Advocaat verdachte moet zwijgen boldErmEin.nl Boek nu de voordeligste najaarsreizen! balderman.nl ANVR 10 1 MOORD NICKY VERSTAPPEN RECONSTRUCTIE Advocaat Gerald Roethof baalt van het spreekverbod, hij noemt het 'niet in balans' dat politie, justitie en de familie van Nicky veel over de zaak naar buiten hebben gebracht, maar hij dat nu niet mag: „Een zaak heeft altijd twee kanten. Op dit mo ment heeft u pas één kant van de zaak gehoord en mag ik u niks ver tellen over de andere kant." Daar door blijft onduidelijk hoe Brech zich opstelt tijdens de gesprekken. Volgens Peter R. De Vries, die de familie van de vermoorde Nicky Verstappen bijstaat, wekt de advo caat van Brech de in druk dat hij de ver denking van justitie niet onderschrijft: „Zijn hele toonzet ting is: er wordt van alles geroepen, ik wil er wat tegenin brengen." Als de rechter- fotoanp commissaris beper kingen oplegt, mag een verdachte geen contact met de buitenwereld hebben, slechts met zijn advocaat. Ook kan Brech geen krant lezen of televisie kijken. Hij wordt afgezonderd van andere ge detineerden. De 55-jarige man uit Simpelveld zit de komende twee weken in voorarrest. Daarna kan de raadka mer van de rechtbank bepalen of het voorarrest wordt verlengd, met maximaal negentig dagen. Brech wordt verdacht van be trokkenheid bij de dood van de 11- jarige Nicky Verstappen in 1998. Toen Jos Brech de nacht na de vondst van Nicky Verstappen langs de plaats delict fietste, beweerde hij folders voor de scouting rondte brengen. Had de politie eerder door dat verhaal heen kunnen prikken? 'Post? Daar woont toch niemand!?' Hij heeft er een naar gevoel bij. Je roen Severs houdt in de nacht van 12 augustus 1998 de wacht bij de vindplek van Nicky Verstappen, aan een verlaten weg aan de rand van de Brunsummerheide, een uit gestrekt natuurgebied in Zuid- Limburg. De jonge marechaussee vindt het vreemd dat een fietser meerdere keren over deze verlaten bosweg rijdt. Hij vraagt de man te stoppen en vraagt naar zijn naam. „Jos Brech", klinkt het. De dan 35-jarige Brech beweert fol ders voor de scouting rond te bren gen. Dat doet hij liever 's nachts, om de zomerse hitte te vermijden. Marechaussee Severs ver trouwt het niet en no teert Brechs naam, die zo belandt in één van meest geruchtmakende moorddos- siers van Nederland. Toch zal het nog twintig jaar duren voordat Brech als hoofdverdachte boven komt. De politie doet bij de scou ting wel navraag over de passant op de fiets, maar daar zeggen ze iets als: zo is onze Jos. Een beetje een vreemde vogel. Het verhaal wordt geloofd en zo blijft Brech steken in de categorie passanten, die tot vorig jaar elk dna-onderzoek ontloopt. Jos Brech (1962, Venlo) is in de ja ren 90 een populaire leider van de verkenners, de jongens van 10 tot 14 jaar bij de Heerlense scoutingver- eniging Weiten, een 'dorpse club' aan de rand van de voormalige mijnwerkersstad. Brech is geduldig, zeggen jon gens uit de groep, nu allemaal ach ter in de 30. Hij weet werkelijk al les van kampvuren, eetbare plan ten, pionieren en tenten opzetten. Geen van hen heeft slechte ervarin gen. „Ik kende geen beter staflid", zegt Rik. „Hij heeft ons echt heel veel geleerd. Hij bleef altijd rustig, legde alles uit, heel prettig." Dus is de schok gigantisch als de voorma lige scouts op 22 augustus van dit jaar horen dat Brechs dna op Nicky's kleren gevonden is. „God verdomme, dat is Jos!" roept Nico, een andere verkenner, uit bij het zien van zijn foto's. In de weken die volgen, vallen bij oud-stafcollega's en -scouts lang zaam puzzelstukjes op hun plaats. Nico: „Die oude zedenzaak, dat hij nog bij zijn moeder woonde. Dat hij bij een kinderopvang werkte en naar Polen ging. Het is bizar." En, zeggen de scouts: de Bruns summerheide en camping De Hei kop, waar Nicky Verstappen 's nachts is overrompeld, is bekend gebied voor natuurkenner Brech. Het honderden hectares grote ge bied is een favoriete uitvalsbasis voor scoutingclubs uit de regio. „Jos z'n dna ligt door het hele bos!", zegt Marije, die jarenlang samen met Brech de verkenners begeleidde bij Weiten. „Hij kwam er geregeld voor een spokentocht of een speur tocht." Jos z'n dna ligt door het hele bos! Hij kwam er geregeld voor een speurtocht Maar wat Brech verder bezig houdt... zelfs na jaren weten ze bij Weiten amper iets van diens privé- leven. Had hij een relatie? Andere hobby's? Werk? Als lid van een teruggetrokken gezin in Simpelveld, een kleine ge meente vlakbij Heerlen, vallen de Brechs op omdat ze geen Limburgs spreken. Vader Johan is tuinder, komt uit Eindhoven. Jos zit als kind op de katholieke turnvereniging in 8-daagse najaarsreis Bijzonder Moravië, Blansko 359,- 8-daagse najaarsreis Zwitserse Alpen, en Mont-Blanc Express Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! scr excursie rei zen zaterdag 8 september 2018 .PC De advocaat van Jos Brech mag voorlopig niet publiekelijk spre ken over de zaak-Nicky Verstap pen. De verdachte blijft in be perkingen, zo besloot de rech- ter-commissaris gisteren in Eindhoven, waar Brech wordt gehoord. Gerald Roethof. Verklaring Jos Brech deugde toen al niet Amstenrade Hoensbroek Scouting Nuth Nufh Brunssum Niels Klaassen Koen Voskuil Heerlen/Rotterdam S de Brunssummer- heide Lichaam Nicky A76 A79 Voerendaal Landgraaf Eygelshoven HEERLEN Scouting Weiten Vrusschemig Kerkrade Ubachsberg Woning Jos Brech 1 km Simpelveld Monumentje voor Nicky op de Brunssummerheide. fotoanp - Scout Marije 8-daagse najaarsreis Gardameer, Verona en Venetië 8-daagse najaarsreis Venetië 8-daagse najaarsreis Lutago, Zuid-Tirol 8-daagse najaarsreis Wenen, de muziekstad bij uitstek LIGH^^HNCU E** Vertrekdata 13,22 okt. Vertrekdatum 13 o kt. Vertrekdatum 22 okt. Vertrekdata 13,22 okt. Vertrekdata: 13, 22 okt. Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Vertrekdata: 5,12,19 okt. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10