkveehouder meer gaat samenwerken met de akkerbouwer in de buurt. Die laatste kan op zijn beurt de mest van de melkveehouder gebruiken om z'n akkers te bemes ten. Daardoor is minder kunstmest nodig. Zo creëer je een duurzame en gesloten kringloop, zo lokaal mogelijk." „Na de Tweede Wereldoorlog moes ten veel monden worden gevoed en werd het motto in Nederland en Europa: we moeten zelf voor ons voedsel zorgen, koste wat kost. De prijs die we daarvoor betalen is dat boeren en tuinders nu voortdurend onder druk staan om zo goedkoop mogelijk te produceren. De marges zijn laag. Het is soms hard werken voor heel weinig. We putten de bo dem uit en zetten bestrijdingsmid delen in om de productie omhoog te duwen. Daardoor lopen we nu tegen grenzen aan. Als je van dingen te veel hebt, ontstaat er onbalans." „Dat hoeft niet per se. Het uitgangs punt is om de kringloop te sluiten, met minder uitstoot van broeikas gassen. We willen dit doen met de dieren die we hebben. Krimp is niet het doel." het kan ook breder. Bepaald veevoer zal niet alleen uit Nederland komen, maar ook uit andere Europese lan den. Ik denk dat in eigen land nog veel winst te behalen is. Grote bier brouwers produceren bierbostel, een eiwitrijk restproduct dat zeer geschikt is als veevoer. Door meer gebruik te maken van dat soort rest stromen, kunnen boeren duurzamer werken." „Het leven als dj vergt te veel tijd om een normaal persoon te zijn", luidt de verklaring van Robbert van de Corput, zoals Hardwell in werkelijkheid heet. „Het voelt als een achtbaan die niet meer stopt." Molendijk was niet verbaasd over de aankondiging van Hard well, wiens laatste solo-optreden donderdag op Ibiza plaatsvond. Hij zal nog wel zijn AU Ages-show in de Ziggo Dome afmaken en optre den tijdens het Amsterdam Dance Event op 18 oktober. „Er zullen meer dj's gaan stop pen", voorspelt Molendijk. „Het is niet zo gek dat ze op een gegeven moment zeggen dat ze het even niet meer trekken. Soms is hun le ven onmenselijk." Molendijk, vanaf eind jaren 8o actief, draait nog steeds. Met oud- RTL-directeur Erland Galjaard vormt hij het duo Soulvation. Hij heeft de dj- en dancewereld zien veranderen. „De wereld is steeds meer opengegaan voor top-dj's. Een paar jaar geleden was draaien in China er nog niet bij. Nu is dat normaal. Dj's zijn altijd aan het toeren. De wedstrijd in de dj-top is steeds heftiger geworden. Voor iedereen die uit dat wereldje stapt, staan tien anderen te wachten om die plek in te vullen. De druk om te presenteren en blijven toeren is enorm. Het is bruut." In april van dit jaar stond de we reld even stil toen de jonge, suc cesvolle Zweedse Avicii een einde aan zijn leven maakte. „Ik wil hier wel voorzichtig mee zijn", bena drukt Molendijk. Avicii is niet het ijkpunt, want er zijn gelukkig verdomd weinig dj's die zelf moord hebben gepleegd. Maar veel dj's hebben wel een paar we ken thuis gezeten. Ik zelf ook. Als je die levens bekijkt, ook achter de schermen, dan is het niet zou gek dat er af en toe iemand omvalt." zaterdag 8 september 2018 PC 'Landbouw terug naar ouderwetse boerenwij sheid' Peter Winterman Den Haag Kringlooplandbouw, dat klinkt vaag. Wat is het? Waarom is dit nodig? Nederland telt 12,5 miljoen varkens en 4 miljoen koeien. Betekent kringlooplandbouw ook dat de veestapel kleiner moet worden? Maar misschien wel het gevolg? U wilt dat koeien de wei in gaan, terwijl veel veehouders daar nu geen ruimte voor hebben. Ook is er vaak te weinig grond om mest kwijt te kunnen en voldoende veevoergewassen te kweken. „De kringloop hoeft niet per se op lokaal niveau gesloten te worden, Is dit mogelijk zonder dat de vee stapel kleiner wordt en boeren Meer dj's zuilen de komende tijd gaan stoppen met toeren. Dat stelt dj Ronald Molendijk na het bericht van dj Hardwell, die gis teren zijn loopbaan voor onbe paalde tijd onderbrak. Dennis Jansen A Hardwell heeft aangekondigd te stoppen met touren. fotoanp kippa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12