9 Partner brengt vaak vrouw om Dit kan overal gebeuren, ook bij de brandweer geten. „Ik kon op een gegeven mo ment gewoon niet meer uit het raam kijken, zo erg vond ik het. Wat een ravage." De Klerk en zijn vriendin laten met pijn in hun hart alles achter wat ze in 25 jaar hebben opge bouwd en zo liefhebben gehad. Zelfs hond Dylan kan niet mee. De Klerk heeft hem bij buren onder gebracht, maar daar is hij na een week alsnog overleden. „Daar heb ik het heel moeilijk mee gehad. Dat beestje wist natuurlijk ook niet wat hem overkwam." Zonder huis en spullen en met nauwelijks een cent te makken ko men ze aan in Nederland. Daar worden ze fantastisch opgevangen door familie en vrienden. Met hun hulp lukt het om een aanleunwo ning te krijgen en in te richten. Ik kan het niet opbrengen om terug te gaan. Ben bang dat ons iets ergs overkomt Ik kan ook nog steeds geen film met geweld kijken, want dan word ik meteen weer herinnerd aan die vreselijke herrie van die nacht Lang heeft De Klerk het gevoel dat hij weer spoedig terug zal keren naar Sint-Maarten. Maar dat idee valt hem steeds zwaarder als de maanden verstrijken. Wat heeft hij er nog te zoeken? Hij heeft geen baan meer. Is zijn huis kwijt. En orkaan Irma laat geestelijk diepe sporen na. Beelden van de ravage kan hij nog steeds niet terugkij ken. En hoe vaak hij niet 's nachts wakker is geworden, omdat hij droomt over dat urenlange gebeuk op het appartement in het hotel. „Ik kan ook nog steeds geen film met geweld kijken, want dan word ik meteen weer herinnerd aan die vreselijke herrie van die nacht." En dus neemt hij een rigoureus besluit: hij blijft hier. „Ik kan het niet meer opbrengen om terug te gaan. Orkanen heb je daar elk jaar. Het was misschien anders geweest als ik die hersenbloeding niet had gehad. Maar nu ben ik veel te bang dat een van ons een keer iets ergs overkomt." De Klerk probeert er nu in Ne derland het beste van te maken. Hij is hard op zoek naar werk. Bin nenkort mag hij anderhalve dag aan de slag als politievrijwilliger. „Wie weet wat dat nog meer ople vert." Komt hij dan helemaal nooit meer in Sint-Maarten? De Klerk denkt diep na. „Misschien nog een keer voor een vakantie", klinkt het dan. „Maar ik moet er nu nog niet aan denken." Bij vier op de tien vrouwen die in 2017 om het leven wer den gebracht, was de partner of de ex-partner de dader. Bij mannelijke slachtoffers zat er het vaakst een collega uit het criminele milieu achter. Tot die conclusies komt het CBS, dat de moord- en doodslagcij- fers uit 2017 onder de loep nam. Het aantal slachtoffers van moord en doodslag steeg af gelopen jaar schrikbarend, tot 158. Dat zijn er 50 meer dan in 2016, stelt het CBS. Tot die zelfde conclusie kwam Eric Slot van Moordatlas.nl eind vorig jaar ook al. Maar hij heeft goed nieuws: de stijging was van tijdelijke aard. „Tot begin september tel ik 70 moorden. Dat is weer onder het niveau van 2016 en 2015." Volgens Slot is de stijging van het aantal moorden vorig jaar puur 'toeval'. Of het nu ging om liquidaties, echtelijke ru zies of moorden door ver warde mensen; elke categorie steeg vorig jaar. Het aantal slachtoffers in Am sterdam daalde vorig jaar van 24 naar 16. In Rotterdam steeg het aantal slachtoffers juist van 8 naar 14. Gewonden aanslag CS bedanken voor hulp De Amerikanen die afgelopen vrijdag gewond raakten door de aanslag op het Centraal Station in Amsterdam hebben in een verklaring een aantal mensen 'uit het diepste van hun hart' bedankt voor hun hulp en opvang. De verklaring is verspreid door de Ameri kaanse ambassade in Neder land. Ze danken de politie voor hun 'snelle en professio nele actie'. De medewerker van de informatiebalie op het station wordt apart bedankt. Sociale media politie stopt Vogelsoorten uitgestorven Staat verliest filmzaak donderdag 6 september 2018 GO r 74' tv-, v. Kijk op de site bij /video Koos de Klerk vertelt zijn trieste verhaal Het nieuwe uitzicht van Koos de Klerk. Geen wuivende palmbomen, maar een supermarkt. FOTO ARIE KIEVIT CBS Woordvoerder van de brand weer van een kazerne in het Zuid-Hollandse Aarlander- veen. Er brak gisteren brand uit na een blikseminslag. AMSTERDAM ZOUTE JURK Zo zout hebt u het vast nog nooit gedragen... Als onderdeel van haar project Salt Years liet de Israëlische kunstenares Sigalit Landau een balletjurk in de zeer zoute Dode Zee zak ken. De zoutkristallen leverden een apart beeld op. foto reuters DEN HAAG De politie moet vanaf vrijdag nog maar nauwelijks communiceren over incidenten. Dat vragen de vak bonden hun ach terban als onder deel van de cao acties. De politie voert actie voor onder meer een verlaging van de werkdruk en meer salaris. De korps leiding meldt dat de communicatie kanalen 'zeker niet' op zwart gaan. CAMBRIDGE Acht vogelsoorten zijn vrijwel zeker de afgelopen jaren uitgestorven. Dat blijkt uit een studie van de Birdlife In ternational. Daar mee zijn sinds het jaar 1500 zo'n 187 vogelsoorten ver dwenen in het wild. DEN HAAG Filmproducenten hebben van de rechter gelijk ge kregen in een downloadzaak tegen de Neder landse staat. In 2011 zei toenmalig staatssecretaris van justitie Teeven dat downloaden van films, muziek en games uit ille gale bron verbo den was. Dat was in strijd met het Europees recht. De bedrijven eisen nu een vergoeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9