8 Sint-Maarten was 25 jaar lang het gedroomde paradijs voor Koos de Klerk (61) uit Alblasserdam. Totdat orkaan Irma, vandaag precies een jaar geleden alles verwoestte. Nu wil hij nooit meer terug. SINT-MAARTEN EEN JAAR NA DE RAMP n mj' orkaanbestendige luiken voor de ramen heeft, besluiten ze tijdelijk een appartement te huren bij het Simpson Bay Resort. De Klerk heeft hier ooit gewerkt en hier zijn ze zeker veilig voor het aanstor mende natuurgeweld. De avond voordat het noodweer losbarst, zet De Klerk alle meubels voor de ramen en deuren om wind en regen buiten te houden. De hele nacht schuilen ze in de bad kamer, de veiligste plek in het huis. Buiten gaat het steeds harder tekeer. De wind huilt en beukt op het gebouw alsof er onophoudelijk iemand met de hamer op de muur ramt. Zo erg heeft De Klerk het nog nooit meegemaakt, beseft hij. Urenlang is het gissen wat zich buiten precies afspeelt. Het is pik kedonker en te gevaarlijk om een stap buiten de deur te zetten. Pas bij het ochtendgloren kan De Klerk de schade opnemen. Hij is totaal verbijsterd. Dit zag hij zelfs niet toen hij op uitzending was tij dens de Libanese burgeroorlog. Gebombardeerd Sint-Maarten oogt alsof het uren lang is gebombardeerd. Talloze da ken zijn van huizen gewaaid. Veel woningen compleet weggevaagd. Boten die in de havens liggen, zijn opgetild en op het land geslingerd. Palmbomen, die bekendstaan om hun veerkracht, zijn als lucifer houtjes afgebroken en struiken die er nog wel met de wortels in de grond staan, hebben geen blad meer aan de takken. De straten zijn één grote ravage. „Ik pakte mijn vriendin vast en samen heb ben we eerst een potje gejankt. Wat een puinhoop was dit." Ook het huis van De Klerk heeft het niet overleefd. Alleen twee muren staan nog overeind. Het tij delijke onderkomen in het hotel, Het uitzicht is even wennen. Waar Koos de Klerk op Sint- Maarten werd omringd door tropische pal men en mangobomen, kijkt hij nu uit op de ingang van een super markt. Maar de Libanon-veteraan hoor je niet klagen. Hij prijst zich maar wat gelukkig in zijn aanleun woning op de tweede verdieping. Hier heeft hij tenminste weer een dak boven zijn hoofd. En dankzij hulp van familie en vrienden ook weer een bank om op te zitten. „Er stonden alleen nog twee muren overeind van ons huis, nadat or kaan Irma was uitgeraasd. We hadden niets meer." Woensdag 6 september 2017 trekt de zwaarste orkaan ooit over het eiland waar Koos de Klerk sinds 1993 woont en werkt. Hij heeft er zo veel orkanen meege maakt dat hij zich in eerste instan tie niet gek laat maken als de waar schuwingen voor Irma steeds on heilspellender worden. Hij en zijn vriendin weten precies wat ze moeten doen. Ze slaan veel water in. Kant-en-klaarmaaltijden. Eten in blik. Bonen. Soep. Daarmee moeten ze het zeker een week uit Mijn vriendin en ik hebben eersteen potje gejankt. Wat een puinhoop was dit om het eiland tijdelijk te verlaten. Helpen met opbouwen is voor De Klerk geen optie; hij is slecht ter been na een hersenbloeding een paar jaar geleden. Maar de evacua tie laat nog even op zich wachten. In het hotel proberen ze er tussen de puinhopen het beste van te ma ken. „Gelukkig hadden ze er een generator zodat we drie uur per dag toch nog wat stroom hadden. Daarmee konden we in elk geval een maaltijd bereiden." Drie dagen na de ramp haalt de fensie de eerste Nederlanders op die weg willen. Koos de Klerk is erbij. Met niet meer dan een paar tassen kleren, die zijn vriendin in het verwoeste huis bij elkaar heeft kunnen houden. Omdat hun nieuwe appartement met grote buitenplaats en barretje nog geen blijkt hun redding. „Alles wat we hadden, was weg." Het stel besluit dat het beter is kunnen rapen, rijden ze naar de luchthaven. Het is een ritje dat De Klerk zijn leven niet meer zal ver- donderdag 6 september 2018 GO Raymond Boere De ravage op Sint-Maarten was groot. Van de woning van Koos de Klerk stonden na het passeren van orkaan Irma alleen nog twee muren overeind. Hij is al zijn foto's kwijt, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8