MIJN FOTO r 11 ledereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag vertelt Janneke Langerak (37) uit Zuiddorpe over een foto die ze ruim twintig jaar geleden maakte. Het lijkt zomaar een foto van een willekeurige boom. Ei genlijk is het dat ook. En toch is het een foto met een ver haal: een foto die op veel plekken in Ne derland is geweest en die voor Janneke Langerak haar 'stukje Zeeland' was in de grote stad. „Als tiener fietste ik da gelijks van Zuiddorpe naar de middel bare school in Terneuzen", vertelt ze met de foto in haar hand. „Een pokke- eind fietsen, ongeveer drie kwartier. Langs het fietspad waren in de jaren ne gentig nieuwe boompjes geplant. Er stond één boom tussen, die was een beetje anders. Het leek net een Afri kaanse boom die met zijn takken hori zontaal groeide." Gekerfd Langerak vond het zo'n bijzonder ge zicht dat ze als zestienjarig meisje een foto maakte van de boom. „Een jaar la ter heb ik stiekem met een mes mijn naam in de boom gekerfd. Zo voelde het als 'mijn boom'." Om zich niet te verve len tijdens het fietsen, ging ze de bo men tellen. „Ik ben op 27 juni jarig en hoopte daarom dat mijn boom nummer 27 was. Op de heenweg klopte dat niet; het was de 25ste of 26ste. Dan maar op de terugweg proberen, dacht ik, maar ook daar kwam het niet uit. Ik baalde daar zo van dat ik zelfs overwoog om er een extra boom tussen te planten." Op al haar studentenkamers ging de foto vrolijk mee. „Eerst naar Amersfoort en later naar Utrecht, meestal stond hij op het toilet. Ik had inmiddels een lijstje om de foto gedaan. Het was mijn stukje Zeeuws-Vlaanderen in de grote stad." Haat-liefdeverhouding Als student keek Langerak soms met weemoed naar de foto. „Ik heb een haat-liefdeverhouding met Zeeuws- Vlaanderen. Als puber wilde ik er zo snel mogelijk weg, maar later verlangde ik soms naar de eenvoud. Hier kon je in je lelijkste, nietszeggende blauwe re genpak fietsen en niemand die opkeek, maar in de stad had ik het gevoel dat ik er altijd leuk moest uitzien. Dan pakte ik de foto en dacht terug aan vroeger." In 2007 verhuisde Langerak terug naar Zeeland en inmiddels staat de foto in de woonkamer op de piano. „Vele ja ren heb ik de bomen aan de provinciale weg niet gezien. Er lagen daar te veel pijnlijke herinneringen: in de brugklas werd ik gepest en mijn middelbare schooltijd was ook geen leuke periode. Een paar weken geleden dacht ik ineens, hoe zou het met mijn boom zijn? Toen ben ik voor het eerst sinds twintig jaar weer gaan kijken. Net als vroeger telde ik de bomen, die inmid dels een stuk groter zijn geworden. Met de foto in mijn hand ben ik gaan verge lijken en zo vond ik 'mijn boom'. Mijn naam stond er helaas niet meer in. Hoe ik de boom dan toch herkende? Hij is graag anders dan de anderen, net als ik." donderdag 6 september 2018 GO 'Hij is graag anders, net als ik' Hans Puik - De boom die Janneke Langerak zo bijzon der vond, dat ze er een foto van maakte en die altijd heeft bewaard. REPRODUCTIE EN FOTO PETER NICOLAI Janneke Langerak bij de boom die inmid dels heel wat groter is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39