Flamingo's maken tussenstop in Markiezaatsmeer Nee tegen hoge heffing waterschap voor gezin 10 ZE Toppositie van Zeeland staat op het spel V De toppositie van de Zeeuwse fruitteelt staat op spel. Dat stelt Olav Kavelaars, voorzitter van Kring Zeeland/Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO). De waarschuwing volgt op een tekort aan zoetwater in onze provincie in de afgelopen maanden. De Zeeuwse fruittelers zitten in zwaar weer door de lange periode van droogte. Ze lijden forse schade door minder productie en kwali teitsverlies. In veel gevallen kunnen de telers niet beschikken over vol doende zoetwater. 'Dit in tegen stelling tot de meeste andere regio's in Nederland die wel over water kunnen beschikken', meldt de NFO. Ook vorig jaar was er behoorlijk veel schade in de Zeeuwse fruitteelt door watertekorten. „Hierdoor kon niet beregend worden tijdens de nachtvorst in het voorjaar met als gevolg een veel lagere productie dan in andere regio's. De Zeeuwse fruitteelt krijgt hierdoor al twee jaar op rij rake klappen te verwer ken." Dringend Door het gebrek aan zoetwater ver liest de Zeeuwse fruitteelt haar po sitie ten opzichte van andere teelt- gebieden in Nederland. Kavelaars: „Ik durf zelfs te zeggen dat in Zee land de positie als top-teeltgebied serieus wordt bedreigd. Daarom is dringend actie nodig. Als sector willen we van een betere beschik baarheid van zoetwater een toppri oriteit maken. We werken daarin In veel gevallen kunnen de telers niet beschikken over voldoende zoetwater samen met de ZLTO. Ik roep de provincie, waterschappen en ge meenten op hier samen met de sec tor een speerpunt van te maken." Helpen De CZAV, de agrarische coöperatie in Zuid-Nederland, wil leden hel pen die zijn gedupeerd door de droogte en de hoge temperaturen, zo werd eerder deze maand be kend. Bij de CZAV in Wemeldinge zijn ruim 3100 agrarische onderne mers in de akkerbouw, bloembol lenteelt, veehouderij en fruitteelt aangesloten. In het Markiezaatsmeer op de grens van Zeeland met Brabant, zijn zes flamingo's neergestreken. Volgens boswachter Erik de Jonge, die de vogels spotte, komen de vo gels uit Duitsland en zijn ze op weg naar het zuiden. „We zien bijna elk jaar flamingo's in het Markiezaatsmeer rond augustus, september. Na het broedseizoen gaan ze naar het zuiden. Dit is een tussenstop om aan te sterken voor die lange tocht", vertelt De Jonge. „Hoe lang ze blijven is niet te voorspellen. De ene keer blijven ze een paar weken, vorig jaar wa ren ze er maar een dag." Muggenlarven De vogels zitten diep in het na tuurgebied, aan de zuidkant van het meer, in een gedeelte vol kre ken dat is afgesloten voor publiek. De Jonge: „Ze zoeken rust en dat vinden ze daar. Het zit er vol met vis en ze eten ook muggenlarven. Als ze garnalen willen kunnen ze zo naar het zoute water aan de an dere kant van de dijk." De flamingo is een exotische vogel die veel voorkomt in Zuid- Europa. Dat er in Duitsland een kolonie zit is bijzonder volgens De Jonge. „De kolonie zit bij het Zwillbrocker Venn (net over de grens bij Groenlo, red). Dat is de meest noordelijke kolonie ter we reld. Het is bijna zeker dat ze daar vandaan komen. Dat ze vanuit Zuid-Europa naar het noorden ko men is erg onwaarschijnlijk." Landelijk wordt er gewerkt aan een nieuw belastingstelsel voor de wa terschappen. Doel ervan is vooral dat de kosten eerlijker worden ver deeld. Wie meer vervuilt of extra profijt heeft van het werk van het waterschap, betaalt ook meer. Wijzigingen De plannen, waaraan enkele jaren is gewerkt, liggen nu ter beoorde ling bij de waterschappen. Een van de opvallendste wijzigingen zit in de zuiveringsheffing. Huishoudens betalen nu voor één 'vervuilings- Landelijk wordt er gewerkt aan een nieuw belastingstelsel voor de waterschappen eenheid' (alleenwonenden) of voor drie eenheden (alle andere huis houdens). Het landelijke voorstel gaat ervan uit dat tweepersoonshuishoudens ook twee eenheden gaan betalen en gezinnen met vier of meer perso nen vier eenheden. Het tarief stijgt, volgens de eerste berekeningen, in Zeeland van 58 naar 73 euro per eenheid. Dat betekent een enorme kostenstijging voor gezinnen. Waterverbruik Diverse fracties pleitten ervoor de zuiveringsheffing volledig te base ren op het waterverbruik. „Dat is het eerlijkste", zei Jaap van Ginkel (Christenunie). „Daarmee zorg je echt voor een prikkei om iets aan het waterverbruik te doen." Het belastingstelsel leidt nog tot weinig enthousiasme. Meerdere partijen vragen zich af of het alle maal wel echt eenvoudiger, eerlij ker en transparanter wordt en dringen erop aan de besluitvor ming uit te stellen. Ook is er groot verzet bij de beheerders van de na tuurterreinen, die fors meer gaan betalen. donderdag 6 september 2018 Flinke klappen voor fruitteelt Al twee jaar op rij krijgt de Zeeuwse fruitteelt flinke klap pen te verwerken. De Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) maakt zich zorgen. Maurice Steketee Vlissingen -Nederlandse Fruittelers Organisatie De flamingo's zijn gisteren neer gestreken in het Markiezaatsmeer bij Bergen op Zoom. FOTO ERIK DE Ine Cup Bergen op Zoom Het bestuur van waterschap Scheldestromen voelt er niets voor om gezinnen van vier of meer personen extra te belas ten. De partijen spraken zich gisteravond in de commissie be stuurlijke en economische zaken vrijwel unaniem uit tegen de plannen. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38