Eis: cel voor dealende oud-Terneuzenaar Vlaamse leerkrachten voor de klas op Zeeuws-Vlaamse basisscholen 3 Julian Nissan (19) Jorge Ortega (22) Ariel Teo (20) Victoria Claudino Bastos (19) PALESTINA MEXICO SINGAPORE BRAZILIË MIDDELBURG Tegen de 34--ja rige A. el H. uit Den Haag is giste ren een gevangenisstraf van tien maanden geëist. Hij wordt ver dacht van het handelen in hard drugs toen hij nog in Terneuzen woonde, in april en mei van dit jaar. De zaak tegen El H. diende voor de rechtbank in Middelburg. De helft van de geëiste celstraf (vijf maanden) is voorwaardelijk. Daarnaast kondigde officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk aan hem te zullen 'plukken'. El H. erkende naast zijn handel in cocaïne ook de laatste twee we ken in heroïne te hebben gehan deld. „Als ik dat niet deed, dan zouden de afnemers mij niet meer bellen, hadden ze mij beloofd", zo verklaarde hij. „Ik moest daarom wel." Dure huurwagen Verder beweerde El H. dat hij was gaan dealen omdat zijn uitkering niet genoeg was om zowel zijn huur als zijn huurwagen te beta len. Alleen het laatste kostte hem al 1500 euro voor twee maanden. En die auto had hij weer nodig om in Den Haag drugs in te slaan. „Auto huren? Voor naar Den Haag? U had ook gewoon de bus en de trein kunnen nemen", vond Suijkerbuijk. De uitspraak in de zaak is op 20 september. De basisschoolbesturen zetten het afgelopen jaar advertenties in lokale nieuwsbladen in de grensregio en op sociale media. „Voor Vlaamse le raren zijn sommige scholen in Zeeuws-Vlaanderen dichterbij. Bo vendien krijgen ze in Nederland vaak sneller een vaste aanstelling en zijn de arbeidsvoorwaarden iets gunstiger. Daarom is het aantrekke lijk voor ze om hier te komen wer ken", zegt Levien Hamelink, direc teur van scholenkoepel ProBaz. Vakmensen De Vlaamse leerkrachten vormen nu één procent van het totale per soneelsbestand, maar als het aan Hamelink ligt, worden nog meer docenten van over de grens aange trokken. Daarmee hoopt hij dat het lerarentekort teruggedrongen kan worden. „De ervaringen zijn heel positief. Het brengt iets goeds te weeg. Je kijkt ook figuurlijk eens over de grenzen heen. Natuurlijk moeten de Vlaamse leerkrachten wel even wennen, maar de verschil len zijn overbrugbaar. Het zijn vak mensen." De basisschoolbesturen in Zeeuws-Vlaanderen werken nauw samen bij de werving van nieuwe leraren. „We vissen allemaal in de zelfde vijver. We willen concurren tie voorkomen", legt Hamelink uit. „Alle schoolbesturen hebben een tekort aan leraren, maar soms is er door de krimp op één school te veel personeel. We kunnen elkaar hel pen waar de nood het hoogst is. Het ene schoolbestuur kan bijvoorbeeld een leerkracht detacheren naar een ander schoolbestuur." In het Zeeuws-Vlaamse voortge zet onderwijs werken al jaren ver schillende Vlaamse docenten. vrijdag 7 september 2018 liefde op eerste gezicht UCR IN MIDDELBURG Nederlanders zijn 'zuinig', dat viel Jorge het meest op toen hij net in Middelburg kwam. „Als je met iemand koffie gaat drinken, dan betaalt ieder voor zichzelf. En als je een keer trakteert, dan zeg gen jullie: 'volgende keer betaal ik voor jou'. In ons studentenhuis was er een keer een discussie na het eten, omdat iemand meer kaas gebruikt had. Diegene zou dan meer moeten betalen." Toch vindt Jorge die zuinigheid ook wel eens handig. „Je hoeft niet uit beleefdheid te trakteren, terwijl je geen geld hebt. Aan de andere kant: soms wil ik gewoon graag iemand trak teren." Jorge vindt het verbazingwekkend hoe snel de Nederlanders overschakelen op het Engels, als ze