achtergrond alleen het geruis van een snelweg. Een dame uit Oklahoma, in trainingsbroek en lichtgeel T-shirt met Santa Claus erop, komt de volgende ochtend een praatje maken. Ze heet Peggy, is begin 60 en in haar eentje met een RV op pad voor een bluesfestival een stadje verderop. Ze komt hier vaker; genoeg te doen in Clarksdale voor een bluesfan. Terwijl ze naar wat campers wijst, vertelt ze dat op dit trai lerpark ook mensen bivakkeren die voor enkele maanden ver van huis aan het werk zijn en mensen die hun huis niet meer kunnen betalen. Clarksdale, dat een beetje stoffig aan doet, is niet alleen de geboorteplaats van de blues. Hier stond ook de wieg van legendarische bluesmuzikanten als Muddy Waters en John Lee Hooker en van soulgiganten Sam Cooke en Ike Turner. Overal op straat staan borden met hun geschilderde portretten. Robert Birdsong, een lokale bluescat met vishoedje, minipaardenstaart en witte sokken onder zijn korte broek, wijst om zich heen. Ook hij is hier ge boren, maar hij is gebleven en heeft zich verdiept in de (muziekgeschiede nis van het stadje. „Zijn jullie al in Club Ground Zero geweest? Good. En in het Delta Blues Museum?" Birdsong knauwt er lustig op los: „Kom anders even mee naar The New Roxy. Dat was vroeger een bioscoop, nu is het een ex- pocenter, concertzaal en bar ineen. En heb je The Crossroads al gezien?" Hij vertelt dat Robert Johnson op dit kruispunt van Route 61 North en South zijn ziel aan de duivel verkocht om de blues te kunnen spelen. Graceland De camper krijgt de sporen richting Memphis, Tennessee, voor de rock-'n- rolljaren van Elvis. Onderweg: einde loze katoen- en pindavelden. De camping ligt pal naast de ingang van Graceland, het landgoed waar Elvis tot aan zijn dood woonde. Tijdens de rondgang door zijn villa blijkt maar weer dat goede smaak een relatief be grip is. Sommige ruimtes zijn monster lijk ingericht, met als hoogtepunt de van top tot teen met druk gedecoreerde stof behangen biljartkamer. De boven verdieping is niet te bezichtigen. De badkamer waar The King in 1977 op het toilet de geest gaf, krijg je niet te zien. Maar Memphis is meer dan Elvis. In Beale Street, de hoofdstraat vol clubs en eettenten, is het elke avond bal, met vrolijk uitgedoste mensen, straatmuzi kanten en groepjes feestvierders. Swin gende soul en blues klinken uit de vele gelegenheden. Op straat geven donkere jongens en meisjes hun dansjes ten beste; bluesgigant B.B. King heeft er een restaurant nagelaten. Redneck Van Memphis gaat het door naar Nashville, hoofdstad van de country - die andere muzieksoort waaraan rock- 'n-roll schatplichtig is. Tijdens de cam- perrit reist de muziek op de radio mee. In Georgia en Alabama hoor je hiphop en urban pop, onderweg in Mississippi blues, bluesrock en rock-'n-roll en van Tennessee naar Nashville nemen coun try, countryrock en bluegrass bezit van de ether, aangevuld met redneckmelo- dietjes. Het Lake Side Camping Resort, op ongeveer een kwartier rijden van de stad, is een mooie slaapplaats. In het Country Music Museum wordt de ontstaansgeschiedenis van country and western aanschouwelijk gemaakt met behulp van filmpjes, foto's, muziekjes en artefacten als de piano van Johnny Cash (die in Nashville ook een eigen museum heeft), de nudiesuitv an Gram Parsons en het jasje van Dolly Parton op een rondborstige paspop. Wie alles tot zich wil nemen, is een paar uurtjes zoet. Dolly Parton heeft in Dollywood, het door haar opgerichte pretpark in The Great Smoky Mountains, trouwens ook een eigen museum. De skyline van Nashville wordt ge- domineerd door het AT&T-gebouw - in de volksmond Batmanbuilding ge noemd, vanwege zijn vorm. Het stads centrum heeft veel weg van een pret park. Broadway, de uitgaansstraat van Nashville, is volgebouwd met honky- tonks: cafés waar voor de open ramen countryrockmuzikanten met hun rug naar de straat een enorme hoeveelheid lawaai produceren, aangemoedigd door het publiek. Wie in het centrum buiten een praatje wil maken, moet schreeu wen om boven het lawaai uit te komen. En overal die sticker op de deur: no guns allowed inside. Bovenop die bak herrie uit de honky- tonks komt nog een laag decibellen: de bierfiets. Er rijden er zo'n vijftien rond, bijna allemaal bevolkt door joelende jongedames met wapperende haren, korte broekjes en cowboylaarzen: ba- chelorettes. Nashville is dé plaats om als bruid je vrijgezellenavond te vieren. Wie het fietsen te veel werk is, regelt een beer truckeen pick-upwagen met vaten bier waaruit slangetjes komen die je direct in je mond kunt steken. Kogelhulzen Behalve uitgaansgelegenheden en sou venirwinkels met redneck-memorabi- lia (denk: kogelhulzen) bevinden zich op Broadway tientallen winkels met maar één product, in talloze varianten: de cowboylaars. Drie paar halen, één betalen. Gezellig, die drukte en muziek, maar vermoeiend. Terug naar de camper dus met Lyft, de plaatselijke variant van Uber. Even chillen met nog een glaasje bij het meer. Het enige geluid dat daar nog klinkt, is van het ritselende gebla derte en klotsend water. De camper Via travelhome.nl vraag je eenvou dig huurprijzen op voor regio, data en camper type. Dit maga zine reisde in het najaar in een camper van ge middeld formaat met airco, toilet en douche en betaalde voor een week 1035 euro, plus 40 euro boekings kosten. De campings De campings kosten 20 tot 25 dollar per voer tuig per nacht, in clusief hook-up met elektriciteit en wateraanslui ting. Het sanitair en andere voor zieningen op de campings loopt uiteen van Spar taans tot luxu eus. Onze reisreporta ges kunnen (deels) door der den zijn betaald. Deze hebben geen invloed op de tekst, foto's en vormgeving. CUMBER-LAnP FLORENCI MEMPHIS CLARKSDALE TUPELO TLANT* MISSISSIPPI ALAPAMA 421 zaterdag 8 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 108