N i 14 ZE INTERVIEW RUUD HERMANS Ruud Hermans had een nummer- I-hit met The Tumbleweeds uit Kaatsheuvel. Hij zingt het lied nog steeds. Op huiskamer concerten, soms tijdens uitvaarten. zv angeres Ilse DeLange appte hem: 'Ik speel bij Theaters Tilburg. Kom je een hapje I eten? Zingen we 1 daarna samen op het podium een nummer'. Tijdens het concert wachtte de Tilburgse countrymuzikant Ruud Hermans (67) in de coulissen en hij hoorde Delange de loftrompet over hem ste ken. „Ze ziet me als haar ontdekker", zegt Ruud Hermans. „Toen ik het radioprogramma Country Time bij de KRO presenteerde, maakte ik een tour door het land. Plots stond Ilse met haar moeder voor mijn neus. Veertien zal ze zijn geweest. Ze droeg een vilten cowboyhoed en een blouse met frutseltjes. Zoals in Tiro- ler films. Ze wilde Somewhere between met me zingen." Nog steeds zingen de twee af en toe met elkaar en Delange was ook al te gast bij de maandelijkse huiska merconcerten die Ruud Hermans in zijn woonkamer in de Tilburgse bin nenstad organiseert. De hit Somewhere between dateert uit 1975 en Hermans zingt het nog steeds, al staat de countryzanger nog maar zelden op het podium. Of hij er een hekel heeft aan het lied? „Nee, mensen vragen er om. Ik zing het graag." Intensief Dat doet hij ook in het crematorium. De Tilburger is tegenwoordig woord dienstbegeleider bij uitvaarten. „Ik praat met families, bereid de dienst voor, schrijf de teksten, vaak de bid prentjes, en soms vragen mensen me te zingen: 'Somewhere between', 'Droomland' of 'Mag ik dan bij jou'. Mijn eerste uitvaart was bij Cor, een fan. Hij wilde sterven en ik ben een dag of vier bij hem geweest. De fami lie vroeg of ik de dienst op me wilde nemen. Dat was in 2010. Vanaf dat moment verzorg ik diensten voor Dela en Monuta. Het is intensief. Praten, een hand op de schouder. In zo'n periode bezigen mensen een an dere taal, een andere stilte." De Tilburger groeide op in de wijk Armhoef. Elvis was zijn voorbeeld. Hij leerde gitaarspelen van Bill Coolen en stond vanaf zijn elfde met de band The Thunders op het po dium. De muzikanten droegen witte truitjes met bliksemschichten. De eerste elpee maakte hij met folkband Heating totdat zijn oog viel op een bericht in het Nieuwsblad van het Zui den: countrygroep Tumpleweeds (die p was een zetfout) zoekt zanger. Hermans: „Ik kwam uit de folk, was een hippie, lange haren en ik liep op blote voeten. Van country wist ik nog niet veel." The Tumbleweeds was de band van de broers Ad, Ton en Berry Masseurs en hun zus Ine uit Kaatsheuvel. Ze traden op in Nashville, het mekka van de country western en scoor den met Hermans als zanger een grote hit met 'Somewhere between'. „Het ging snel met dat nummer", blikt Hermans terug. „We werden veel gedraaid op de radio en binnen de kortste tijd stonden we op één. Onze band speelde in alle tv-pro- gramma's." Toch ging hij na een paar jaar weg. „Na een concert kregen we een onge val. De voorzitter van de fanclub overleed en de drummer raakte ge wond. Ik wilde doorgaan met een tij delijke vervanger, maar de rest wilde dat niet. Ik ben vertrokken en door- Ik praat met families, bereid de dienst voor, schrijf teksten, vaak de bidprentjes FEITEN gegaan met de Ruud Hermans Band. Of dat het goede besluit was? Ik heb geen spijt." Ook met de Ruud Hermans Band speelde hij in de Verenigde Staten. Platenbaas CBS wilde met hem en zangeres Jony de Boer een album op nemen in Engeland, maar de twee vonden dat niet loyaal richting de overige bandleden. Niet veel later drongen zijn collega's erop aan om de naam van de band te veranderen in Tuzla, want het draaide te veel om Hermans. Dat zit hem nog steeds niet lekker. Had ie toch dat album in Engeland moeten opnemen? „Je weet niet hoe het dan gelopen was. Men sen maken keuzes." Country Time De muziek maakte plaats voor zijn tijd bij de radio. Hij werkte dertig jaar in Hilversum en maakte radiopro gramma's als Country Time, Adres on bekend en Theater van het sentiment. „Ik sprak met countrygrootheden. Willy Nelson, Marty Robbins, Johnny Cash, en reisde naar Amerika voor interviews. Dan hoorde ik van een nieuwe plaat van Emmylou Harris, Linda Ronstadt en Dolly Parton en vloog ik naar LA." Rond 2010 hield het radiowerk op; de KRO wilde iets anders. Het zette hem aan het denken. Hij is getrouwd geweest, heeft twee kinderen en vaak ging de carrière voor. Heeft ie dat goed gedaan? Hij laat zijn ring zien, met een anker, gekre gen van zijn zoon en dochter, omdat hij een anker is in hun levens. Dan toont hij een foto van drie bomen, ze zijn verstrengeld. Het is de plek waar de as van zijn ex is uitgestrooid. Hij wil daar een lied over maken, zoekt naar diepgang in het leven. „Ik schrijf weer vaker en ik wil meer gaan op treden in het clubcircuit." donderdag 6 september 2018 Somewhere between klinkt nu soms in het crematorium Joost Goutziers Tilburg/Waalwijk/Kaatsheuvel Ruud Hermans FOTO TOM VALSTAR/BEELD WERKT - Ruud Hermans Ruud Hermans ontdekte de gitaar via vrienden van zijn broer. Hij hoorde ze samen spelen en ging daarna les nemen bij de Tilburgse legende Bill Coolen. The Thunders was de eerste band van Hermans. Met vrienden speelde hij nummers van onder anderen The Who en Cliff Richard. Met die band stond hij in het voorprogramma van de befaamde Tilburgse band Les Cruches (De Kruiken). De volgende stap was de Engelsta lige folkband The Heating, met num mers van The Byrds, Bob Dylan en Pete Seeger. Op zijn veertiende kwam de eerste elpee van die groep uit. Dat was in 1967. In Zeeland treedt Ruud Hermans nog steeds op. Tussen zijn nummers door vertelt hij levendige verhalen. Dat doet hij ook tijdens zijn maande lijkse huiskamerconcerten. Vandaag speelt Ruud Hermans bij de Boemel in de Spoorzone in Tilburg. Aanvang: 20.30 uur. Gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42