Julianastraat wordt eenrichtingsverkeer Onderzoek naar nieuwe stek voor FC de Westhoek 7 PREMIÈRE HEF HET GLAS! Kruip-door-sluip- door zigzaggen in een monumentaal pand uit 1800. De Rederijkers Zierikzee hebben voor hun nieuwste productie opnieuw een bijzondere locatie uitgekozen. Praktijkles voor havoleerlingen Scheldemond i et gekromde tenen zit je er als toe schouwer bij. Op I hetverjaardags- I feestje van Gerrit van Gestel. De spruitjeslucht (het is 1957) beneemt je bijna de adem. Tot...het echte feest losbarst. Dan nemen de feestgangers je mee, hink-stap-springend door het ver leden. En door een prachtig pand. 'Hef het glas!', de zevende produc tie van de Rederijkers Zierikzee, ging gisteravond in première. Je denkt na zes producties het kunstje van de Rederijkers wel te hebben gezien. Dat is ook zo, maar toch weet de amateurtoneelploeg keer op keer weer te verrassen. Meteen al zelfs, door het publiek - met een glas champagne in de hand en een feesthoedje op de kop - onderdeel te laten worden van het verhaal. Lekkere band erbij en een cast en crew waarvan de le den, op het moment dat het er niet toe doet, zelf ontspannen rond- lummelen. Niemand heeft, zo lijkt het, haast. Haasten kan niet eens, in het monumentale woonhuis aan de Zierikzeese Oude Haven 35. Want hoewel er een tot in detail uitge- knobbeld draaiboek aan de voor stelling ten grondslag moet liggen, is het kruip-door-sluip-door dwa len met af een toe een opstopping in het gestripte pand uit 1800. Waar, en dat is een attractie op zich, al decennialang niets meer aan is gedaan. Hé, zou dat een bed stee zijn geweest? En oh, uit welk jaar stamt dat sanitair? Gangetje zus, trappetje zo. Met enige regelmaat kruist het in vijf groepen opgedeelde publiek elkaar tussen de verschillende scè nes door. Het is een inmiddels be proefd recept van de Rederijkers Zierikzee, maar het blijft leuk. Handig ook, omdat door die opzet theater valt te maken in kleine ruimtes. Zoals op zolder, waar de Watersnoodramp door alleen een vrouw met bundeltje baby en een buurjongen wordt verbeeld. Het Missie Rederijkers is het cultuurhistorisch erfgoed van Zierikzee belichten publiek op elkaar gepakt in het restje schemerige ruimte. Plek en verhaal grijpen naadloos in elkaar als de spelers door het zolder raampje een glimp proberen op te vangen van de verwoeste wereld buiten. Het is de grote kracht van de Re derijkers Zierikzee, die met hun locatietheater het cultuurhisto risch erfgoed van Zierikzee in de spotlights willen zetten. Dat zit 'm in de historische plekken waar ze de toeschouwer mee naar toe ne men. Het Burgerweeshuis, de mo len op het Bolwerk, de Vismarkt: het kwam bij eerdere producties voorbij. Maar het zit 'm ook in de verhalen. Het feestje van de jarige Gerrit hangt van hoogte- en diep tepunten uit de eerste helft van de vorige eeuw aan elkaar. Scènes gebaseerd op echte men sen uit de Schouwen-Duivelandse geschiedenisboeken. Reinier de Waal uit Bruinisse, die als direc teur van het arbeidsbureau in de Tweede Wereldoorlog, anti- Duitse mensen te werk stelde in Duitsland. En mevrouw Ocht- man-Van Vuuren, die zich als eer ste vrouw ooit kandidaat stelde voor de gemeenteraad van Zierik zee. Thssen die scènes door prach tige beelden van de acteurs, die stil op hun plaats zitten als de stoet toeschouwers voorbij trekt. Als driedimensionale foto's op een ja ren vijftig dressoir. VLISSINGEN Havisten van het Scheldemond College in Vlissingen kunnen vanaf dit schooljaar extra praktijkervaring opdoen. De school doet als tweede school in Zeeland een proef met de vakhavo. De vakhavo richt zich op 'doe ners'. Vijftien derdeklassers volgen, naast de gewone vakken, vier uur in de week een extra praktijkvak. Dit zijn vakken op het gebied van tech niek en ICT, of horeca en recreatie. De havisten doen niet alleen op school praktijkervaring op, maar bezoeken ook bedrijven. In het vierde leerjaar lopen ze één dag per week stage, en in het exa menjaar volgt een onderzoeksop dracht. Kan fusieclub FC de Westhoek terecht op het beoogde nieuwe complex in Renesse? Bureau Synarchis buigt zich het ko mende halfjaar over de haal baarheid van dat plan. Het gaat om een lap grond aan de Lage- zoom/Kooijmansweg, tegen over bedrijventerrein de Duin zoom. B en W gaven in no vember aan een voorkeur voor die plek te hebben. De voetbal verenigingen in Scharendijke, Renesse en Burgh-Haamstede willen over een aantal jaren fuseren tot FC de Westhoek. Dat is nodig omdat het leden aantal door vergrijzing en ont groening terugloopt. Als ZSC'62, SV Renesse en SV DFS samen verder gaan, is een nieuw sportcomplex nodig. Synarchis buigt zich nu over de vraag of het plan ruimtelijk en financieel haalbaar is. De verenigingen hebben een stuurgroep opgericht om vaart in het fusieproces te houden. Voorman Ton Croné schaart zich achter de nieuwe locatie, omdat het centraal ligt tussen de betrokken dorpen en goed bereikbaar is. Met het nieuwe parkeerterrein Ha venpoort is het nodig, vindt de ge meente, om een veilige looproute te creëren van dat parkeerterrein rich ting centrum. Nu is het nog een wirwar van heen en weer rijdend verkeer en langs de weg geparkeerd staande auto's. Dat laatste mag straks ook niet meer. Er komt een parkeerverbod aan de noordzijde van de Julianastraat, tussen 's Heer Lauwendorp en de Zoutkeetstraat en in het naamloze straatje richting Vissersdijk. Aan de zuidzijde wordt het parkeren be perkt om het vrachtwagens moge lijk te maken de straat in te draaien. Met de klok mee Het verkeer rijdt voortaan via de klok mee vanaf het Groene Weegje door 's Heer Lauwendorp naar de Julianastraat. Wie z'n auto op Havenpoort par keert, wordt door markeringen op het wegdek richting Zoutkeetstraat gemanoeuvreerd. Als de maatregelen zijn doorge voerd, zal ook worden gecontro leerd of mensen zich aan de nieuwe verkeersregels houden. donderdag 6 september 2018 SD Rederijkers dwalen door verhalen Esme Soesman Zierikzee De laatste kaarten voor Hef het glas! zijn te koop bij Boekhandel De Vries. Esme Soesman Renesse ZIERIKZEE In de Julianastraat in Zierikzee wordt eenrichtings verkeer ingesteld. De Zoutkeet straat wordt voor gemotoriseerd verkeer afgesloten. Een verjaardagsscène uit de voorstelling Hef het glas. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58