merken dat hij buitenlands is. „Dat heb ik in geen enkel ander land gezien. Zelfs oudere men sen doen het. Nederlanders zijn heel ontvankelijk voor andere culturen. Ik heb me nooit buitenlan der gevoeld. Ik hou van die 'vibe'." HZ IN VLISSINGEN Hij heeft een kruisje om zijn nek. Drie weken geleden kwam de che- miestudent aan, vers uit Bethlehem: „The Holy Land!" De voorberei dingen duurden twee maanden: „Visa's, checkpoints, papierwerk, ein deloos. Het heeft veel moeite gekost om hier te komen." Maar het was het waard. „Liefde op het eerste gezicht. Ik hou van jullie kleine, gezellige stadjes. Van Nederlanders wist ik niks, maar ik voel me zo welkom! De mensen zijn extreem vriendelijk, ledereen spreekt Engels, je legt makkelijk contact. Ik heb het gevoel dat ik altijd hulp zou krijgen, als dat nodig is. De steden zijn heerlijk ordelijk en schoon, Nederland is goed georganiseerd. Die fietsen! Als ik thuis ben, wil ik een fiets." Hij is idolaat van het strand, de zee, de frisse lucht. „Schone lucht! Hier adem je écht!" En ook Julian vindt de verhouding tussen mannen en vrouwen relaxed. „In mijn land kun je vrouwen op straat geen hug geven. Zelfs geen hand. Je moet altijd een beetje afstand houden." Enige nadeel: „Uh... het eten..." UCR IN MIDDELBURG „Middelburg ziet eruit als een oude sprookjesstad. Het is hier zo mooi! In Singapore heb je alleen maar hoge gebouwen: hier zie je de daken tenminste. Mensen la chen naar je op straat. Een fietser zei zelfs 'goedemorgen' tegen me. Het is zo vriendelijk hier! Het is een misverstand dat je in Singapore gearresteerd kan worden als je kauw gom op straat gooit; je kunt het gewoon nergens kopen. Je ziet in de stad wel meer schoonmakers. Toch vind ik het hier ook mooi en schoon op straat." Waar ze zich over verbaasd heeft? „Dat de winkels zo vroeg sluiten. Toen ik hier net aankwam, wilde ik op zondag even de stad in. Maar alles was gesloten! In Singapore kun je om twee uur 's nachts nog al het eten kopen dat je maar wilt. En je kunt alles thuis laten bezorgen. Het voordeel: ik heb beter leren koken. En als ik 's avonds wil snacken, eet ik een pizza, of ik eet de kant-en-klare noodles die mijn moeder voor mee meenam." HZ IN VLISSINGEN In Salvador, de stad waar Victoria vandaan komt, kan ze niet over straat lopen met haar telefoon in haar hand. „Of mijn horloge om", zegt de 19- jarige chemiestudente. „Dan word ik overvallen. Ik woon in een beveiligd appartement met een gemeenschappelijke ruimte. Daar ben je veilig. Daarbuiten moet ik kostbaarheden verstoppen. Als vrouw word je in Brazilië bovendien veel lastiggevallen, de verhouding tussen de seksen is heel anders, veel ongelijker. Je ziet het ook aan de manier waarop vrou wen zich kleden. Om 8 uur 's morgens komen meiden daar de klas binnen alsof ze op het punt staan uit te gaan. Hier is de relatie tussen mannen en vrouwen veel meer ontspannen. Je kunt gewoon jezelf zijn." Ook zij vindt Nederland goedkoop. „Een liter melk is bij ons vijf euro!" Ne derland, met zijn tolerante softdrugsbeleid, vindt zij een verademing. „In Brazilië kreeg ik op mijn achtste voor het eerst drugs aangeboden. Op school, op straat, overal lopen dealers." Wat haar ook verbaasd heeft: „Jullie winkeltijden! De eerste dag dat ik aankwam, stond ik voor een ge sloten deur. Om 7 uur 's avonds! En pas om 9.30 uur open!" Zeeuws-Vlaamse basisscholen trekken docenten van over de grens aan om het lerarentekort tegen te gaan. Vijf Vlaamse leer krachten staan inmiddels voor de klas. Cornelleke Blok Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31