Culemborgse Lili en Howick keerden gewoon per auto terug Frankrijk sluit 'kermisberg' Mont Blanc ..•t Kinderen werden in juli met hun ouders uitgezet naar Oekraïne 3 AKSINI IV-jET BLIJ! Sinds gisteren zitten Maksim (14) en Denis (10) weer op hun oude school in Culemborg, na een lange autorit vanuit Kiev. „Ze moeten afscheid kunnen nemen van hun klasgenootjes", zegt vader Victor Zeienkin. Tegen beter weten in hoopt hij ook dat de laatste procedure die het gezin nog in Nederland voert in oktober positief uitpakt. „Dan zitten ze nu in ieder geval op de goede school. Nu in Oekraïne naar school gaan heeft geen zin, ze spreken en begrijpen geen woord van de taal." Zeienkin (40) werd eind juni met zijn vrouw Olga Andropova (38) en hun kinderen Maksim (14), Denis (10) en Arina (5) van zijn bed gelicht op een caravanpark in Culemborg, waar het gezin woon de. Op 7 juli werden ze op het vliegtuig naar Kiev gezet. Na ne gen mislukte asielprocedures was de Dienst Terugkeer en Vertrek bang dat het gezin onder zou dui ken om uitzetting te voorkomen. Het paar woonde sinds 2000 ille gaal in Nederland toen Zeienkin in 2013 betrapt werd met een vals rijbewijs. Hun drie kinderen, in Nederland geboren, waren tot juli nooit in Oekraïne geweest. De hele Culemborgse politiek, leer lingen en docenten van de scholen en een groot deel van de bevolking liep te hoop tegen hun uitzetting. De ouders zijn twee jaar niet welkom in Nederland. Dat inreis- verbod geldt niet voor de kinde ren, dus besloot het echtpaar vo rige week de twee jongens op het vliegtuig terug naar Nederland te zetten. De IND liet hen tegenhou den. „Ik ben benieuwd op welke gronden de IND ze de toegang weigert", zei Zeienkin maandag vanuit Kiev. „Als ik aan het einde van de week geen antwoord heb, stuur ik ze per trein of auto naar Nederland." Nu blijkt dat de kin deren toen al per auto op weg wa ren. Gisteren arriveerden ze bij fa milie in Amersfoort. Leidend voor mij is dat ze juridisch gezien recht hebben op onderwijs Wie hen gebracht heeft, is ondui delijk. Sinds de kinderen weer op school zitten, doet iedereen er het zwijgen toe. Directeur Joost van Rijn van de school waar Maksim zat: „Wat wij met de ouders be sproken hebben over hun terug keer naar Nederland is privé. Lei dend voor mij is dat ze juridisch gezien recht hebben op onder wijs." De twee worden nu elke dag door hun familie naar school ge bracht, zo'n 50 kilometer ver derop. „Het alternatief zou zijn ze geen les te laten volgen of ze in Amersfoort weer naar een nieuwe school te laten gaan", zegt Van Rijn. „Dan is dit dus in de ont stane situatie het beste." Daar is Daan Beltman, expert immigratie- en kinderrechten van de universiteit Groningen het mee eens. „Als je midden in de nacht van je bed gelicht wordt en wegge stuurd wordt zonder afscheid te kunnen nemen van je klasgenoot jes, is dat traumatisch. Kinderen die in Nederland naar een andere stad verhuizen, nemen ook fat soenlijk afscheid van hun klas." De Dienst Toezicht en Maatre gelen, die de uitzettingen namens het ministerie van Justitie uit voert, kan niet zeggen of ze in de huidige situatie ingrijpen. „Dat bekijken we echt per geval, elke zaak is anders", zegt woordvoerder Maarten Molenbeek. Er mag nog maar een beperkt aantal klimmers de berg op. Daarvoor is bovendien een officieel toegangsbe wijs nodig. Hutten op de berg moe ten gereserveerd worden. En er komt een speciale bergpolitie om overtreders op de bon te slingeren. „Er gaan veel te veel mensen de berg op en dat leidt tot allerlei exces sen", aldus burgemeester Jean-Marc Peillex van Saint-Gervais, een stadje aan de voet van de Mont Blanc. Vol gens schattingen beklimmen nu een kleine vierhonderd mensen per dag de alp. Vorig jaar vielen daarbij vijftien doden. Dit jaar waren er veel onge lukken doordat de hoge temperatu- ving is het niet mogelijk mensen te dwingen een minimum aan mate riaal mee te nemen", aldus de plaat selijke prefect, Pierre Lambert. Een berucht voorbeeld is dat van de Pool die een paar jaar geleden zijn beklimming staakte, niets mankeerde en voor de terugreis een helikopter 'bestelde' van de plaatse lijke hulpdiensten van de politie. „De klimmer dacht zeker dat onze speciale bergpolitie een taxidienst is", aldus Peillex. Andere bergbeklimmers gedra gen zich simpelweg onfatsoenlijk of zelfs ronduit agressief. De burge meester publiceerde een lijst met recente incidenten. Eén berggids werd vorige maand geslagen door een groep Oost-Europeanen, een andere gids werd agressief beje gend door een groep Spanjaarden, en een derde gids werd beledigd nadat hij kritiek uitte op het gedrag van de klimmers. Afgelopen weekeinde werd een groep Letten aangehouden die op levensgevaarlijke wijze een mast van 10 meter mee de berg op wilde nemen, met als doel op de top hun vlag te hijsen. Een noodhut op de Mont Blanc werd door een groep van twintig klimmers illegaal 'ge privatiseerd' en was daardoor niet meer beschikbaar voor anderen. Gympies Op de berg lopen ook steeds meer 'feestvierders': geregeld lopen er amateurs met doodgewone gym schoenen aan hun voeten en laatst werd nog door iemand een kam- peertent neergezet. „Het is daarboven net een grote kermis", aldus burgemeester Peil lex. „De mensen doen wat ze willen en laten overal afVal achter. Het in teresseert ze geen moer." Vanaf 2019 worden de toegangs regels bij de Goüter-route daarom aangescherpt. Er liggen drie hutten op het parcours: wie daar wil ver blijven, moet verplicht reserveren. Alleen het reserveringsbiljet geeft toegang tot de hut en het parcours naar boven. Dagelijks mogen straks nog maar maximaal 214 alpinisten de Mont Blanc beklimmen. i Een Pool bestelde een noodhelikopter om niet zelf de berg af te hoeven lopen ren lawines veroorzaakten. De autoriteiten beklagen zich er vooral over dat gewone toeristen steeds vaker de Mont-Blanc op gaan, denkend dat ze daartoe nau welijks voorbereidingen hoeven te treffen. „Onder de huidige wetge- donderdag 6 september 2018 GO Terwijl Lili en Howick zich voor bereiden op hun vertrek naar Ar menië, heeft een onlangs uitge zet Oekraïens gezin de twee oudste kinderen juist terug naar Nederland gestuurd. Ivar Pernis Culemborg -Joost van Rijn, rector De Mont Blanc, de hoogste berg in West-Europa, krijgt een spreekwoordelijke slagboom. De belangrijkste Franse toegangs weg, de Goüter-route, is vanaf volgend jaar niet meer open voor iedereen. Frank Renout Parijs Binnenkort mogen slechts 214 klimmers per dag de alp op. fotoap Schoolgenoten van Maksim en Denis protes teerden deze zomer tegen de uitzetting van de Culemborgse kinde ren. FOTO WILLIAM HOOGTEYLING Het gezin van Victor Zeienkin en Olga Andro pova in Kiev. Maksim en Denis staan links. FOTO PRIVÉBEZIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3